Izraelski predsednik vlade Benjamin Netanjahu je dejal, da gre za največji napad na Izrael v zadnjih 50 letih. Hamas, ki v EU velja za teroristično organizacijo, je v t. i. operaciji Al Aqsa Flood že v prvih urah izstrelil več tisoč raket proti ciljem v Izraelu, njegove enote pa so se prebile skozi izraelsko obzidje in vdrle v več izraelskih naselij in mest, kjer so ubile več vojakov in civilistov ter zajele talce.
Prve analize, ki so jih opravili v izraelski vojski, kažejo, da je njihov sistem zračne obrambe Iron dome uspešno prestregel 90 odstotkov Hamasovih raket. Število le-teh se sicer glede na različne vire razlikuje. Nekateri navajajo 7000, druge ocene govorijo o 3000 izstreljenih raketah, kar pomeni, da je zračna obramba prestregla med 2700 in 6300 izstrelkov.
Kako deluje?
Nastanek Železne kupole je spodbudila potreba po zaščiti izraelskih vojaških in civilnih objektov pred napadi iz Gaze in Libanona, kjer deluje proiranska skupina Hezbolah. Sistem je debitiral aprila 2011, ko je prestregel raketo iz sovjetskega raketometa grad, ki je bila namenjena iz Gaze proti Aškelonu. Od takrat je sistem postal steber izraelske zračne obrambe, ki je prestregel na tisoče izstrelkov.
Iron Dome deluje s pomočjo sofisticiranega radarskega sistema, ki zazna prihajajoče izstrelke z razdalje približno 64 kilometrov, izračuna njihove trajektorije in oceni grožnjo. Gre za "budno napravo", ki ob aktivaciji sproži lanser z 20 prestreznimi izstrelki proti ciljem v zraku. Zasnovana je tako, da deluje precej varčno in izstrelkov, za katere prepozna, da niso namenjeni proti civilnim ali vojaškim objektom, ne prestreza.
Cena ene izstreljene rakete sicer znaša med 40.000 in 50.000 dolarjev, celoten salvo lanserja pa torej med 800.000 in milijon dolarjev. Hamas na drugi strani improvizira z izdelavo projektilov. Za izdelavo med drugim uporabljajo vodovodne cevi, kar pomeni, da Izrael za učinkovito obrambo zapravi precej več kot Hamas za svoje relativno neučinkovite napade.
Kot navajajo vojaški strokovnjaki, gre za sistem, ki je sposoben učinkovito delovati v vseh vremenskih pogojih. Izrael je po podatkih vojske leta 2021 imel 10 delujočih sistemov, nameščenih po državi. Sistem protiletalske obrambe sicer tvori več lanserjev, radar in druga podporna vozila oz. instalacije.
Kakšna je ameriška vloga?
Kmalu po začetku Hamasovega napada je Izrael zaprosil ZDA za obnovitev zalog raket. Železna kupola je sicer bila prvotno razvita skozi sodelovanje domačih podjetij Rafael Advanced Defense Systems in Israel Aerospace Industries ter zasnovana za zaščito pred raketnimi grožnjami kratkega dosega. Leta 2011 so nato ZDA finančno podprle projekt, kar je okrepilo njegov razvoj in uvedbo v uporabo, navaja Fox News. Takrat je ameriški kongres odobril financiranje projekta v višini 1,6 milijarde dolarjev, leta 2022 pa je k temu dodal še milijardo.
Obseg sodelovanja pri razvoju Železne kupole se je razširil z vključitvijo ameriškega podjetja Raytheon Technologies, ki je skupaj z izraelskim Rafaelom ustanovilo skupno podjetje Raytheon RAFAEL Area Protection Systems. To je nato ustanovilo in zagnalo proizvodni obrat v ZDA.
Izrael in ZDA sicer nadaljujeta z razvojem sistema. Izrael je lani julija sporočil, da bodo sistem posodobili z novim znanjem na področju umetne inteligence, ki bo zagotovil še večjo natančnost pri spopadanju s cilji v zraku.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.