Včeraj je ameriški predsednik Joe Biden v govoru, ki je potekal v Beli hiši, izrazil obžalovanje in ogorčenost, da se kljub vedno večjemu številu strelskih napadov ne sprejme nobenih ukrepov za njihovo preprečevanje. Predlagal je prepoved polavtomatskega strelnega orožja in nabojnikov visoke zmogljivosti, odvzetje imunosti proizvajalcem orožja, pa tudi bolj obsežne preglede tistih, ki posedujejo orožje. Američane je pozval k premisleku o tem, koliko človeških življenj morajo še izgubiti, preden bodo rekli, da je dovolj.
V primeru, da predlog prepovedi polavtomatskega strelnega orožja ne bo sprejet v kongresu, Biden predlaga vsaj dvig starosti za zakonsko dovoljeno posedovanje orožja iz 18 na 21 let.
V zadnjem mesecu se je po državi zgodilo več večjih strelskih napadov. Trenutno najbolj odmevata napad v Buffalu (zvezna država New York), kjer je napadalec ubil deset ljudi, in strelski pohod na eni izmed šol v Uvaldeju (zvezna država Teksas), kjer je napadalec poleg 19 otrok ubil še dve učiteljici.
Oba napadalca sta imela 18 let. Od napada v Teksasu je minilo le nekaj več kot teden dni, a se je v tem času v Ameriki zgodilo še 20 množičnih strelskih napadov. Samo nekaj trenutkov po koncu Bidnovega govora so ameriške oblasti poročale o še enem streljanju v zvezni državi Iowa, kjer je napadalec poleg treh Američanov ubil še sebe.
Predlagani zakonski ukrepi
Za prepoved polavtomatskega strelnega orožja se ameriški predsednik zavzema predvsem zaradi učinkovitosti zadnje take zakonske prepovedi. V času njegove veljavnosti naj bi se količina množičnih strelskih napadov opazno zmanjšala. V prepoved je bilo vključenih devet vrst polavtomatskega orožja. Zakon je veljal od leta 1994 do leta 2004, ko so na oblast znova prišli republikanci. Od izteka zakona se je število napadov potrojilo, je še dodal Biden.
Za prepoved posedovanja nabojnikov visoke zmogljivosti se zavzema, ker ne vidi nobenega smisla v tem, da povprečni ljudje posedujejo orožje, ki se sproži nekajkrat na sekundo. Prav tako bi država morala razveljaviti pravno zaščito proizvajalcev, ko pride do sojenj glede smrti, ki so jih povzročila njihova orožja, še pravi Biden in dodaja, da je to edina industrija, ki ima tako imunost. "Predstavljajte si, kje bi bili, če bi tako zaščito imela tudi tobačna industrija."
Bolj natančno in strogo bi morali pregledati tudi ozadja ljudi, ki si želijo ali že posedujejo orožje. Posedovanje bi prepovedal kriminalcem, ljudem, ki prestajajo pogojno kazen, in ubežnikom. Prav tako si želi sprejetja zakona, ki staršem, učiteljem in svetovalcem omogoča obveščanje oblasti, če (potencialni) lastnik orožja kaže znake nasilja oziroma se spopada z depresijo ali samomorilnimi mislimi, saj je lahko nevaren sebi in drugim. Tako bi lahko oblast ukrepala pravi čas in jim orožje celo odvzela.
Predlaga tudi, da se odgovornost za ukradena orožja prenese na njihove lastnike.
Predlog razdelil senat
Odločitev sedaj polaga v roke kongresa, rekoč: "Jaz sem samo povedal, kaj bi bilo treba narediti, vprašanje pa je, za kaj se bodo odločili kongresniki." Biden se tako nagiba k strožjim ukrepom, a to ne odgovarja republikancem, saj je med njimi veliko podpornikov orožja. Predlog je že prepolovil senat. Obljublja tudi, da se v primeru nesprejetja predloga ne bo predal in da enako verjame za Američane. "Upam, da bo večina to ogorčenje ob napadih usmerila v glavni razlog za oddajo svojega glasu!" Republikanci mu očitajo kratenje pravic in ignoriranja pravega problema, zaradi katerega "se to zlo res dogaja".
Biden je že v govoru poudaril, da s predlogi nikakor ne želi posegati v pravice in drugi amandma, ki dovoljuje lastništvo orožja, saj ni absoluten. Z omejitvijo orožja, ki se ga pogosto zlorablja, bo pravice državljanov le še povečal, saj jim bo s tem omogočeno svobodno življenje v šolah, trgovinah in na ulici.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.