Začelo se je z izjavo predsednika odbora ameriškega kongresa, Michaela McCaula, ki je dejal, da je Egipt tri dni pred smrtonosnim in nepričakovanim čezmejnim napadom Hamasa Izrael opozoril na možnost nasilja. "Vemo, da je Egipt tri dni prej opozoril Izraelce, da se lahko zgodi takšen dogodek," je po poročanju tiskovne agencije AFP dejal McCaul novinarjem po obveščevalnem sestanku za zaprtimi vrati za zakonodajalce o bližnjevzhodni krizi, navaja BBC.
V začetku tedna je sicer predsednik vlade Benjamin Netanjahu zanikal, da bi Izrael od Kaira prejel kakršno koli predhodno opozorilo. Trditve je označil za "lažne govorice", tudi njegov urad je dejal, da ni iz Egipta prispelo prav nobeno sporočilo. McCaul je sicer bil povsem prepričan, da so Egipčani posredovali nekakšno opozorilo, in navedel, da je načrtovanje napada morda potekalo tudi leto dni – ne da bi Izrael ali zavezniki to opazili, piše Guardian.
"Nismo povsem prepričani, kako smo to spregledali. Nismo povsem prepričani, kako je Izrael to spregledal," je dejal novinarjem in priznal, da tudi ameriške in zahodne obveščevalne službe niso uspele predvideti tega napada. Pod drobnogledom so zdaj tudi izraelske obveščevalne službe, za vse pa v zraku visi isto vprašanje: kako jim ni uspelo preprečiti najbolj smrtonosnega napada palestinskih borcev v 75-letni zgodovini Izraela? Slednji imajo namreč notranjo varnostno službo, enakovredno FBI, Šin Bet. Na področju zunanje varnosti ima Izrael Mosad, ki je enakovreden Cii. Obstaja pa še izraelska vojaška obveščevalna agencija, podobna ameriški obrambni obveščevalni agenciji, znotraj vojaške obveščevalne službe pa so še druge, manjše organizacije, ki se ukvarjajo z različnimi obveščevalnimi vprašanji.
"Ne želim preveč posegati v tajne podatke, a opozorilo je bilo dano," je dodal teksaški republikanec. Tudi egiptovski obveščevalec je za AP potrdil, da je Kairo večkrat opozoril Izraelce, da se v Gazi pripravlja nekaj velikega. "Opozarjali smo jih, da bo prišlo do konflikta, in to zelo kmalu, in da bo ta velik. Vendar so ta opozorila podcenjevali," je dejal uradnik, ki je za AP govoril pod pogojem anonimnosti.
Izrael naj bi opozorile tudi ZDA
Na dan pa prihajajo še nove informacije o tem, da naj bi tudi ameriške obveščevalne enote pripravljale dokaze, ki so temeljili na obveščevalnih podatkih Izraela in ki so Bidnovo administracijo opozorili na povečano tveganje za palestinsko-izraelski konflikt, navaja CNN. Ti podatki naj bi bili pripravljeni tedne pred napadom Hamasa.
28. septembra naj bi ameriški obveščevalci opozarjali, da je teroristična skupina Hamas pripravljena stopnjevati raketne napade čez mejo, CIA pa naj bi 6. oktobra izdala opozorilo na vse večjo možnost nasilja s strani Hamasa. Dan pred napadom pa naj bi ameriški uradniki poslali sporočilo, v katerem so opisali nenavadne dejavnosti Hamasa.
Ameriške ocene naj sicer ne bi vsebovale taktičnih podrobnosti ali namigov o velikem obsegu napada, razsežnosti in brutalnosti, so dejali neimenovani viri za BBC. Najbolj jasno ni niti, ali je bila katera od ameriških ocen dejansko posredovana Izraelu, ki zagotavlja večino obveščevalnih podatkov, na katerih ZDA utemeljuje svoja poročila.
"Težava je v tem, da nič od tega ni novo," je dejal eden od virov, ki je seznanjen z obveščevalnimi podatki. "To je nekaj, kar je bilo v preteklosti med Hamasom in Izraelom običajno. Mislim, da se je zgodilo to, da so vsi videli ta poročila in si rekli: 'Ja, seveda. Toda vemo, kako bo to videti.'" So torej Izraelci res podcenjevali ta napad?
Pojavlja se vprašanje, ali sta se ZDA in Izrael ustrezno odzvala na očitno mnoga opozorila, ki so jih Bidnovi administraciji posredovali tako ameriški obveščevalci kot tudi zavezniške obveščevalne agencije. Visoki uradnik iz ene od arabskih držav v regiji je dejal, da je država ameriške in izraelske uradnike večkrat opozorila, da je palestinska jeza dosegla nevarno stopnjo. "Vendar nas niso poslušali vsakič, ko smo jih opozorili," je poudaril uradnik za CNN.
Tudi veleposlanik Bližnjega vzhoda v Washingtonu je za CNN povedal, da je njihova vlada večkrat opozorila Belo hišo in ameriške obveščevalce na kopičenje orožja Hamasa in jezo med Palestinci, ki naj bi "prav kmalu eksplodirala". "Orožje, ki je v Gazi, presega vsakršno domišljijo," je opozoril veleposlanik. "Tudi orožje, ki ga je Hamas dostavil na Zahodni breg, postaja resničen problem in Hamasov nadzor nad Zahodnim bregom je še večji problem."
Najdeni dokumenti, ki dokazujejo, da so borci Hamasa napad načrtovali več kot leto dni vnaprej
Sky News poroča, da so bili na območju spopadov, na truplih borcev Hamasa, najdeni dokumenti z oznako "strogo zaupno". Sprednja platnica dokumentov je bila datirana z "oktobrom 2022". Po poročanju Sky Newsa bi to lahko pomenilo, da so bili načrti za napad pripravljeni že vsaj 12 mesecev prej. Dokumente, napisane v arabščini, naj bi našli izraelski vojaki in reševalci.
Strokovnjaki za protiterorizem so dokumente pregledali in dejali, da jih je sicer težko stoodstotno potrditi, vendar so najverjetneje pristni. Štiri strani so bile javno objavljene na kanalu Telegram, ki ga vodi skupina South First Responders - skupina prostovoljcev, ki pomaga pri iskanju trupel.
Nadaljnje štiri strani pa so bile nato posredovane televiziji Sky News - vse se nanašajo na očitni vojaški načrt za napad na kibuc Mefalsim v bližini Gaze. Joe Truzman, analitik pri organizaciji Foundation for Defence and Democracies Long War Journal, je dejal, da je "malo verjetno, da bi bila tovrstna operacija pripravljena v le nekaj mesecih". "Glede na število vpletenih oboroženih skupin je težko reči, kako je izraelska obveščevalna skupnost to spregledala," je poudaril Truzman.
KOMENTARJI (555)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.