Informacije o eksplozijah v iranski pokrajini Isfahan so prišle le nekaj ur po tem, ko je iranski zunanji minister Hosein Amir Abdolahian za CNN povedal, da bo – če bo izraelski režim še enkrat storil "hudo napako" – njihov odgovor "takojšen, dokončen in obžalovanja vreden."
V Isfahanu je iransko letalsko oporišče, pokrajina pa ima tudi več vojaških baz in pomembne jedrske objekte, a nič od tega v napadu ni bilo zadeto. Raketni napad je za več medijev potrdilo več neimenovanih ameriških uradnikov, ki so zagotovili, da tarče niso bile iranski jedrski objekti. Pojasnili so tudi, da je bil Washington vnaprej seznanjen z izraelskim načrtom o napadu, a da ga ni podprl.
Iran aktiviral sistem zračne obrambe
"Zračna obramba je uspešno sestrelila tri brezpilotna letala, za zdaj ni poročil o raketnem napadu," je že zjutraj na omrežju X zapisal tiskovni predstavnik iranskega nacionalnega centra za kibernetski prostor Hosein Dalirian.
Iran je nato potrdil, da je v zgodnjih jutranjih urah na več mestih aktiviral sistem zračne obrambe, a ne za potrebe raketnega napada. "Glasne eksplozije blizu mesta Isfahan je povzročila zračna obramba, ki je streljala na sumljiv predmet," je po poročanju iranske državne tiskovne agencije Tasnim povedal Mihandust, iranski vojaški poveljnik v Isfahanu.
Po navedbah vojaških uradnikov so bili v bližini letalske baze iranske vojske severovzhodno od mesta Isfahan sestreljeni trije majhni leteči predmeti. Domnevno gre za t. i. 8. taktično letalsko oporišče, v katerem se nahaja iranska flota F-14 tomcatov ameriške izdelave, ki so bili kupljeni pred revolucijo leta 1979.
Mihandust je medijem povedal, da so droni streljali na nekatere objekte, a pri tem ni nastala škoda. Na novinarsko vprašanje, ali bo to spodbudilo Irance k povračilnemu ukrepu, je odgovoril: "Odziv Irana ste že videli", kar nakazuje na to, da bosta obe strani za zdaj umirili strasti, poroča Al Jazeera.
Pozneje je tudi generalmajor iranske vojske Abdolrahim Mousavi povedal, da so bile eksplozije nad Isfahanom povezane s protiletalskimi sistemi, ki so streljali na sumljiv predmet, ki pa ni povzročil nobene škode. "Strokovnjaki incident preiskujejo in bodo o zadevi obveščali po prejemu rezultatov," je dejal po poročanju iranske tiskovne agencije IRNA.
Poročil o škodi ni
Iranski državni mediji poročajo, da so vsi objekti v Isfahanu varni, vključno s pomembnimi jedrskimi objekti. Po njihovih navedbah ni dokazov o kakršnem koli raketnem napadu, prav tako ne poročajo o morebitni škodi. Kot dokaz objavljajo posnetke s kraja dogodka.
Iranska tiskovna agencija Tasnim navaja vire, ki pravijo, da "ni poročil o napadu iz tujine na Isfahan ali kateri koli drug del Irana". Iranski analitik je zatrdil, da so minidrone, tako imenovane kvadrokopterje, upravljali "infiltriranci iz notranjosti države".
Državna radiotelevizija IRIB pa je na Telegramu objavila videoposnetek enega izmed njihovih novinarjev, ki stoji na vrhu stavbe v središču mesta Isfahan."Mesto je varno, ljudje živijo normalno življenje. Pred nekaj urami so se na nebu slišali zvoki. Kolikor vemo, je nad Isfahanom letelo več minidronov, ki so bili tarče. Doslej nam oblasti niso dale nobenih informacij. Nekateri mediji poročajo, da so bili tarče jedrski objekti v Isfahanu, vendar gre po naših informacijah za lažna poročanja."
Preusmerjeni in odpovedani poleti
Po napadih je bilo odpovedanih več odhodnih poletov z letališč v Teheranu, Isfahanu in Širazu. "Obveščamo vas, da so operativne omejitve, uvedene za letališča, odpravljene in da lahko letalske družbe spet izvajajo redne polete," je pozneje sporočil tiskovni predstavnik.
