Za nekatere junak, za preostanek sveta pa je ime Jevgenij Prigožin sinonim za zloglasno skupino Wagner. "Pošast, ki jo je Putin ustvaril z Wagnerjem, ga zdaj grize. Ta pošast deluje proti svojemu stvarniku. Politični sistem kaže krhkosti, vojaška moč pa razpoke," je junija letos dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrel.
23. in 24. junija je Prigožin namreč začel upor proti vodstvu ruske vojske. S svojimi plačanci je zavzel več vojaških objektov v ruskem mestu Rostov na Donu, nato pa so se odpravili na pot proti Moskvi. V prestolnici so razglasili protiteroristično operacijo, tamkajšnji župan pa je prebivalce pozval, naj ostanejo doma. Prigožin je po napetem dnevu sporočil, da se njegovi borci vračajo v svoje baze, da bi se "izognili prelivanju krvi". Pred tem je Belorusija sporočila, da je Prigožin po pogajanjih z beloruskim predsednikom Aleksandrom Lukašenkom pristal na umik Wagnerjevih sil.
Ko je ruska varnostna služba FSB vdrla v Prigožinovo sanktpeterburško rezidenco, je imela kaj videti. Pri vodji zloglasne zasebne najemniške vojske bi orožje seveda pričakovali, denar v zlatu tudi, nekoliko manj pa verjetno nagačenega aligatorja in kredenco, polno lasulj. Prigožin je imel v svojem veličastnem domovanju tudi klavir, bazen in velikansko kladivo z napisom "Za uporabo pri pomembnih pogajanjih".
Že pred uporom je glasno opozarjal nase z ukrajinske fronte v Bahmutu, kamor je je odšel borit na rusko stran, obdan s trupli svojih soborcev: "To so od nekoga očetje in od nekoga sinovi! Tisti, ki nam ne priskrbijo obljubljenega streliva, bodo žrli njihova čreva v peklu!"
Javno nezadovoljstvo Wagnerjevcev se je namreč začelo prav z dolgotrajnimi spopadi v Bahmutu, vse glasneje so se upirali ruski vojski in obrambnemu ministrstvu.
Med umrlimi na padlem letalu na poti v Moskvo naj bi bil tudi Dmitrij Utkin, ustanovitelj skupine Wagner, z njo povezan Telegramov kanal pa navaja, da je letalo sestrelila protizračna obramba.