Doslej so samo štirje republikanski senatorji – Lisa Murkowski z Aljaske, Mitt Romney iz Utaha, Susan Collins iz Maina in Ben Sasse iz Nebraske – demokratu Joeju Bidnu čestitali za zmago. Večji del stranke pa še naprej molči ali pa dejavno podpira Trumpova prizadevanja, da bi prek sodnih postopkov preobrnil rezultat, kljub temu da se večina zaveda brezplodnosti tega početja. Pravdanje bi lahko trajalo mesec dni ali še več, kar bi pomenilo, da bi se ameriški politični spopad lahko zavlekel globoko proti božiču. Hkrati to odvrača pozornost od pomembnih postopkov predaje oblasti, po poročilih iz Bele hiše pa "jezen, nestanoviten in nesrečen" predsednik državljanov ne namerava pozvati k enotnosti. Vlada naj bi bila po poročanju časnika Axios razdeljena na dva kroga, v prvem so tisti, ki Trumpa spodbujajo k boju, v drugem realisti, ki se zavedajo, da je volilna tekma odločena, pravno zavlačevanje pa bo le škodovalo tako predsedniku kot tudi stranki. Taktika požgane zemlje bo hkrati odvračala pozornost – in donacije – od drugega kroga senatnih volitev v Georgii, kjer sta v igri kar dva sedeža. Če demokratom nekako uspe zmagati v obeh, bi lahko prevzeli odločanje tudi v zgornjem domu kongresa, kar bi Bidnu omogočilo, da uresniči vsaj nekatere predvolilne obljube.
"V Združenih državah Amerike moramo prešteti vse legalne glasovnice. Vse nelegalne moramo izločiti. Proces mora biti pregleden ali nadzorovan z obeh strani, sodišča pa morajo pregledati vse, kar povzroča zaskrbljenost," je vodja republikanskih senatorjev dal vedeti, da vsaj navzven sodi v prvi krog. McConnell je poudaril, da ima predsednik "vso pravico, da preveri obtožbe o nepravilnostih in preuči svoje pravne možnosti". Tako kot drugi na desnici, ki se izogibajo zmagi Bidna, je tudi prvi senator dejal, da "ustava premožnim medijskim korporacijam ne daje nikakršne vloge" v volilnem procesu. Pred štirimi leti so se vseeno veselili zmage Trumpa, ko so jo razglasili isti mediji, in niso čakali na uradne rezultate, kljub temu da so bili izidi podobno tesni. Republikanska senatorja iz Georgie David Perdue in Kelly Loeffler, ki bosta v drugem krogu volitev 5. januarja branila svoja sedeža, sta državnega tajnika svoje zvezne države celo pozvala, naj odstopi, ker naj bi bilo preštevanje glasov "sramota" ter polno "polomij" in ukradenih glasov. Tako kot Trump nista ponudila dokazov za trditve, državni tajnik Brad Raffensperger, prav tako republikanec, pa je njun poziv označil za "smešnega" in dejal, da sta zlovoljna, ker Trump izgublja in sta njuni službi še vedno negotovi.
Prav tekma v Georgii naj bi bila pomemben razlog za solidarnost vrha stranke s poražencem, saj ima Trump močan vpliv na republikanske volivce, zato jih nočejo razjeziti z ugovarjanjem vodji stranke, da njegov boj nima smisla. Na stran predsednika je stopilo tudi pravosodno ministrstvo, ko je minister Barr v skrbno zapisanem dvostranskem sporočilu zveznim tožilcem dal vedeti, da se lahko lotevajo preiskav obtožb o volilnih prevarah, preden bodo rezultati izbiranja predsednika uradni. Ob tem je dodal, da to naj ne vključuje "slepilnih, nezanesljivih, nestvarnih in za lase privlečenih trditev". A je le nekaj ur za tem vseeno odstopil visoki uradnik ministrstva Richard Pilger, ki je bil zadolžen za vodenje preiskav volilnih prevar. Barr je že pred tedni odpravil prepoved preiskovanja morebitnih volilnih goljufij pred volitvami, vse pa je v nasprotju z navodilom oddelka za volilni kriminal, da naj se tožilci morebitnih preiskav lotevajo šele potem, ko so rezultati volitev uradno potrjeni. Tako naj bi se že lotili preiskav obtožb o neregistriranih volivcih v Nevadi in o glasovnicah po pošti v Pensilvaniji, ki naj bi jim že po izteku roka pritisnili pečat, kot da so prispele na volilni torek. Za zdaj republikanci niso razkrili niti enega dokaza za te trditve.
Doslej so bili sodni postopki o morebitnih prevarah v domeni posameznih političnih kampanj, ki so vlagale tožbe. Toda Barr meni, da pravilo o nevmešavanju ne velja več, ker so volivci že oddali svojo izbiro in torej ministrstvo s svojim delovanjem ne vpliva na volilni razplet. To ni odvrnilo ostrih kritik, pravnica Vanita Gupta, ki je včasih na ministrstvu vodila oddelek za državljanske pravice, je ministrove odločitve označila za širjenje strašljivih govoric o prevarah, čeprav za zdaj ni dokazov zanje. Celo konservativna televizija Fox News čez dan, ko tudi zanje veljajo osnovna novinarska merila, prekinja tiskovne konference Bele hiše s pojasnilom, da ne morejo dopustiti širjenja nedokazanih obtožb o goljufijah. To se seveda neha, ko zvečer nastopijo skrajno ideološki voditelji in tako kot Laura Ingraham napovedujejo, da se bodo za Trumpa "borili dan in noč, dokler ne zmagamo". Gupta opozarja, da minister s svojim sporočilom samo krepi govorice o prevarah, "gre za taktiko strašenja ministrstva, ki smo jo že videli. Barr to verjetno počne, ker Trump zahteva, naj ukrepa". Stephen Vladeck, profesor prava na univerzi v Teksasu, meni, da bi bilo ministrovo ravnanje sporno, če bi obstajali pomembni in utemeljeni sumi o zlorabah. "Toda ker teh ni – predsednik pa ima jasno strategijo, da uniči legitimnost volilnega izida – je to eno najbolj problematičnih dejanj kateregakoli pravosodnega ministra v mojem življenju," meni Vladeck.
KOMENTARJI (672)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.