"Če bo vseh šest mesecev vsaj približno podobnih prvim dnem slovenskega predsedovanja Svetu EU, potem so pred Evropsko unijo razburljivi časi," v svojem komentarju za vplivni nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ocenjuje novinar Peter Sturm.
Slovenski premier Janez Janša spada med tiste vrste politikov, za katere demokracija pomeni, da jo določajo sami, piše. "EU je dobrodošla kot stroj za izplačevanje subvencij, ne pa tudi kot skupnost vrednost," ugotavlja.
Strinja se, da Evropska unija svojim članicam ne more narekovati, kdo bo vodil njihovo vlado, a se Uniji, kot ocenjuje, ne pišejo dobri časi, "če ne bo Janš, Orbanov in Kaczynskih spomnila na svet idealnih temeljev, na katerih Unija stoji."
Nemški novinar še ugotavlja, da Janševo politično življenje do zdaj ni minilo brez težav, morda pa za vse tudi ni kriv sam. "A svoje osebne obsesije rešuje s postopnim spodkopavanjem pravne države v svoji domovini. EU mu tega ne sme dopustiti," je prepričan. Ob tem je spomnil, da se je Janša v nekdanji komunistični Jugoslaviji boril za točno te vrednote, ki jih danes spodkopava v Sloveniji. "Nič ne škodi, če ga na to opomnimo."
Na koncu je sicer vse odvisno od slovenskega naroda, tako Sturm, ki meni, da se bodo morali Slovenci odločiti, ali si želijo, da takšna oseba, kot je Janša, uniči evropsko prihodnost njihove države. "EU bo preživela tudi to predsedovanje," je sicer prepričan.
FAZ sicer velja za enega od treh vodilnih nemških časopisov in hkrati najbolj vpliven konservativen nemški medij. Komentar so objavili sinoči, na večer drugega dne slovenskega predsedovanja Svetu EU.
KOMENTARJI (1982)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.