Čeprav je britanski premier kljuboval pozivom svojih nekdanjih privržencev, naj odstopi, pa je po valu odstopov ministrov danes vendarle sprejel poraz. Boris Johnson je namreč odstopil s funkcije vodje konservativne stranke, kar pomeni, da odstopa tudi s položaja premierja. Stranka bo namreč zdaj poiskala novega voditelja, ki bo prevzel tudi premiersko funkcijo.
Pred kamere in mikrofone je stopil malo po poldnevu (okoli 13.30 po našem času). "Jasno je, da je volja parlamentarne konservativne stranke, da bi morali dobiti novega vodjo stranke in torej novega predsednika vlade," je dejal. Dejal je, da se je z vodjo pristojnega odbora konservativne stranke Grahamom Bradyjem strinjal, da se mora proces izbire novega vodje začeti zdaj. Potrdil je, da bo premiersko funkcijo opravljal do imenovanja novega premierja.
"Rad bi, da veste, kako žalosten sem, da zapuščam najboljšo službo na svetu, a tako se je izšlo," je dejal v svojem odstopnem govoru.
Poudaril je, da v politiki nihče ni niti približno nenadomestljiv. "Naš brilijantni in Darwinovski sistem bo proizvedel novega vodjo," je dejal.
Zahvalil se je milijonom volivcev, ki so na zadnjih volitvah izbrali konservativno stranko. "Razlog, zakaj sem se tako zelo boril v zadnjih nekaj dneh, da bi zaključil mandat osebno ni bil, zato ker sem si to želel, pač pa zato, ker sem čutil, da je to moja služba, moja dolžnost, moja obveza vam," je dejal.
Novega voditelja konservativne stranke in torej premierja bodo izbrali do kongresa stranke, ki bo oktobra.
Znotraj konservativne stranke se bo tako poleti odvila tekma za prevzem vodenja stranke oziroma za premierski stolček. Zmagovalec bo Johnsona zamenjal predvidoma oktobra, ko bo potekala konferenca konservativne stranke.
Časovnico izbire novega voditelja sicer določa t. i. odbor 1922, ki ga sestavljajo torijski poslanci, ki niso ministri. Po zadnjih informacijah naj bi število kandidatov za novega vodjo stranke še pred poletjem zmanjšali na dva.
Johnsona 'poslali' med iskalce zaposlitve
Pred Agencijo za zaposlovanje v Blackpoolu se je danes pojavila nasmejana voščena lutka britanskega premierja Borisa Johnsona iz tamkajšnjega muzeja Madame Tussauds. S tem so se na šaljiv način odzvali na dogajanje v vladi in na dejstvo, da bo Johnson kmalu ostal brez premierskega stolčka.
Tudi v muzeju voščenih lutk v Londonu so se že pripravili na Johnsonov odstop. Njegovo voščeno lutko so namreč postavili pred vrata vladne palače, na katerih visi znak "prosto delovno mesto".
Pred Johnsonom odstopila tudi podpredsednica konservativne stranke
Z mesta podpredsednice konservativne stranke je danes odstopila tudi Caroline Johnson. V svoji odstopni izjavi je zapisala, da je to odločitev sprejela "s težkim srcem", a je poudarila, da je počaščena, da je lahko služila na tem položaju. V pismu je tudi premierja Johnsona pozvala k odstopu: "Verjamem, da oklepanje položaja, ko so znaki za propad jasni, lahko le škodi naši stranki in posledično naši državi," je poudarila.
Novica o skorajšnjem Johnsonvoem odstopu je odjeknila kmalu za tem, ko je le 36 ur po imenovanju na položaj odstopila nova ministrica za izobraževanje Michelle Donelan.
V zadnjih 24 urah je med drugim odstopil tudi minister za Severno Irsko Brandon Lewis, ki je ob tem dejal, da so stvari prišle do točke, ko ni več povratka. Sledili so še odstopi nekaterih drugih funkcionarjev.
