
Od začetka leta je v Peruju za skrivnostno boleznijo, ki povzroča paralizo, zbolelo več kot 231 ljudi, štiri osebe pa so umrle. Več kot polovica primerov sindroma Guillain-Barré (GBS) se je pojavila v zadnjih petih tednih, od začetka junija do sredine julija. Največ primerov so zabeležili v prestolnici Lima, povprečna starost bolnikov pa je okoli 41 let.
GBS je redko bolezensko stanje, pri katerem imunski sistem "napade" periferno živčevje, posledično pa povzroči mišično šibkost, izgubo občutkov v okončinah in celo težave s požiranjem ali dihanjem. Pri večini bolnikov se razvije progresivna oblika paralize, ki se začne pri stopalih in nogah, nato pa postopoma napreduje navzgor po telesu.
Simptomi običajno trajajo nekaj tednov, vendar večina posameznikov okreva brez resnejših nevroloških zapletov.
Čeprav lahko bolezen sproži predhodna virusna ali bakterijska okužba, običajno pri 60 odstotkih primerov vzrok ostane neodkrit. Za zdaj pa rezultati testiranja bolnikov v Peruju nakazujejo, da bi izbruh lahko povzročila bakterija Campylobacter jejuni, ki se nahaja v okuženi vodi in hrani. Isti sev naj bi povzročil izbruh GBS v Peruju že pred štirimi leti.

Zaradi izbruha GBS nista ne perujska vlada ne Svetovna zdravstvena organizacija uvedli nobenih omejitev potovanj v državo. Kljub temu pa bi izredne zdravstvene razmere lahko vplivale na tamkajšnjo turistično industrijo, ki sicer vsako leto pritegne več kot tri milijone obiskovalcev.
V tej južnoameriški državi se sicer spopadajo tudi z večjim izbruhom mrzlice denga, ki je v letošnjem letu prizadela že najmanj 150.000 ljudi. Okoli 250 ljudi je umrlo, kar ta izbruh uvršča med enega najhujših v Južni Ameriki.
Kaj je GBS?
Svetovna zdravstvena organizacija je sindrom Guillain-Barré opredelila kot potencialno smrtno nevaren. Za bolnike z GBS priporočajo hospitalizacijo in podrobno spremljanje zdravstvenega stanja, predvsem dihanja, srčnega utripa in krvnega tlaka.
Če bolezen tako napreduje, da je oteženo dihanje, bolnika običajno priklopijo na ventilator. Pri bolnikih se lahko pojavijo zapleti, kot so nenormalen srčni utrip, okužbe oziroma vnetja, krvni strdki in visok ali nizek krvni tlak.
Za GBS ne obstaja zdravilo, zdravijo se zgolj simptomi, s čimer se lahko skrajša čas okrevanja. Glede na to, da gre za avtoimunsko naravo bolezni, v akutni fazi običajno bolezen zdravijo z imunoterapijami.
Če mišična šibkost vztraja po akutni fazi bolezni, bolniki običajno potrebujejo rehabilitacijo za okrepitev mišic in povrnitev gibalne sposobnosti.
Čeprav se bolezen ne prenaša s človeka na človeka, strokovnjaki poudarjajo, da je pri preprečevanju okužbe ključna higiena rok, prav tako pa je treba biti pozoren pri izbiri hrane in vode na območjih, kjer se pojavlja izbruh GBS.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.