Izraelska vojska je na omrežju X sporočila, da so med nočno operacijo na območju Gaze napadli številne celice, infrastrukturo ter izstrelišča protitankovskih raket skrajnega palestinskega gibanja Hamas.
Ne gre sicer za prvi vstop izraelske vojske na območje Gaze od 7. oktobra. A po poročanju nekaterih medijev naj bi šlo za največjo tovrstno operacijo v zadnjih tednih.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu sicer v sredinem televizijskem nagovoru podrobnosti o kopenski ofenzivi ali njenem začetku ni podal, navedel je le, da bo odločitev o tem, kdaj jo bo vojska začela, sprejel vladni vojni kabinet, je poročal britanski BBC.
Izrael kopensko ofenzivo napoveduje že nekaj časa in je prebivalce severa območja Gaze zato pozval k umiku na jug območja, kar jih je večina tudi storila.
Nadaljevanje zračnih napadov na Gazo
Izraelska vojska medtem nadaljuje zračno obstreljevanje območja, kjer živi več kot 2,2 milijona Palestincev. Danes je sporočila, da so njena bojna letala na območju Gaze v zadnjem dnevu zadela 250 s Hamasom povezanih tarč, med drugim poveljniške centre, infrastrukturo, predore in raketna izstrelišča.
Izraelska mornarica pa je glede na lastne navedbe uničila raketno izstrelišče na območju mesta Han Junis na jugu območja. Ob tem je izpostavila, da je bilo izstrelišče blizu mošeje in vrtca, kar je po njenih navedbah še en dokaz, da Hamas namerno uporablja civilne objekte v teroristične namene.
Območje je tudi zaprla, zato se prebivalci soočajo z vsesplošnim pomanjkanjem, še posebej pereče pa je pomanjkanje goriva, ki naj bi ga po opozorilih Združenih narodov zmanjkalo danes.
Izraelska vojska bombardira Gazo od 7. oktobra, ko so pripadniki Hamasa, ki nadzira območje Gaze, napadli Izrael in v nekaj dneh ubili najmanj 1400 ljudi, več kot 200 pa so jih zajeli za talce in odpeljali na območje Gaze. Izraelsko povračilno obstreljevanje je po palestinskih virih v tej enklavi zahtevalo že več kot 6500 življenj.
Predstavniki Hamasa na pogovorih v Moskvi
"Lahko potrdim, da so predstavniki palestinskega gibanja Hamas na obisku v Moskvi. O njihovih srečanjih vas bomo obveščali," je v Moskvi dejala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova. Ob tem je potrdila, da je v rusko prestolnico prispel tudi Kani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Namestnik ruskega zunanjega ministra Mihail Bogdanov je pred tem sporočil, da se je v Katarju sestal s političnimi voditelji Hamasa in z njimi razpravljal o usodi talcev, ki jih je gibanje zajelo po napadu na Izrael 7. oktobra. Ob tem je napovedal, da bo tudi palestinski predsednik Mahmud Abas kmalu prišel v Moskvo in opravil pogovore z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.
Rusko zunanje ministrstvo je kasneje potrdilo, da so pogovori potekali o izpustitvi talcev in evakuaciji državljanov Rusije z območja Gaze. Pojasnilo je, da so potrdili "nespremenljivo stališče Rusije v prid izvajanju znanih odločitev mednarodne skupnosti, vključno z ustreznimi resolucijami Varnostnega sveta in Generalne skupščine ZN, ki predvidevajo oblikovanje suverene Palestine", poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Medtem so v Kremlju sporočili, da se Putin s predstavniki Hamasa ne namerava srečati. "Vsi stiki potekajo na ravni zunanjega ministrstva," je dejal tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov.
WHO poziva Hamas k takojšnji izpustitvi vseh talcev
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je skrajno palestinsko gibanje Hamas pozval, naj na podlagi humanitarnih in zdravstvenih razlogov takoj izpusti okoli 220 talcev, ki jih zadržuje na območju Gaze od ugrabitve 7. oktobra na jugu Izraela.
Vnovičen poziv k izpustitvi talcev je Tedros naslovil na Hamas v sredo zvečer po pogovoru z izraelsko nevladno organizacijo Hostages and Missing Families Forum (Forum družin talcev in pogrešanih oseb), ki predstavlja družine ugrabljenih. Sporočil je, da se je na srečanju iz prve roke seznanil z njihovo "tragedijo, travmo in trpljenjem", so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
"Hamas mora nujno zagotoviti dokaze o tem, da so talci še živi in da jim nudijo zdravstveno oskrbo, ter jih takoj vse izpustiti na podlagi humanitarnih in zdravstvenih razlogov," je dejal Tedros ter izpostavil, da imajo mnogi talci, med katerimi so tudi starejši, ženske in otroci, zdravstvene težave, zaradi katerih morajo imeti stalno zdravstveno oskrbo. Zaradi travme ob ugrabitvi pa je tako zanje kot tudi za njihove svojce izredno pomembna psihosocialna podpora, je dodal.
Hamas mora predstavnikom Mednarodnega odbora Rdečega križa takoj omogočiti dostop do talcev, da ugotovijo njihovo zdravstveno stanje, je še izpostavil Tedros in zagotovil, da jim je WHO pripravljen nuditi vso potrebno zdravstveno podporo. V imenu WHO je zagotovil, da bodo storili vse za zadovoljitev zdravstvenih in humanitarnih potreb talcev ter poudaril, da je v tem konfliktu treba zaščititi vse civiliste.
WHO je še sporočil, da so med talci tudi zdravstveni delavci in do 30 otrok.
Izraelska vlada pa je po poročanju agencije Reuters v sredo sporočila, da je več kot polovica od 220 zajetih talcev tujih državljanov, ki imajo potne liste 25 različnih držav. Tuje potne liste ima 138 talcev, mnogi med njimi pa imajo dvojno državljanstvo. Med talci je kar 54 tajskih državljanov. Vlada je še sporočila, da je bilo v napadih Hamasa na Izrael 7. oktobra ubitih ali pogrešanih 328 ljudi iz 40 tujih držav. Skupno je bilo v teh napadih ubitih 1400 ljudi.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.