V nedavnem napadu v Libanonu je bil verjetno ubit Hašem Safidin, potencialni naslednik ubitega vodje šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale, je danes izjavil izraelski obrambni minister Joav Galant.
Hezbolah je po nenehnih napadih izraelske vojske in uboju Nasrale zlomljena organizacija, brez pomembnih poveljniških in napadalnih zmogljivosti, je ocenil Galant in poudaril, da v gibanju ni več nikogar, ki bi sprejemal odločitve. Ko se bo dim v Libanonu razkadil, bo Iran spoznal, da je izgubil svoje največje bogastvo, je še dodal.
Kot je pred dnevi poročala katarska televizija Al Jazeera, je bil Hašem Safidin tarča enega od izraelskih napadov na Bejrut. Predstavnik Hezbolaha je nato sporočil, da so po napadih izgubili stik z njim, gibanje pa njegove smrti še ni potrdilo.
Namesnik vodje Hezbolaha Naim Kasem je po poročanju Al Jazeere zatrdil, da so "vojaške zmogljivosti v redu" in da je njihovo vodstvo operativno, kljub "boečim" izraelskim napadom.
Safidin velja za potencialnega naslednika Nasrale, ki ga je izraelska vojska ubila konec septembra v napadu na podzemni bunker v Bejrutu.
Izrael čez mejo izstrelil skupno že več kot 9400 raket
V zadnjih 24 urah je Izrael izvedel 137 zračnih napadov na Libanon, je sporočila libanonska enota za obvladovanje nesreč. Največ jih je bilo na jugu, v južnem Bejrutu in dolini Beka. Od začetka stopnjevanja napetosti med Izraelom in Hezbolahom je skupno število raket, izstreljenih čez mejo v Libanon, preseglo 9400.
Ljudje, ki živijo na jugu Libanona, zapuščajo svoje domove in se zatekajo v zavetišča. Od 990 zavetišč jih je 781 že doseglo maksimalne kapacitete.
Izraelska vojska je po lastnih navedbah razširila kopenske operacije na jugozahod Libanona, vključno s sredozemsko obalo, in tamkajšnje civiliste pozvala k umiku. Na ozemlju Libanona se po poročanju izraelskega časnika Times of Israel trenutno verjetno nahaja več kot 15.000 izraelskih vojakov.
Kot navaja katarska televizija Al Jazeera, je Izrael doslej odredil evakuacijo 130 mest in vasi na jugu države, mnogi Libanonci, ki so v prestolnico zbežali z juga, pa so zdaj znova podvrženi napadom.
Izrael vztraja, da cilja gibanje Hezbolah. Enega izmed njihovih poveljnikov so po lastnih navedbah ubili v ponedeljkovem napadu na Bejrut. Hezbolah je medtem izstrelil več raket nad sever Izraela, kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, pa so ciljali tudi oporišče pri Tel Avivu. Poročil o morebitni škodi ali žrtvah ni.
Ob stopnjevanju napetosti med Izraelom in Hezbolahom pa ne pojenjajo napadi v Gazi, kjer so izraelske sile v ponedeljek ubile najmanj 77 ljudi. V nočnih napadih je bilo ubitih še najmanj 25 ljudi, navaja Al Jazeera.
ZN: Libanon bi lahko doletela enaka usoda kot Gazo
Storiti moramo vse, kar je v naši moči, da Libanona ne bi doletela enaka usoda kot Gazo, so danes opozorili pri Svetovnem programu Združenih narodov za hrano (WFP) ter izpostavili obseg uničenja in humanitarne katastrofe v palestinski enklavi. Na isto nevarnost so opozorili tudi v uradu ZN za človekove pravice (OHCHR).
"Storiti moramo vse, kar je v naši moči, da se to ne zgodi," je na virtualni novinarski konferenci iz Bejruta povedal vodja WFP za Libanon Matthew Hollingworth, ki je pred prevzemom trenutne funkcije koordiniral dejavnosti urada WFP v Gazi. "Od trenutka, ko se zbudim, do trenutka, ko zaspim, imam v mislih, da bi se lahko znašli v isti spirali pogube," je poudaril.
Na nevarnost, da bi Libanon doletela enaka usoda kot Gazo, so opozorili tudi na uradu ZN za človekove pravice (OHCHR). "Opažamo enake vzorce, kot smo jih videli v Gazi," je pojasnil tiskovni predstavnik urada Jeremy Laurence. Dodal je, da je uničenje tako v Libanonu kot v Gazi nepredstavljivo.
Borrell pozval k premirju in pomoči Libanonu za vzpostavitev delujoče države
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes v Evropskem parlamentu poudaril, da je v Libanonu razseljenih že 20 odstotkov prebivalcev, ter pozval k prekinitvi ognja. Libanonu je treba zagotoviti pomoč, da bi preprečili nadaljnjo eskalacijo, pa mora po njegovem libanonski politični razred vzpostaviti delujočo državo.
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes v Evropskem parlamentu poudaril, da je v Libanonu razseljenih že 20 odstotkov prebivalcev, ter pozval k prekinitvi ognja. Libanonu je treba zagotoviti pomoč, da bi preprečili nadaljnjo eskalacijo, pa mora po njegovem libanonski politični razred vzpostaviti delujočo državo.
Po njegovem je treba doseči premierje z diplomatskimi sredstvi ter zagotoviti materialno in človekoljubno pomoč Libanonu, ki pa mora izvoliti predsednika države in vzpostaviti delujočo državo. Zavzel se je za podporo libanonski vojski. Poudaril je tudi, da mirovna misija ZN Unifil na jugu Libanona potrebuje širši mandat, kar se v tem trenutku ne zdi realno. "Če sile ZN ne bodo okrepljene, bo težko preprečiti, da bi Libanon postal nova Gaza," je opozoril Borrell.
Evropski poslanci so v razpravi pozivali tako h končanju izraelskih napadov v Libanonu kot v Gazi, se zavzeli za vrnitev talcev, ki jih je zajel Hamas, pa tudi, da mora EU še naprej trdno stati ob strani Izraelu.
V razpravi sta sodelovala tudi evroposlanca iz Slovenije Matjaž Nemec (S&D/SD) in Milan Zver (EPP/SDS).
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.