Japonski premier je najprej obiskal državno pokopališče v Seulu, kjer so pokopani vojni veterani, tudi tisti iz bojev proti japonski kolonialni vladavini. Tam je položil cvetje in izrazil spoštovanje pokojnim.
Nato se je sestal z južnokorejskim predsednikom, ki je zasedel položaj lani in si je med prednostne naloge svoje administracije zadal obnovitev odnosov z Japonsko. Marca je sam obiskal Tokio in takrat sta se s Kišido dogovorila o obnovitvi rednih medsebojnih obiskov.
Vzhodnoazijski sosedi, obe ključni varnostni zaveznici ZDA, sta bili dolgo v sporu glede zgodovinskih vprašanj, povezanih z brutalno japonsko kolonialno zasedbo Korejskega polotoka med letoma 1910 in 1945, ki je vključevala tudi spolno suženjstvo in prisilno delo.
Vprašanje prisilnega dela je leta 2018 močno skrhalo odnose. Takrat je južnokorejsko vrhovno sodišče odredilo japonskim podjetjem, da morajo plačati odškodnino žrtvam prisilnega dela med vojno, kar je razjezilo Tokio in sprožilo vrsto gospodarskih ukrepov.
Kišida je pred odhodom v Seul povedal, da si voditelja prizadevata za obnovitev tako imenovane "shuttle diplomacije". To so redni medsebojni obiski in pogovori na visoki ravni. Kot je dejal, pričakuje "odkrito izmenjavo pogledov", ki "temelji na zaupanju".
Jun bo po napovedih gostil japonskega premierja na večerji v predsedniški palači. Po poročanju lokalnih medijev naj bi mu celo sam kuhal.
V zadnjem času so različni preizkusi orožja v Severni Koreji vse pogostejši, zaradi česar napetosti na Korejskem polotoku naraščajo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.