Odbor Juri je danes dopoldne za zaprtimi vrati na podlagi izjav komisarskih kandidatov začel preverjati morebiten obstoj konflikta interesov glede na portfelj, ki naj bi ga kandidat vodil kot komisar.
Po neuradnih informacijah Politica so evroposlanci zgolj za tri kandidate ugotovili, da pri njih ni konflikta interesov. To naj bi bili Madžar Oliver Varhelyi in Nizozemec Wopke Hoekstra, ki sta že člana trenutne Evropske komisije, ter Poljak Piotr Serafin.
Preostalih 23 kandidatov, med njimi slovenska kandidatka Marta Kos, pa naj bi v prihodnjih dneh prejelo seznam splošnih vprašanj, v odgovorih na katera bodo lahko podali več informacij o svojih finančnih in drugih interesih.
Nekateri od njih pa naj bi prejeli še nekaj drugih vprašanj ali opažanj o zadevah, ki so jih oziroma jih niso navedli v izjavi. Med temi naj bi bila tudi vprašanja o izvoru premoženja, ki naj bi jih poslali kandidatom, ki so prijavili obsežno premoženje. Med njimi je po poročanju Politica, ki se sklicuje na vire v parlamentu, tudi Marta Kos.
Že pred tem je bruseljski medij poročal, da ima slovenska kandidatka za komisarko glede na njeno izjavo o interesih približno milijon evrov premoženja na varčevalnih računih. Izpostavil je še njene svetovalne aktivnosti, med drugim v vlogi višje svetovalke bruseljskega lobističnega podjetja Kreab in v okviru lastnega svetovalnega podjetja s sedežem v Švici. Čeprav je v svojih prvih izjavah trdila, da se nima za lobistko, je med svojimi aktivnostmi navedla svetovanje Evropski nogometni zvezi (Uefa) v letu 2021, še izpostavi Politico. Navedli so tudi, da ni z lahkoto priznala, da je njen soprog nekdanji generalni sekretar Evropskega združenja za prosto trgovino (Efta) Henri Getaz.
Grški kandidat lastnik ali solastnik 16 stanovanj, trgovin, garaž, skladišč in 655.000 kvadratnih metrov zemljišč
Odbor Juri preverja tako finančne kot druge interese. Če ugotovijo, da ni konflikta interesov, gre lahko kandidat na vsebinsko zaslišanje pred pristojni odbor parlamenta. Če ugotovijo, da obstaja konflikt interesov, pa kandidatu predlagajo rešitev, da bi ga odpravil. V skrajnem primeru lahko tudi odločijo, da komisarski kandidat ni primeren za opravljanje položaja.
Glede na vsebino izjav, ki jih je pridobil bruseljski spletni portal Politico, ni znakov, da bi kateri od kandidatov storil kaj nezakonitega. So pa ob pregledu dokumentov na Politicu našli določene izstopajoče podrobnosti, med drugim obsežno premoženje grškega kandidata za komisarja Apostolosa Cicikostasa ter svetovalne aktivnosti portugalske kandidatke Marie Luis Albuquerque in že omenjene slovenske kandidatke Marte Kos.
Cicikostas, ki je kandidat za komisarja za transport in turizem, je med drugim lastnik oziroma solastnik 16 stanovanj, več kot 655.000 kvadratnih metrov zemljišč, šestih trgovin, pa tudi več garaž in skladišč po vsej Grčiji.
Italijan Raffaele Fitto, ki ga je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen predlagala za podpredsednika za kohezijo in reforme, pa je v Italiji lastnik sedmih in solastnik treh stanovanj. V lasti ima med drugim še zemljišča in dve garaži. Prav tako je navedel, da je solastnik ene od lekarn na jugu Italije.
Lastnica več nepremičnin je tudi bolgarska kandidatka Ekaterina Zaharieva. Leta 2008 je na grškem polotoku Halkidiki kupila 6.850 kvadratnih metrov veliko zemljišče s počitniško hišo in stanovanje v bolgarski prestolnici. Med letoma 2016 in 2018 je kupila še dve hiši in zemljišča v Bolgariji.
Politico poudarja, da več komisarskih kandidatov medtem v izjavah o interesih ni razkrilo prav veliko podrobnosti o svojem premoženju. Med temi so izpostavili francoskega kandidata Stephana Sejourneja, estonsko kandidatko Kajo Kallas ter člana obstoječe komisije Maroša Šefčoviča in Valdisa Dombrovskisa. Slednji je pojasnil, da so podatki o njegovem premoženju in interesih javni, odkar je pred desetimi leti postal član Evropske komisije, zato je tokrat oddaj skorajda prazne izjave.
Pozitivna ocena odbora Juri je ključni predpogoj za začetek zaslišanj kandidatov za bodoče člane komisije pred pristojnimi odbori, ki so predvidena med 4. in 12. novembrom. Na koncu bodo morali celotno komisijo pod vodstvom von der Leynove evroposlanci potrditi še na plenarnem zasedanju, kar je mogoče pričakovati zadnji teden novembra. Pred petimi leti sta sicer dva komisarska kandidata padla že na prvi oviri, torej na odboru Juri, še ena pa na zaslišanju pred pristojnim odborom.
Kakšna je okvirna časovnica?
3. oktober – Odbor za pravne zadeve (Juri) je začel pregled izjav komisarskih kandidatov o interesih.
8. oktober – Konferenca predsednikov parlamentarnih odborov bo določila razporeditev komisarskih zaslišanj po posameznih dnevih in sprejela vprašalnike za komisarske kandidate.
10. oktober – Konferenca predsednikov Evropskega parlamenta, v kateri so predsednica Roberta Metsola in vodje političnih skupin, bo potrjevala razporeditev zaslišanj po dnevih in vprašalnike. Pisna vprašanja za kandidate bodo tudi poslali Evropski komisiji.
18. oktober – Iztekel se bo rok, do katerega mora parlamentarni odbor Juri pregledati izjave komisarskih kandidatov o interesih.
22. oktober – Rok za odgovore komisarskih kandidatov na pisna vprašanja Evropskega parlamenta.
4. do 12. november – Zaslišanja kandidatov pred pristojnimi parlamentarnimi odbori.
19. november – Izredno zasedanje konference predsednikov odborov, na katerem naj bi sprejeli oceno komisarskih zaslišanj.
21. november – Konferenca predsednikov parlamenta naj bi uradno sklenila zaslišanja.
25. do 28. november – Plenarno zasedanje Evropskega parlamenta, na katerem bodo poslanci predvidoma potrjevali celotno Evropsko komisijo.
1. december – Nova Evropska komisija bo predvidoma začela delo.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.