"Ukazujem ministru za obrambo in poveljniku generalštaba, da silam ruske vojske za odvračanje odredita stanje bojne pripravljenosti," je v nedeljo ukazal ruski predsednik Vladimir Putin. Sile za odvračanje so enote, katerih namen je odvrniti napad na Rusijo, vključno s primerom napada, ki bi vključeval jedrsko orožje. Enote so opremljene z raketami, strateškimi bombniki, podmornicami in ladjami. Vključujejo tudi protiraketni ščit, sisteme nadzora v vesolju, protizračno in protisatelitsko obrambo. Putinov ukaz je povečal zaskrbljenost, da bi lahko napetosti z Zahodom zaradi invazije na Ukrajino pripeljale do uporabe jedrskega orožja.
Putin je ob tem lansiral še eno grožnjo vsem, ki bi se vpletli v rusko-ukrajinski konflikt ter dejal, da bodo občutili posledice, kot jih zgodovina še ni videla. Toda, kako daleč gre lahko v resnici ruski vožd in katera orožja ima na razpolago?
Strokovnjakinja s Katedre za obramboslovje dr. Jelena Juvan opozarja, da je uporaba jedrskega orožja v mednarodni skupnosti točka brez vrnitve. "Če se jedrsko orožje uporabi, se ne bi zbrisala samo Ukrajina, ampak bi se tudi še kaj drugega." Ob tem je sicer treba dodati, da je uporaba teh sil avtorizirana le v primeru neposrednega jedrskega napada na Rusijo ali eno od njenih zaveznic. Toda Putinove poteze so v zadnjem času zelo nepredvidljive, opozarjajo praktično vsi strokovnjaki in poznavalci na zahodu. "Glede na njegove odločitve zadnjih dni oziroma zadnje mesece, ki so eskalirali v zadnjih dnevih, je zelo težko ocenjevati, katere so njegove naslednje poteze, ker je dokazal, da je pripravljen uporabiti vse, s čimer razpolaga."
Na seznam teritorijev z jedrsko oborožitvijo pa se bo kot kaže vpisala tudi Belorusija. Tam so namreč izvedli referendum, na katerem so prebivalci potrdili ustavne spremembe, predsednik Aleksander Lukašenko pa je dejal, da bo na ozemlju Belorusije sprejel namestitev jedrskih raket. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borell je dejal, da je to zelo nevarno. "Vemo, kaj za Belorusijo pomeni status države z jedrskim orožjem. Pomeni, da bo Rusija v Belorusiji namestila jedrsko orožje. To je zelo nevarna pot."
Juvanova poudarja, da ne postaneš država z jedrskim orožjem tako, da se razglasiš, ampak da ga dejansko tudi imaš. "Tako, da gre po mojem mnenju za izražanje podpore Rusiji."
Kakšna orožja ima na razpolago Putin
Ruski predsednik in njegovo ministrstvo za obrambo sta že pred časom svetu naznanila, da ima Rusija na zalogi številna superorožja. Vendar dejstvo je, da kljub spektakularnim predstavitvam in nekaterim prototipom ruski vojaški proračun ne bi prenesel množične proizvodnje tako naprednega orožja. Zato, kot ocenjujejo poznavalci, so predstavitve apokaliptičnih orožij le del folklore in zastraševanja. Vseeno pa ima (ali pa jih bo imela kmalu) največja jedrska velesila na svetu v oborožitvi številne moderne sisteme. Ob tem ima Rusija na zalogi 6257 jedrskih bojnih glav.
Orožje, ki bi ga ruska vojska lahko kmalu uporabila tudi v Ukrajini, je lanser termobaričnih raket TOS-1. Namenjen je napadom na pehotne enote, vojaško opremo, oporišča, bunkerje in utrdbe. Gre za aerosolne eksplozive, ki ne vsebujejo kisika za vžig in ga "posrkajo" iz okolice. Pred detonacijo nastane oblak neeksplodirane zmesi, ki se nato razširi. Najprej so ga pred dnevi opazili v bližini ruskega mesta Voronež, včeraj pa naj bi se eden od lanserjev premikal v bližino obkoljenega Mariupola, kjer si Rusija prizadeva uničiti zloglasni bataljon Azov.
Premični laserski sistem, imenovan Peresvet, je torej orožje usmerjene energije. Načrtovan je za delovanje proti sovražnikovim raketam in zrakoplovom. Načelnik generalštaba Valerij Gerasimov je že decembra 2019 sporočil, da je orožje stopilo v oborožitev ruskih enot.
Kinžal (bodalo) je hiperzvočna raketa, ki jo lahko proti ciljem na zemlji izstrelijo z lovca MiG-31K ali bombnika TU-22M3. Lahko nosi tudi jedrsko bojno glavo, temelji pa na balistični raketi 9M732.
Anvangard je visokohiperzvočni sistem, namenjen uporabi na medcelinskih balističnih raketah. Njegova vloga je, da jedrsko bojno glavo po ločitvi od nosilne (medcelinske) rakete z zelo visoko hitrostjo ponese proti cilju na zemeljski površini. Avangard pa lahko "med zvezde" ponese tudi sistem Sarmat. Gre za medcelinsko balistično raketo na tekoče gorivo, ki lahko nosi od 10 do 15 neodvisno namerjenih jedrskih bojnih glav.
Prva enota ruske vojske je orožje dobila v uporabo 27. decembra 2019.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.