Vse več obsodb na južnokorejskih sodiščih kaže na čedalje bolj kritičen družbeni odnos do spolnih zlorab. Ta se je v zadnjih letih poostril tudi zaradi globalnega gibanja #MeToo.
Prizadevanja za spremembo zakonodaje so se pojavila po vrsti obtožb, da so moški na skrivaj ejakulirali na ženske predmete. Dejanje, ko moški na skrivaj ejakulirajo ali spermo razmažejo na nekoga ali nekaj drugega, domačini označujejo za "terorizem sperme". O tovrstnem početju se čedalje bolj govori, številni aktivisti pa so poudarili pomanjkanje ustreznega pravnega okvira za kaznovanje dejanj, ki so po njihovem mnenju več kot očitno spolne zlorabe, poroča The Guardian.
Moški so ejakulirali v vse – od čevljev pa do kave svojih sodelavk
Moški, ki je v letu 2019 ženski čevlje napolnil s svojim izlivom, je dobil približno 365 evrov denarne kazni. Policija je takrat pojasnila, da je bil moški obtožen dejanja povzročitve premoženjske škode, saj ni bilo zakonskih določb, da bi zločin lahko obravnavali kot spolno zlorabo.
Istega leta so drugega moškega obsodili na tri leta zaporne kazni zaradi "poskusa poškodovanja", potem ko je v znak maščevanja, ker je zavrnila njegovo snubitev, ženski v kavo med drugim podtaknil odvajalo in afrodiziak. Kljub temu da je v mešanico dodal tudi svojo spermo, ki jo je več kot 54-krat podtaknil tudi v druge pijače in na predmete, zločin ni bil priznan kot spolna zloraba, saj ni šlo za neposredni spolni napad.

Maja 2021 je eden od javnih uslužbencev dobil kazen v višini 2187 evrov, ker je v pol leta šestkrat ejakuliral v termovko za kavo svoje sodelavke. Sodišče je presodilo, da so njegova dejanja "uničila" uporabnost termovke. Lokalni mediji še naprej poročajo o številnih drugih primerih "semenskega terorizma".
V skladu z južnokorejsko zakonodajo mora biti storilec fizično nasilen ali pa žrtev ustrahovati (nadlegovanje ali posilstvo), da se kaznivo dejanje prizna kot spolna zloraba. Kaznovane so tudi spolne zlorabe na spletu.
"Spolne zlorabe je treba razlagati z vidika žrtve"
"Žrtev v zadevi s termovko za kavo je bila spolno ponižana, vendar njen primer ni bil obravnavan kot spolna zloraba, ker ni bilo neposrednega fizičnega stika," je dejala Baek Hye-ryun, poslanka vladajoče Demokratične stranke, ki poskuša spremeniti zakon. "S tem ko so moškega obtožili zaradi povzročitve materialne škode, se je njegovo dejanje kot sporno smatralo samo zato, ker je vplivalo na 'uporabnost' termovke," je dejala.

Hye-ryunova je predlog spremembe zakona državnemu zboru predložila prejšnji mesec. Prizadeva si razširiti obseg spolnih kaznivih dejanj na nefizični stik prek predmetov ali snovi, ki povzročajo spolni sram. "Spolne zlorabe je treba razlagati z vidika žrtve," je dejala. Podoben predlog zakona je decembra lani vložila še ena poslanka, Lee Su-jin, ki je prav tako predlagala razširitev opredelitve "nedostojnih dejanj" s spremembo kazenskega zakonika. Oba zakona še čakata na obravnavo v državnem zboru.
Pojavilo se je sicer več primerov, ko so sodniki dosodili, da je pri "semenskem terorizmu" prišlo do spolne zlorabe brez fizičnega stika, vendar je 53 odstotkom storilcem sodišče izreklo pogojno kazen, kaže raziskava Women's News.
"Vsaka spolna zloraba je zločin"
Od 44 nedavnih primerov je bilo 26 oseb obtoženih zlorab, 17 pa materialne škode, kar kaže na različne razlage obstoječih zakonov, ki bi jih predlagana sprememba bolj natančno opredelila. "Vsaka spolna zloraba je zločin," je dejal Čoi Von-jin, generalni sekretar civilne skupine Korean Womenlink, ki meni, da so takšna dejanja tudi zločini iz sovraštva do žensk. "To ni naključno nasilno dejanje na ulici, saj cilja na določen spol," je dejal.
Južna Koreja je v zadnjih letih sicer dosegla nek napredek pri izboljšanju pravnega sistema. Posedovanje nezakonitih videoposnetkov s spolnimi vsebinami se zdaj kaznuje z zaporom do treh let, strožje kazni kmalu čakajo tudi zalezovalce.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.