Tujina

Ubit drugi mož Hamasa

Tel Aviv , 02. 01. 2024 17.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Libanonu je bil ubit namestnik vodje palestinskega skrajnega gibanja Hamas Saleh al Aruri. Hamas je odgovornost za napad pripisal Izraelu. Visoki predstavnik Hamasa Izat al Rišk je sicer zatrdil, da današnji uboj drugega moža gibanja ne bo spodkopal upora na območju Gaze. Svetovalec izraelskega premierja je medtem sporočil, da bo Izrael umaknil del svojih enot z območja Gaze. Kot je Mark Regev pojasnil v pogovoru za televizijo Sky News, je vojna s palestinskim skrajnim gibanjem Hamas "maraton in ne sprint", izraelski vojaki pa si morajo po njegovih besedah odpočiti, da bodo lahko v prihodnjih mesecih nadaljevali boje.

V libanonski prestolnici Bejrut je danes odjeknila močna eksplozija, v kateri je bil po navedbah šiitskega gibanja Hezbolah ubit namestnik vodje palestinskega skrajnega gibanja Hamas Saleh al Aruri, poročajo tuje tiskovne agencije. Smrt al Arurija je na svoji televiziji potrdil tudi Hamas, ki je odgovornost za napad pripisal Izraelu.

O smrti al Arurija je poročala tudi s Hezbolahom povezana televizijska postaja Al Manar. Objavila je posnetke, na katerih je videti najmanj en goreč avtomobil na prometni ulici, ob tem pa je slišati sirene reševalnih vozil v predmestju, ki velja za trdnjavo proiranskega libanonskega gibanja Hezbolah.

Smrt al Arurija je na svoji televiziji potrdil tudi Hamas, ki je odgovornost za napad pripisal Izraelu. Visoki predstavnik Hamasa Izat al Rišk je zatrdil, da današnji uboj drugega moža gibanja ne bo spodkopal upora na območju Gaze. Napad pa je označil za nov dokaz, da Izraelu ni uspelo doseči nobenega od ciljev na območju Gaze.

Neimenovani visoki predstavnik v Bejrutu je za AFP povedal, da so bili v izraelskem napadu na južnem obrobju libanonske prestolnice poleg namestnika vodje Hamasa ubiti tudi njegovi varnostniki.

Saleh al Aruri, namestnik vodje Hamasa (na sliki levo)
Saleh al Aruri, namestnik vodje Hamasa (na sliki levo) FOTO: AP

Napad je obsodil tudi libanonski premier Nadžib Mikati. Kot je poudaril v izjavi za javnost, je namen tega novega izraelskega zločina potegniti Libanon v novo fazo konflikta z Izraelom. Spopadi med izraelsko vojsko in Hezbolahom, zaveznikom Hamasa, so bili doslej omejeni na obmejna območja na jugu Libanona.

Izraelski vojaki si bodo vmes odpočili, ker je vojna v Gazi 'maraton in ne sprint'

Izrael pa naj bi v prihodnjih tednih iz Gaze umaknil pet brigad, kar pomeni več tisoč vojakov. Kot pravijo v izraelski vojski, bodo ta čas izkoristili za urjenje in počitek. Tiskovni predstavnik vojske Daniel Hagari ni pojasnil, ali odločitev o umiku dela enot iz Gaze pomeni, da Izrael vstopa v novo fazo vojne. "Cilji vojaške operacije zahtevajo daljši čas bojevanja in pripravljamo se v skladu s tem," je dejal po poročanju Sky News. 

Mark Regev pa je za omenjeno britansko televizijo vojno v Gazi primerjal z maratonom, ne sprintom. "Ker je Hamas oktobra napadel kraje ob meji in izvedel pokol, se mora vojna končati z uničenjem Hamasovih vojaških zmožnosti," je svetovalec izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja ponovil stališče Izraela. Dodal je, da Gaza ne sme več biti enklava nasilja, ki ogroža njene sosede.

Izraelska vojska
Izraelska vojska FOTO: AP

O prihodnosti Gaze po koncu izraelske ofenzive naj bi razpravljal izraelski vojni kabinet, ki se bo po navedbah neimenovanih virov sešel drevi. Po poročanju BBC so izraelsko vlado v preteklosti številni kritizirali ravno zaradi tega, ker se ni posvečala temu vprašanju.

ZDA, ki veljajo za eno najtesnejših zaveznic Izraela, so Netanjahuja že večkrat pozvale, naj pripravi načrt glede Gaze po koncu ofenzive. Ameriški državni sekretar Antony Blinken bo Bližnji vzhod sicer znova obiskal v prihodnjih dneh.

Izraelska vlada je doslej zagovarjala stališče, da se prebivalci Gaze po koncu invazije vrnejo v svoje domove, v preteklih dneh pa sta tako finančni minister Bezalel Smotrič kot tudi minister za nacionalno varnost Itamar Ben Gvir pozvala Palestince, naj trajno zapustijo Gazo. Smotrič in Ben Gvir v izraelskem vojnem kabinetu zagovarjata najbolj skrajna stališča.

Palestinsko ministrstvo za zdravje je sicer danes sporočilo, da je izraelska vojska od oktobra v Gazi ubila 22.185 ljudi, od tega samo v zadnjem dnevu več kot 200. Več kot 57.000 jih je bilo v izraelskih napadih ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ministrstvo za izobraževanje, ki deluje pod okriljem palestinskega gibanja Hamas, je medtem sporočilo, da je bilo od začetka izraelske vojaške invazije v Gazi ubitih več kot 4000 učencev. Poleg tega je izraelska vojska v enklavi ubila 221 učiteljev in šolskih uslužbencev ter poškodovala ali uničila več kot 330 šolskih poslopij.

Po najnovejših podatkih Združenih narodov je v Gazi notranje razseljenih 1,4 od 1,9 milijona prebivalcev enklave, ki se v iskanju zavetja pred obstreljevanjem pogosto zatečejo v šole, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.