Britanski premier Boris Johnson je v izjavi za medije danes komentiral dogajanje na zasedanju voditeljev članic Evropske unije. Zatrdil je, da je po vrhu EU jasno, da Bruselj ni pripravljen spremeniti svojih stališč. Kot je pojasnil, je Združeno kraljestvo od začetka dalo jasno vedeti, da si želijo kanadski stil dogovora, a da EU nakazuje, da se to ne bo zgodilo. "Želijo nadzirati Združeno kraljestvo na način, ki za nas ni sprejemljiv," je dejal Johnson.
Čas je, da se pripravimo na možnost, da bomo po 1. januarju brez dogovora z Evropsko unijo, je zato dejal Johnson. Podjetja in prevoznike je pozval, naj se pripravijo na to, da bodo po novem letu za Britance v EU veljala takšna pravila kot za Avstralijo oziroma pravila Svetovne trgovinske zbornice. "Vedno smo vedeli, da se bodo odnosi spremenili prihodnje leto, ko se izteče prehodno obdobje, ne glede na to, kakšne odnose bomo imeli v prihodnje," je ob tem dejal Johnson.
Britance je pozval, naj sprejmejo alternative z odprtim srcem in se zavezal, da bo Združeno kraljestvo v prihodnje močno napredovalo.
Oktobrski vrh EU sta obe strani izpostavljali kot rok za doseganje dogovora. Glede na to, kaj so se voditelji na njem pogovarjali, pa Johnson meni, da je zdaj jasno, da če ne bo "temeljite spremembe pristopa k pogajanjem", se bo britanska stran odločila za "avstralski tip" dogovora. "Zanimivo je, da nam po 45 letih članstva ne morejo ponuditi pogojev, kot so jih Kanadi," je pripomnil britanski premier.
Na vprašanje, ali to pomeni, da bo odstopil od pogajanj, Johnson ni želel neposredno odgovoriti in kot kaže še vedno pušča odprta vrata. "Kolikor jaz vidim, so oni opustili idejo dogovora o prostem trgu. Zdi se, da ni nobenega napredka z bruseljske strani. Kar jim želimo sporočiti, je, da naj pridejo sem, naj pridejo k nam, če bodo bistveno spremenili svoj pristop. V nasprotnem se bomo z veseljem pogovarjali o praktičnih vidikih, zadevah socialne varnosti, cestnem prevozu in podobno," je dejal Johnson.
Odzivi EU voditeljev na Johnsonove besede
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v prvem odzivu na Twitterju zapisala, da si bo še naprej prizadevala, da dosežejo dogovor, vendar ne za vsako ceno. "Kot je načrtovano, bo naša pogajalska ekipa prihodnji teden odšla v London na intenzivna pogajanja," je dejala.
"Upam, da je še mogoče najti rešitev," je o pogajanjih z Združenim kraljestvom dejal predsednik Evropskega sveta Charles Michel po koncu vrha EU v Bruslju. Dodal je, da četrtkovi sklepi voditeljev držav članic unije še vedno veljajo.
Tudi francoski predsednik Emmanuel Macron je poudaril, da je EU pripravljena nadaljevati pogajanja v dobri veri. "Vendar bom zelo jasen. Ne bomo žrtvovali nobenega našega stališča, nobenega interesa in naših ribičev," je poudaril. Francija namreč ne odstopa od svojih stališč glede ribištva, Macron pa je dejal, da ni težava le to področje. "Združeno kraljestvo želi zapustiti Evropsko unijo in tudi bolj potrebuje dogovor kot ga mi," je dodal.
Nemška kanclerka Angela Merkel je prepričana, da je še vedno najbolje, če strani skleneta dogovor. V nasprotnem pa meni, da se mora EU pripraviti na alternative. "V zadnjih dneh smo videli luči, pa tudi sence," je dejala glede pogajanj.
Slovenski premier Janez Janša je v odzivu na Johnsonove besede izrazil upanje, da se bodo pogajanja vsaj v omejenem obsegu nadaljevala in da bodo doseženi dogovori vsaj na nekaterih področjih, če ne bo možno sprejeti nekega popolnega sporazuma. "Kot vsi vemo, so odprta vprašanja predvsem pri poglavjih ribištva, konkurence in nadzora nad samim sporazumom. Če se bodo pogajanja nadaljevala in če bo tukaj prišlo do preboja, bo tudi vse ostalo, kar je še odprto, mogoče še rešeno, čeprav časa zmanjkuje in se je treba pripraviti tudi na nedogovor in vse posledice, ki iz tega izhajajo," je poudaril po srečanju.
Nekateri analitiki menijo, da bi obdobje brez dogovora med državami lahko bilo celo pozitivno, saj bi se slej kot prej voditelji vrnili k pogajanjem. Neimenovani evropski diplomat je za britanski Sky News dejal: "Če bomo na koncu brez dogovora in se bodo na obeh straneh Rokavskega preliva vile kolone tovornjakov, potem se bodo morda vsi pogajali z malo več zagona."
Voditelji članic EU so v četrtek v Bruslju pozvali h krepitvi vsesplošne pripravljenosti na možnost črnega scenarija propada pogajanj. Spomnili so, da se prehodno obdobje, v katerem Združeno kraljestvo še ostaja del notranjega trga in carinske unije, konča 31. decembra letos, in z zaskrbljenostjo ugotovili, da še ni zadostnega napredka pri ključnih vprašanjih enakih konkurenčnih pogojev, ribištva in upravljanja, ki bi omogočil dogovor.
Takoj po Johnsonovem sporočilu je vrednost britanske valute nekoliko upadla, a se je nato kmalu spet pobrala.
Združeno kraljestvo je Evropsko unijo uradno zapustilo 31. januarja letos, vendar pa se do konca letošnjega leta, ko velja prehodno obdobje, glede ureditve odnosov še nič ne bo spremenilo. To pomeni, da lahko Britanci prosto potujejo po EU in obratno, velja prosti trg dela in blaga. Od 1. januarja prihodnje leto pa bodo med Združenim kraljestvom in državami EU veljala nova pravila.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.