Trije zdravi mladiči so na svet pokukali s pomočjo carskega reza, je razkril vodja iranskega oddelka za okolje Ali Salajegheh. "To je prva skotitev azijskega geparda v ujetništvu," je dejal ter poudaril, da lahko ti mladiči pripomorejo k povečanju populacije te ogrožene vrste. To bi najprej naredili v ujetništvih, nato pa še v polujetništvih.
Kot so sporočili iz organizacije, ki skrbi za iranske geparde, je zdrava tudi mama trojice. Razkrili so tudi, da sta dva mladička ženskega spola, eden pa moškega.
Najhitrejša kopenska žival na svetu, ki lahko doseže hitrost 120 kilometrov na uro je nekoč naseljevala habitate od vzhodnih predelov Indije do atlantske obale Senegala ter še dlje. Še vedno jih lahko najdemo v delih južne Afrike, vendar pa so iz Severne Afrike in Azije praktično izginili.
Iran je ena zadnjih držav na svetu, kjer azijski gepardi živijo tudi v naravi. Leta 2001 so začeli izvajati program zaščite, ki ga podpirajo tudi Združeni narodi. Podvrsta "Acinonyx jubatus venaticus", splošno znana kot azijski gepard, je po podatkih Mednarodne zveze za varstvo narave kritično ogrožena.
Januarja letos je namestnik ministra za okolje Hassan Akbari dejal, da je v Iranu naseljenih le ducat azijskih gepardov, veliko manj od 100, kolikor so jih ocenili pred 12 leti. Kot je poudaril, se je njihova populacija zmanjšala predvsem zaradi suše, lovcev in tudi prometnih nesreč.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.