V prvem javnem nagovoru ljudstvu, odkar je razglasil vojno stanje in ga kasneje odpravil, se je južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol opravičil za torkovo razglasitev vojnega stanja in tudi obljubil, da se kaj takega pod njegovim vodstvom ne bo več ponovilo. Dejal je še, da bo za svoja dejanja prevzel polno pravno in politično odgovornost. Odločitev o tem, koliko časa naj ostane na položaju, pa bo prepustil svoji stranki.
Vodja Junove stranke, vladajoče Stranke ljudske moči (PPP), Han Dong Hun je po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap predsednikov odstop označil za neizogiben. Kot je poudaril, Jun ne more več učinkovito opravljati svojih dolžnosti.
Vladajoča stranka bojkotirala glasovanje
Predsednik je imel nagovor pred glasovanjem o njegovi odstavitvi v parlamentu. Na začetku glasovanja je večina poslancev njegove vladajoče stranke bojkotirala glasovanje. Pred glasovanjem so dvorano sprva zapustili vsi člani njegove stranke Stranka moči ljudstva (PPP), nekaj pa se jih je nato vrnilo v dvorano. A ker za izglasovanje odstavitve potrebujejo dvotretjinsko večino, je opozicija, ki ima v 300-članskem parlamentu 192 sedežev, potrebovala še osem glasov vladajoče stranke.
O odstavitvi je glasovalo 195 poslancev, s čimer parlament ni dosegel dvotretjinske večine, potrebne za glasovanje, je sporočil predsednik parlamenta Vu Von Šik. Glasovanje je zaradi nesklepčnosti zato razglasil za neveljavno. Opozicija je sicer že pred koncem glasovanja napovedala, da bodo, če parlament danes ne izglasoval Junove odstavitve, ponovno zahtevali glasovanje.
Glasovanje o predlogu za odstavitev Juna so predlagali po tistem, ko je predsednik v torek zvečer razglasil vojno stanje in začasno ukinil civilno pravo, pred poslopje parlamenta pa so bili napoteni vojaki. Predsednik je po ukrepanju poslancev, ki so se uspeli prebiti v parlament in izglasovati preklic vojnega stanja, svoj ukaz umaknil.
Opozicija ga je obtožila vstaje in v parlament vložila predlog za odstavitev predsednika, o katerem naj bi poslanci glasovali danes. Predlog bi bil lahko deležen zadostne podpore, potem ko se je vodja Stranke moči ljudstva (PPP) in Junov strankarski kolega Han Dong Hun zavzel za to, da se Juna odstavi s položaja, čeprav je pred tem zatrdil, da bo njegova stranka glasovala proti predlogu.
Predlog za odstavitev Juna, ki ga je vložila opozicija, bi lahko podprli tudi v vladajoči stranki PPP. Opozicija ima v 300-članskem parlamentu 192 sedežev, PPP pa 108. Za sprejetje je sicer potrebna dvotretjinska večina. Predsednikovo morebitno odstavitev bo nato moralo potrditi še ustavno sodišče.
V prestolnici Seul pred glasovanjem o odstavitvi predsednika poteka množičen protestni shod, na katerem pričakujejo več deset tisoč udeležencev, po napovedih organizatorjev pa bi se ga lahko udeležilo okoli 200.000 ljudi.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.