Ameriškim uradnikom naj bi sedaj sicer Izrael potrdil, da gre za Jahjo Sinvarja, vsaj sodeč po prvih testih DNK, poroča CNN. Njegovo smrt so potrdile tudi izraelske obrambne sile.
Poleg drugih biometričnih podatkov naj bi si pri identifikaciji trupla pomagali tudi z dentalnimi zapisi, je povedal ameriški uradnik. Izraelski uradniki naj bi trenutno poleg testiranja DNK preučevali tudi prstne odtise. Izraelska vlada ima namreč Sinvarjeve podatke, ker je bil več kot dve desetletji v izraelskem zaporu, poleg tega pa so mu v izraelski bolnišnici operirali možganski tumor. Izraelske obrambne sile so navedle, da v stavbi, kjer so bili likvidirani borci Hamasa, ni bilo znakov, da bi bili na območju prisotni tudi talci.
Izraelski radio Kan poroča, da je bil vodja Hamasa ubit po naključju in ne na podlagi obveščevalnih podatkov. Pri truplih naj bi našli tudi veliko gotovine in ponarejenih osebnih dokumentov. Hamas še ni komentiral poročil, da je izraelska vojska ubila njihovega vodjo, spletna stran Al-Majd, ki je povezana s Hamasom, pa je pozvala Palestince, naj počakajo na informacije od same skupine in naj se ne zanašajo na izraelske medije.
Že od napadov Hamasa Sinvarja niso videli v javnosti, izraelska vojska pa domneva, da se skriva v obsežni mreži predorov, ki se razprostirajo pod Gazo. In v trenutku ko so izraelske sile sporočile, da bi lahko eden od ubitih borcev bil prav zloglasni Sinvar, so Američani pozorno poslušali.
Izraelski vojaški radio je namreč sporočil, da so izvajali ciljno kopensko operacijo v mestu Rafa na jugu Gaze, med katero so izraelske enote ubile tri borce in odnesle njihova trupla.
Sinvarjeva smrt bi lahko predstavljala poseben dogodek, ki so ga številni ameriški uradniki izpostavljali kot največji potencialni preobrat v vojni med Izraelom in Hamasom. Ker je namreč sporazum o prekinitvi ognja in talcih, ki naj bi tudi ustavil vojno, obtičal, visoki uradniki ZDA upajo, da bo Sinwar odstranjen in da bi to lahko pomenilo začetek konca vojne. Na smrt Sinvarja namreč gledajo kot na zadnje upanje, s katerim bi Izrael končal vojno.
A očitno so upi zaman. Izraelski predsednik vlade Benjamin Netanjahu je na televizijski tiskovni konferenci, sporočil, da je "zlo utrpelo hud udarec," vendar opozoril, da "naloga še ni končana".
Sinvarjevo smrt je opisal kot "začetek konca" in poudaril, da si bo Izrael prizadeval do konca vojne. "Danes smo pokazali, da se bo vsem, ki nam skušajo škodovati, zgodilo to, kar se jim je zgodilo zdaj. In kako lahko sile dobrega vedno premagajo sile zla in teme. Vojna še poteka in je draga," je dejal. Izraelcem je sporočil, da je še vedno veliko izzivov in da morajo ostati vzdržljivi ter se še naprej boriti.
"Vojne ne bomo ustavili. Vstopili bomo v Rafo."
Sinvar se je v javnosti prvič po začetku vojne oglasil šele septembra, ko je objavil izjavo, v kateri je čestital alžirskemu predsedniku za zmago na volitvah. Naslednji dan je njegov urad sporočil, da se je v pismih zahvalil tudi vsem, ki so izrazili sožalje po smrti njegovega predhodnika Ismaila Hanije. 13. septembra naj bi poslal še pismo takratnemu vodji Hezbolaha Hasanu Nasralahu.
Sinvar je bil sicer za političnega vodjo Hamasa imenovan, potem ko je bil Hanija v iranski prestolnici umorjen. V odnosih z Izraelom sicer velja za bolj trdega kot njegov predhodnik in se zavzema predvsem za sodelovanje in tesnejše vezi z Iranom in zavezniškimi islamističnimi skupinami.
Odzivi na smrt vodje Hamasa
"To je dober dan za Izrael, ZDA in svet," je v pisni izjavi sporočil Biden, ki je trenutno na poti v Nemčijo, kjer se bo v petek sestal z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, francoskim kolegom Emmanuelom Macronom in britanskim premierjem Keirom Starmerjem.
"Zdaj je v Gazi priložnost za 'dan potem', brez Hamasa na oblasti, in za politično rešitev, ki bo zagotovila boljšo prihodnost tako za Izraelce kot Palestince," je dodal prvi mož ZDA.
Podpredsednica ZDA in demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris je medtem izjavila, da je bilo s smrtjo Sinvarja zadoščeno pravici. "ZDA, Izraelu in celemu svetu je zaradi tega bolje," je dejala in navedla, da je bil pokojni vodja Hamasa odgovoren za smrt na tisoče nedolžnih ljudi, vključno z žrtvami napada 7. oktobra lani, poročajo tuje tiskovne agencije.
"In vsem teroristom, ki ubijajo Američane, ogrožajo Američane, naše vojake ali naše interese, bom rekla: vedite, da vas bomo vselej privedli pred roko pravice," je poudarila in ocenila, da je zdaj priložnost za končanje vojne v Gazi na način, da bo Izrael varen, talci osvobojeni, trpljenje v enklavi končano, Palestinci pa da bodo lahko uresničili pravico do dostojanstva, varnosti, svobode in samoodločbe.
Na smrt Sinvarja so se odzvali tudi v Parizu in Berlinu, kjer so Hamas pozvali, naj osvobodi talce. "Francija zahteva izpustitev vseh talcev, ki jih še vedno zadržuje Hamas," je na omrežju X zapisal francoski predsednik Macron in dodal, da je bil pokojnik glavna odgovorna oseba za "teroristične napade in barbarska dejanja 7. oktobra".
"Sinvar je bil brutalen morilec in terorist, ki je želel uničiti Izrael in njegovo ljudstvo," pa je sporočila nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock. Dodala, da je Sinvar odgovoren za "neizmerno trpljenje" celotnega Bližnjega vzhoda. Hamas je pozvala, naj položi orožje, in poudarila, da se mora trpljenje v Gazi končati.