Med tistimi, ki so odpovedali polete v Teheran, je bila nizkocenovna letalska družba Fly Dubai, poroča agencija Reuters. Eno izmed njihovih letal se je vrnilo v Dubaj. Polet družbe Iran Air iz Rima v Teheran pa je bil preusmerjen v turško prestolnico Ankara, je razvidno iz spletne strani Flightradar 24.
Izrael in Pentagon še brez odziva
Izrael odgovornosti za napad ni prevzel. Njihova vojska je na vprašanje CNN o eksplozijah v Iranu sporočila, da "trenutno nima komentarja".
Tudi uradnega odziva Pentagona na trditve ameriških uradnikov še ni.
'Šlo je za opozorilo Iranu'
Da je bil izraelski napad verjetno mišljen kot povračilni ukrep in opozorilo Iranu, pa je za CNN povedal upokojeni generalmajor ameriške vojske Mark MacCarley. Izrael je s ciljanjem na Isfahan – kraj pomembnih jedrskih objektov – namreč pokazal, da bi zlahka premagal iransko obrambo. Kot pravi MacCarley: "Menim, da je šlo za zelo premišljeno dejanje. Izraelci so se morali maščevati in znotraj tega maščevanja je bilo sporočilo: 'Lahko storimo to. Tega ne počnite več. Če boste to naredili še enkrat, bo hudič!'"
Zaostritev krize
Morebiten izraelski napad na ozemlje Irana bi pomenil novo hudo zaostritev krize na Bližnjem vzhodu. Potem ko je Iran v povračilnem napadu zaradi uničenja njihovega konzulata v Damasku v noči na nedeljo z brezpilotnimi letalniki in raketami ciljal Izrael, so številne svetovne vlade pozvale izraelske oblasti, naj vendarle poskrbijo za umiritev napetosti.
Čeprav je Izrael s pomočjo zaveznic z ZDA na čelu prestregel veliko večino iranskih izstrelkov, je iranska vojska v nedeljo sporočila, da je z napadom izpolnila vse svoje cilje. V Teheranu so ZDA in Izrael ob tem posvarili, naj se izognejo nadaljnjim ukrepom, saj da bo v nasprotnem primeru sledil še mnogo močnejši odgovor.
Svet po domnevnem izraelskem napadu na Iran poziva k zadržanosti
Iz sveta se po nočnem domnevnem izraelskem napadu na Iran danes vrstijo pozivi k zadržanosti in svarila pred zaostrovanjem konflikta na Bližnjem vzhodu. Kitajska je ob tem sporočila, da bo še naprej igrala konstruktivno vlogo pri zmanjševanju napetosti, prvi mož ZN Antonio Guterres pa je poudaril nujnost ustavitve kroga povračilnih ukrepov.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pozvala k zadržanosti, da bi se izognili nadaljnjemu zaostrovanju na Bližnjem vzhodu. "Narediti moramo vse, kar je mogoče, da se vse strani vzdržijo zaostrovanja v tej regiji," je dejala novinarjem med obiskom na Finskem. Po njenih besedah je nujno, da regija ostane stabilna.
Nemški kancler Olaf Scholz je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa posvaril pred nadaljnjim zaostrovanjem. Pozivom k izogibanju stopnjevanja konflikta sta se pridružili tudi Francija in Španija.
Britanski premier Rishi Sunak je izrazil željo, da bi na Bližnjem vzhodu prevladala mirna kri. "Večje zaostrovanje konflikta ni v nikogaršnjem interesu," je še povedal za medije.
"Še naprej spodbujamo vse strani, naj bodo zadržane in se vzdržijo vseh dejanj, ki bi lahko sprožila novo eskalacijo v tako občutljivi regiji," pa je v odzivu na domnevne napade dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian je sporočil, da Kitajska nasprotuje vsem ukrepom, ki še povečujejo napetosti, in bo še naprej igrala konstruktivno vlogo pri umirjanju razmer.
Kasneje se je na dogajanje odzval tudi generalni sekretar Združenih narodov Guterres. Poudaril je, da se mora "nevarni krog povračilnih ukrepov" na Bližnjem vzhodu ustaviti, je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP sporočil njegov tiskovni predstavnik. Mednarodno skupnost je pozval, naj prepreči razvoj dogodkov, ki bi lahko imeli uničujoče posledice.
KOMENTARJI (413)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.