V intervjuju na ameriški televiziji je Saad Aljabri, ki je maja 2017 pobegnil iz Savdske Arabije in živi v izgnanstvu v Kanadi, povedal tudi, da ga je leta 2018 po umoru novinarja Jamala Khashoggija v Istanbulu, kolega obvestil, da nameravajo morilci priti v Kanado "pospraviti" tudi njega.
Aljabri je v oddaji 60 minut na CBS povedal, da so ga opozorili, naj se ne zadržuje v bližini savdskih misij v Kanadi, naj ne hodi v bližino konzulata in veleposlaništva. Ko je vprašal zakaj, pa naj bi mu rekli, da so nekoga že razkosali in ubili ter da je zdaj na vrhu seznama tudi Aljabri.

O nekaterih podrobnostih domnevne zarote za umor, ki so bile podrobno opisane tudi v sodnih postopkih tako v ZDA kot Kanadi, so mediji že poročali. V tokratnem intervjuju je Aljabri prvič javno spregovoril o svojem razhodu s princem Mohamedom.
Spregovoril je o stiski svojih dveh najmlajših otrok Sarah in Omarja, ki sta bila aretirana in sta v zaporu v Savdski Arabiji. Splošno znano je, da so takšne aretacije poskus prisile očeta, da bi se vrnil v državo. "Moram spregovoriti. Američane in ameriško vlado pozivam, naj mi pomaga otroke spraviti iz zapora in jima vrniti življenje," je dejal.
Savdska vlada se na Aljabrijeve obtožbe ni odzvala, je pa v izjavi dejala, da je Saad Aljabri diskreditiran nekdanji vladni uradnik z dolgo zgodovino izmišljevanja in ustvarjanja distrakcij, s katerimi je skušal prekriti finančne zločine, ki jih je zagrešil.
'Ne bo počival, dokler ne vidi mojega trupla'
Aljabri je bil bližnji svetovalec Mohameda bin Nayefa, nekdanjega prestolonaslednika in notranjega ministra, ki je v priporu v Savdski Arabiji in je veljal za potencialnega političnega tekmeca princa Mohameda. "Pričakujem, da me bodo nekega dne ubili, ker ta tip ne bo počival, dokler ne vidi mojega trupla," je dejal Aljabri.
Aljabri ima v ZDA sicer močno podporo, saj so mu nekdanji ameriški obveščevalni uradniki ponudili pomoč pri reševanju ameriških in savdskih življenj po terorističnih napadih 11. septembra. Nekdanji vršilec dolžnosti direktorja CIE Mike Morell je dejal, da je Aljabri častivreden. "Obveščevalni podatki, ki jih je Aljabri posredoval ZDA, so privedli do prestrezanja bomb, ki jih je Al Kaida leta 2010 podtaknila v dva namizna tiskalnika, ki sta bila tovor na letalih," je dejal Morell. Dodal je, da obstajajo tudi drugi primeri, v katerih je Aljabri rešil življenja Američanov, vendar so še vedno zaupni.
Savdska Arabija je sicer zanikala, da so v Kanadi poskušali umoriti Aljabrija. Prav tako so zanikali, da je umor Khashoggija, kolumnista Washington Posta, naročil princ Mohamed. Vendar pa ameriška obveščevalna služba ocenjuje, da je umor odobril prestolonaslednik.
'Psihopat brez empatije'
Resne obtožbe o princu Mohammedu v javnost prihajajo v času, ko si Savdska Arabija prizadeva izboljšati podobo po svetu. Aljabri ga je v intervjuju prikazal kot nepremišljenega in nezaupljivega. Dejal je, da je psihopat brez empatije, ki ne čuti čustev, nikoli se ni učil iz lastnih izkušenj.
Zatrdil je tudi, da se princ Mohammed boji podatkov, ki jih ima Aljabri. Med drugim naj bi imel posneto tudi razpravo med princem Mohammedom in takratnim prestolonaslednikom Bin Nayefom iz leta 2014, ko naj bi princ rekel, da bi lahko ubil takratnega kralja Abdulaha in prestol omogočil svojemu očetu Salmanu.
"Želim ubiti Kralja Abdulaha. Iz Rusije dobim prstan s strupom. Dovolj je, da se rokujem z njim, pa bo konec," je Aljabri povzel Mohammedove besede in dodal, da so grožnjo vzeli zelo resno. Povedal je še, da obstajata dve kopiji posnetka in ve, kje se nahajata. Savdska Arabija je zatem Aljabrija obtožila poneverbe in trdila, da je ukradel na stotine milijonov dolarjev iz kraljeve blagajne. Aljabri je obtožbe zanikal.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.