Kljub temu, da ima Johnson odstopno izjavo praktično že napisano, pa danes nadaljuje z imenovanji novih funkcionarjev. Iz njegovega kabineta so potrdili, da je že našel zamenjavo za Michaela Govea, ki ga je odpustil v sredo. Novi minister za stanovanjsko politiko in lokalno samoupravo je Greg Clark, ki je predsednik odbora za znanost in nekdanji minister za podjetništvo v vladi Therese May.
Jamesa Cleverlyja pa je imenoval za novega ministra za izobraževanje. To je že tretja oseba, ki zaseda ta položaj v treh dneh.
'To je dobra novica za državo'
Vodja britanskih laburistov Keir Starmer je pozdravil Johnsonovo namero, da odstopi s položaja vodje koservativne stranke in premierske funkcije. Dodal je, da bi moral oditi že pred časom. To je dobra novica za državo, ki potrebuje nov začetek, je prepričan.
"Stranka torijcev je povzročila kaos v državi med največjo krizo naraščanja življenjskih stroškov v zadnjih desetletjih. Ne morejo se zdaj pretvarjati, da so oni tisti, ki bodo to uredili. Vladajo že 12 let. Škoda, ki so jo povzročili je ogromna," je dejal.
Prepričan je, da je Johnson od nekdaj "neprimeren za ta položaj". "Odgovoren je za laži, škandale in prevare na industrijski ravni," je orisal.
Dodal je, da bodo po potrebi laburisti vzeli stvari v svoje roke in v imenu nacionalnega interesa vložili glasovanje o nezaupnici. "Spremembe ne potrebujemo le na samem vrhu, ampak tudi v vladi. Potrebujemo laburistično vlado," je sklenil vodja opozicije.
Trenutna britanska zunanja ministrica in potencialna kandidatka za premierko Liz Truss, ki se je zaradi pestrega političnega dogajanja doma predhodno vrnila z uradnega obiska v Indoneziji, kjer poteka zasedanje zunanjih ministrov G20, se je na odstop odzvala s tvitom, v katerem je zapisala, da se je premier odločil pravilno.
Vlado v zadnjem tednu zapustilo več ministrov in funkcionarjev
Od torka do danes je sicer njegovo konservativno vlado zapustilo že več kot 50 funkcionarjev. Na sredine pozive članov njegovega kabineta in strankarskih kolegov, med katerimi so bili tudi notranja ministrica Priti Patel, minister za promet Grant Shapps, bojda pa tudi novoimenovani minister za finance Nadhim Zahawi, se je britanski premier odzval tako, da je odpustil ministra za stanovanjsko politiko in lokalno samoupravo Michaela Govea. Ta naj bi mu povedal, da mora odstopiti v dobro stranke torijcev in države.
Vir blizu Johnsona je za BBC povedal, da je Gove "kača", ki "veselo obvešča javnost, da je vodjo pozval k odstopu". Gove je bil sicer Johnsonova desna roka v referendumski kampanji za brexit leta 2016, vendar pa se je istega leta odločil kandidirati proti njemu za mesto vodje konservativcev, enako pa je storil tudi leta 2019.
V sredo pozno zvečer je odstopil tudi minister za Wales Simon Hart, ki je po navedbah BBC ob tem dejal, da "ni imel druge možnosti" in da so s kolegi poskušali narediti vse, da bi "ladjo obrnili", vendar jim to žal ni uspelo.
Johnson dolgo kljuboval pozivom
Po poročanju časnika The Sun naj bi Johnson kolegom v sredo dejal, da bodo morali "pomočiti roke v kri", če ga bodo želeli odstraniti s položaja.
Ker je Johnson do nedavnega zavračal odstop, so se konservativci pogovarjali tudi o novem glasovanju o nezaupnici znotraj konservativne stranke, ki pa ga, vsaj po poročanju večine medijev na otoku, ne bo preživel. Čeprav je prvo takšno glasovanje potekalo šele pred enim mesecem, kar naj bi pomenilo, da ga parlament vsaj še eno leto ne more ponovno izzvati, pa si del torijskih poslancev prizadeva to spremeniti, še navaja AFP.
KOMENTARJI (391)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.