Za valižansko princeso Kate in njeno družino zadnji meseci niso bili preprosti, prej obratno. Drugi pa so spretno izkoristili nastalo situacijo.
"Bila je vrtinčasta zmešnjava špekulacij, kar je odlična priložnost, če ste tujec in želite priti bližje," je za CNN pojasnil Martin Innes, strokovnjak za dezinformacije na univerzi Cardiff v Walesu. "To je idealna situacija."
Innes in njegova raziskovalna skupina sta povezala 45 računov na družbenih omrežjih, ki so objavljali lažne trditve o princesi s kampanjo dezinformacij z računi, ki so povezani s Kremljem in ki so v preteklosti širili teorije zarote o ruski vojni v Ukrajini in francoskem predsedniku. Motiv takšnih kampanj je destabilizirati zahodne antagoniste Rusije in spodkopati zaupanje v njihove institucije, trdi Innes.

No, verjetno malce tudi vpliva dejstvo, da so odnosi Združenega kraljestva z Rusijo že dolgo napeti. Britanci so sicer z veseljem zagotavljali dom in razne storitve oligarhom iz nekdanje Sovjetske zveze, kljub sovražnostim med Londonom in Moskvo. Poročilo britanskega parlamenta iz leta 2020 pa dokazuje, da naj bi bilo najdenih veliko dokazov o ruskem vmešavanju v demokratične procese Združenega kraljestva, a so ruski vpliv označili za novo normalnost.
Raziskovalci iz Cardiffa vodijo raziskovalni program dezinformacij že od leta 2018, vendar so se povsem poglobili v zaroto Kate, potem ko so opazili nenavadne vzorce v podatkih.
"Računi sami niso objavljali izvirnih objav, ampak so samo odgovarjali in komentirali na objave o zgodbi o valižanski princesi, predstavljali gradivo o vojni v Ukrajini, očrnili Ukrajino ali slavili integriteto ruskih volitev," je potrdil Innes. Vzorec objav o princesi je bil namreč enak, ki ga je ekipa prepoznala tudi pri ruskih akterjih, ki so jih preučevali.
Skupina se imenuje Doppelganger, povezana je s Kremljem, cilja pa občinstvo v ZDA in Evropi. Gre za komercialno podjetje, ki ima pogodbo za vodenje dezinformacijskih kampanj. Že konec leta 2022 je Meta opozorila, da Doppelganger posnema glavne novice in ustvarja lažne članke. Kampanje dezinformacij so v zadnjem času postale še bolj prefinjene, piše CNN. Prejšnji mesec je denimo ministrstvo za finance ZDA sankcioniralo dva Rusa in njuni podjetji, za katera se domneva, da sta del Doppelgangerja, in ju obtožila, da sta vodila mrežo več kot 60 spletnih mest, ki širijo dezinformacije v imenu ruske vlade.
V začetku tega meseca je britansko veleposlaništvo bilo prisiljeno zanikati občutljive govorice o kralju Karlu III., ki so začele hitro krožiti po Telegramu in v ruskih medijih. Tudi za tem bi lahko stala dotična skupina. A novica o kralju je bila popolnoma nova, izmišljena. Kar pa ni ravno v navadi skupine, ki se bolj zanaša na podpihovanje zgodb, ki že tako povzročajo buren odziv javnosti. Govorice o Kate pa je bilo še toliko bolj preprosto razširiti, ker je velik del zahodne javnosti že mislil, da gre za zaroto, je pojasnil Innes.
"Kampanje dezinformacij se namreč vedno osredotočajo na vprašanja, ki so privlačna in razdiralna ter zaradi katerih ljudje dvomijo o verodostojnosti in zanesljivosti informacij," je poudaril Rasmus Kleis Nielsen, direktor Reutersovega inštituta za študij novinarstva na Univerzi v Oxfordu. Toda kako učinkovita je kampanja, je spet povsem drugo vprašanje. "Večina ljudi tako ali tako naleti na veliko neumnosti na internetu in so že na splošno precej skeptični do vsega tega."
Špekulacije po Veliki Britaniji
Ko je Kensingtonska palača januarja objavila, da je Kate prestala načrtovano abdominalno operacijo, je bila javnost kar šokirana. Toda če so vsi pričakovali, da bo Kate v roku par tednov že veselo hodila naokoli, so se zmotili. Kate se v javnosti sploh ni pojavljala, vsak teden, ki ga je preživela zunaj oči javnosti, pa je pomenil širjenje špekulacij.
In če se je na začetku vse skupaj zdelo amatersko, je kar hitro preraslo v popolno zaroto, ko je palača objavila fotografijo Kate in njenih treh otrok na materinski dan. Fotografija, ki naj bi torej novice končala, je teoretike zarot še toliko bolj podžgala. Javnost je namreč odkrila veliko neskladij na sliki, od čudnih postavitev otrok do zadrge. Pa ne samo javnost, tudi več svetovnih tiskovnih agencij je fotografijo umaknilo, navajajoč pomisleke glede manipulacije. A tokrat je na pomoč priskočila kar princesa sama z razlago: "Kot mnogi amaterski fotografi tudi jaz občasno eksperimentiram z montažo."
Prvi so se na obdelano fotografijo odzvali na ruskem zunanjem ministrstvu in dejali, da so se britanski mediji in politični sistem združili, da bi ustvarili "ekosistem laži". Dodali so, da je princesina dolgotrajna odsotnost iz javnega življenja ponovno poudarila "gnilo naravo britanskega političnega esteblišmenta, ki temelji na želji po popolnem nadzoru javnega mnenja z manipulacijo množičnih medijev in lažnimi novicami".
Zgodovinar z univerze Yale Timothy Snyder že dolgo trdi, da je način ruskega predsednika Vladimirja Putina za ohranjanje oblasti prek strateškega relativizma. Kot pravi, Putin ne more ali noče izboljšati lastne države z notranjo politiko, namesto tega pa se zadovolji s tem, da dela druge države slabše.
No, potem je prišel na dan še videoposnetek, na katerem princesa in princ William hodita iz trgovine v Windsorju. Innes je dejal, da je njegova raziskovalna skupina istega dne opazila precej nenaden val dejavnosti, predvsem na družbenem omrežju X. "Vsi računi, ki jih je identificirala njegova ekipa, so imeli podobna imena, ustvarjeni so bili istočasno, delovali pa so usklajeno," je pojasnil.
Čas zarote je bil tudi zelo ugoden za Kremelj, piše CNN. Zgodil se je namreč ravno v trenutku, ko si je Putin zagotovil peti mandat na oblasti. "Kar so poskušali doseči, je to, da bi svoja sporočila o ruskih volitvah in Ukrajini prenesli v zahodno medijsko ekosfero. In zakaj je bila to tako dobra priložnost za njih? Zato ker jim je omogočila doseči svoj strateški cilj: destabilizirati Združeno kraljestvo in njegove zahodne zaveznike," je potrdil Innes.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.