Prva ruska granata je na ukrajinsko mesto padla 17. maja 2022. Leto dni kasneje vodja vojaške plačanske skupine Wagner Jevgenij Prigožin pravi, da je Bahmut postal ruski. S svojo skupino vojakov se je včeraj postavil na trg povsem zbombardiranega mesta in sporočil: "Danes ob 12. uri smo prevzeli celotno mesto Bahmut."
Ukrajina je v prvem odzivu trditve zanikala. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa ob tem obljubil, da Rusija ni prevzela nadzora nad mestom.
A komu verjeti? Sploh v luči dolgo napovedane spomladanske ofenzive ukrajinske vojske? In kako v vojni, kjer se za eno izmed glavnih taktik šteje tudi zavajanje, preveriti dejstva?
Vrnimo se na začetek in najprej odgovorimo na vprašanje, zakaj je Bahmut tako zelo pomemben. Ko se je 24. februarja 2022 začela vojna, so se ruske sile najprej osredotočile na bolj vzhodna mesta regije Donbas. Maja pa s srditimi raketnimi napadi začele tudi v Bahmutu. V prvem raketnem napadu 17. maja je bilo ubitih pet ljudi.
22. maja so v mesto prišle ukrajinske sile, ki so se poražene umaknile iz strateško pomembnega mesta Popasna. Množični napadi na naselja južno in jugovzhodno od Bahmuta so se nato krepili vse do avgusta, ko je skupini Wagner uspelo prebiti ukrajinsko obrambo in doseči prvo ulico na vzhodnem predmestju. Takrat se je Bahmut začel spreminjati v razstreljeno puščavo.
Tedni srditih bojev so se prelevili v mesece, skupaj z velikim številom izgub vojakov na obeh straneh pa se je bitka za Bahmut spremenila v najdaljšo in najbolj krvavo v Evropi po času druge svetovne vojne. V tem času je mesto za Ukrajince postalo pomemben simbol boja in moči.
Ravno simbolni pomen mesta pa je tisto, kar bi ob morebitnem prevzemu lahko izkoristila tudi Rusija. "Kijev ne more dovoliti, da Bahmut pade. Ruski preboj bi Putinu omogočil, da zmago proda svoji družbi, Kitajski, Iranu," je marca opozarjal Zelenski.
Obenem so v Kijevu prepričani, da je Bahmut z umikom ruskih sil iz Hersona postal najbolj ključna točka na fronti, ki naj bi ruskim vojakom preprečevala, da bi se prebili v notranjost Ukrajine, predvsem do strateško bolj pomembnih mest Sloviansk in Krematorsk. Po ocenah analitikov mesto nima pomembne strateške vrednosti.
Analitiki: Prigožinu ni za verjeti, a obstajajo tudi drug dokazi
Včeraj pa naj bi ruskim silam uspelo. Čeprav, kot rečeno, trditev (še) ni mogoče neodvisno preveriti pa vojni analitiki opozarjajo, da je po vsej verjetnosti resnična – čeprav jo je naznanil Prigožin, ki sicer ne velja za najbolj zanesljivega poročevalca.
Zdi se namreč, da so se glavni napori ukrajinske vojske usmerili stran od mestnih območij Bahmuta, proti njegovemu obrobju. Ob tem naj bi se premaknili proti cesti T0504, ki je ostala prehodna. Za slednje bi se lahko odločili zaradi velikih izgub, ki naj ne bi bile vredne nadzora nad mestom, analizira The Times.
Dinamika bojev na najbolj vroči fronti točki naj bi se začela spreminjati z 9. majem, ko so Rusi intenzivneje napadli. Če so ukrajinski vojaki mrzlih zimskih mesecih napade še lahko odbijali, naj bi se to takrat spremenilo.
Verodostojnost Prigožinovi izjavi dodajata tudi potrditvi ruskega obrambnega ministrstva in Putina. Ruski predsednik je namreč danes čestital vsem Wagnerjevim vojakom za "osvoboditev" Artemovska (rusko ime za Bahmut, op. a.), poroča ruska tiskovna agencija Tass. V primeru, da je Bahmut res v ruskih rokah, pa je to prvi večji napredek ruke vojske v zadnjih desetih mesecih.
Zmeda zadnjih dni: Če nadzorujejo predmestje, Bahmuta (še) niso izgubili
Usmerjanje Ukrajine na obrobje, proti jugu in severu mesta, pa naj bi bila taktika za odvračanje pozornosti od dejstva, da so večino mesta zavzeli Wagnerjevi vojaki. Obenem bi s spremembo položajev lahko zmedli Ruse, ocenjuje britanski obramboslovec Michael Clarke.
"Če so Ukrajinci dejansko izgubili Bahmut, ne pa predmestja, jim izgube niti ni treba priznati. Če tam zdržijo še ne teden ali deset dni, pa bo to postalo nepomembno," je še dodal, saj je prepričan, da bo mesto z začetkom spomladanske ofenzive (ponovno) ukrajinsko.
Da se ukrajinske sile še vedno nahajajo na območju, pravi tudi namestnica obrambnega ministra Hana Maljar. Kot je zapisala na družbenih omrežjih, ukrajinske enote še vedno nadzorujejo eno od stanovanjskih območij in nekaj industrijskih objektov. Iz Kijeva so sporočili, da so razmere kritične.