Izraelska vojska napadov še ni potrdila, prav tako še ni poročil o morebitnih napadih Hamasa po razglasitvi dogovora o prekinitvi ognja in izpustitvi nekaterih talcev, poroča tiskovna agencija Reuters.
Palestinski uradnik blizu pogajanjem je povedal, da so posredniki v Dohi poskušali prepričati obe strani, da pred začetkom veljavnosti dogovora prekineta sovražnosti.
Dogovor, ki so ga pogajalci Izraela in Hamasa ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli v sredo zvečer v Dohi, bo začel veljati v nedeljo. Pred tem bo o dogovoru danes dopoldne glasoval izraelski varnostni kabinet, nato ga mora pred uveljavitvijo potrditi še vlada.
Izraelski predsednik Jicak Hercog je v sredo zvečer tako kabinet kot vlado pozval, naj s soglasjem omogočita vrnitev izraelskih talcev k svojim družinam.
Dogovor zajema tri faze, pri čemer naj bi palestinsko gibanje Hamas v prvi od treh faz, ki naj bi trajala šest tednov, najprej izpustilo 33 od 94 izraelskih talcev, ki se še vedno nahajajo v Gazi, Izrael pa približno 1000 palestinskih zapornikov. Napoveduje se tudi postopen umik izraelskih sil z naseljenih območij v Gazi.
Izrael očita Hamasu, da je odstopil od dela dogovora o prekinitvi ognja
Izrael je danes očital palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas, da je odstopilo od delov dogovora o prekinitvi ognja v Gazi, ki sta ga strani ob posredovanju Katarja, Egipta in ZDA sklenili v sredo. Kljub napovedim se tako izraelska vlada za zdaj ne bo sešla, da bi potrdila sporazum. Hamas je v odzivu zatrdil, da je zavezan dogovoru.
"Hamas je odstopil od delov sporazuma, doseženega s posredniki in Izraelom, da bi v zadnjem trenutku izsilil popuščanje," so sporočili iz urada izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. Dodali so, da je zaradi tega nastala "kriza v zadnjem trenutku", poročajo tuje tiskovne agencije.
Navedli so tudi, da se izraelska vlada ne bo sešla, da bi potrdila sporazum, dokler posredniki ne bodo obvestili Izraela, da je Hamas sprejel vse elemente dogovora. Sprva je bilo predvideno, da bi izraelski varnostni kabinet o dogovoru glasoval danes dopoldne, nato bi ga morala pred uveljavitvijo potrditi še vlada.
Hamas je v odzivu zanikal očitke izraelske strani. "Hamas je zavezan dogovoru o prekinitvi ognja, ki so ga razglasili posredniki," je po navedbah britanskega BBC sporočil član Hamasovega politbiroja.
Dogovor, ki so ga pogajalci Izraela in Hamasa ob posredovanju ZDA, Egipta in Katarja dosegli v sredo zvečer v Dohi, naj bi po napovedih začel veljati v nedeljo.
Dogovor zajema tri faze, pri čemer naj bi Hamas v prvi od treh faz, ki naj bi trajala šest tednov, najprej izpustil 33 od 94 izraelskih talcev, ki so še vedno v Gazi, Izrael pa približno 1000 palestinskih zapornikov. Napoveduje se tudi postopen umik izraelskih sil z naseljenih območij v Gazi
Varnostni svet ZN namerava potrditi dogovor med Izraelom in Hamasom
Slovenski veleposlanik pri ZN Samuel Žbogar je v sredo pozdravil dogovor o premirju in izpustitvi talcev med Izraelom in Hamasom ter napovedal, da bo Varnostni svet ZN v naslednjih dneh sprejel resolucijo, s katero bo ta dogovor potrdil. To bi se lahko zgodilo že do konca tega tedna.
"To je pozitiven korak, na katerega smo dolgo čakali. Mislim, da je to začetek konca trpljenja Palestincev in talcev," je o dogovoru v izjavi za javnost dejal Žbogar in napovedal, da se težko delo šele začenja.
"Pred nami je namreč ogromen projekt poskrbeti za dva milijona ranjenih, bolnih, pohabljenih, premraženih, sestradanih, travmatiziranih Palestincev. In seveda potem tudi pridejo vsa ta vprašanja zagotavljanja javnega miru in reda v Gazi, vprašanja upravljanja z Gazo, organiziranja šolstva, organiziranja zdravstva ter celotne obnove popolnoma porušene Gaze," je dejal.
Žbogar sicer meni, da je do začetka političnega procesa, ki bi vodil do varnega Izraela in samostojne Palestine, še zelo daleč.
"Varnostni svet in celotna mednarodna skupnost že leta govorita o rešitvi dveh držav. Celoten proces bo maraton. Trenutno se ukvarjamo s prvimi koraki. Vsak maraton se začne s prvimi koraki. To je, kot sem rekel, oskrba Palestincev zato, da sploh preživijo. Da pridemo do cilja, to je do rešitve dveh držav, v katerih bodo vsi mirno živeli, pa mislim, da je še zelo daleč," je še dejal Žbogar.