Zvezni preiskovalci so ubežnico obtožili, da je prek sheme več kot dva milijona žrtev po vsem svetu ogoljufala za več kot 4 milijarde dolarjev (približno 3,8 milijarde evrov). Po tem ko so ameriški uradniki podpisali nalog za njeno aretacijo, preiskovalci pa imeli vse več dokazov, je leta 2017 izginila.
Ruja Ignatova naj bi od leta 2014 vodila shemo "kriptovalute" OneCoin, ki je delovala na način, da so kupci, če so valuto naprej prodali čim več ljudem, dobili provizijo. Agenti FBI trdijo, da OneCoin v resnici nikoli ni imel nikakršne vrednosti, saj tudi nikoli ni bil zaščiten s tehnologijo veriženja blokov, ki jo uporabljajo druge kriptovalute. Glede na obtožbe zveznih tožilcev je šlo v bistvu za Ponzijevo shemo, ki jo je Ignatova prodajala kot kriptovaluto.
"Shemo je načrtovala ob ravno pravšnjem času, saj je izkoristila podivjane špekulacije zgodnjih dni kriptovalut," je dejal Damian Williams, najvišji zvezni tožilec na Manhattnu. Med letoma 2015 in 2017, ko je bil OneCoin najbolj prisoten tudi v Sloveniji, je velikim obljubam nasedlo tudi od 10.000 do 15.000 Slovencev.
FBI ubežnike na svoj seznam najbolj iskanih doda, kadar meni, da bi splošna javnost lahko pomagala pri njihovi izsleditvi. Ignatova je edina ženska na seznamu desetih najbolj iskanih – morilcev, teroristov in preprodajalcev drog. Glede na obvestilo urada, ki je bilo objavljeno v četrtek, za kakršno koli informacijo, ki bi vodila do aretacije Ignatove, FBI ponuja denarno nagrado v višini 100.000 dolarjev (okoli 95.600 evrov).
Aprila jo je na seznam najbolj iskanih Evropejk in Evropejcev uvrstil tudi Europol, nemška policija pa preiskuje tudi njenega moža. Ignatova ima sicer tudi nemško državljanstvo.
Z zadevo so bili v preteklosti seznanjeni tudi na slovenski policiji
Preverili smo, ali kakšno preiskavo zoper Ignatovo vodi tudi Policija v Sloveniji. Odgovoril so nam, da na vprašanja, ki se nanašajo na konkretne fizične osebe ne moremo odgovoriti zaradi varstva osebnih podatkov. So pa sporočili, da so bili z zadevo OneCoin, ki naj bi ji nasedlo tudi več tisoč Slovencev v preteklosti že seznanjeni. Prijav s strani konkretnih oškodovancev sicer niso prejeli, zato tudi ocene o številu morebitnih oškodovancev, ki so svoja sredstva vložili v navedeno platformo, ne morejo podati.
V omenjenem primeru je Policija prejela določene informacije že v letih 2017 in 2018, ko je tudi preverjala obstoj razlogov, ali je bilo storjeno kaznivo
dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti, kar pa ni bilo potrjeno.
'Kriptokraljica' je bila leta 2019 obtožena v osmih točkah, med drugim zaradi goljufije prek elektronskih medijev in goljufij z vrednostnimi papirji. Ignatovo so sicer nazadnje videli, ko se je leta 2017 vkrcala na let iz Bolgarije v Grčijo in izginila za vedno, poroča BBC.
FBI je zapisal še, da naj bi potovala z oboroženimi varnostniki in/ali sodelavci. Poleg tega je možno, da je imela plastično operacijo ali da je kako drugače spremenila svoj videz.
"To je verjetno največji premik v primeru, odkar je izginila"
Zgodbo Ignatove in vpliv, ki ga je imela njena goljufija na žrtve, je za podcast na BBC-ju preiskoval novinar Jamie Bartlett. "To je verjetno največji razvoj v primeru, odkar je dr. Ruja izginila oktobra 2017," je dejal in dodal, da je četrtkova objava na FBI povečala možnosti, da jo ujamejo.
Bartlett, ki primer preiskuje že leta, pravi, da je eden od razlogov, zakaj jo je tako težko izslediti, ta, da je izginila z najmanj 500 milijoni dolarjev (okoli 480 milijoni evrov), kar ji pomaga pri tem, da se skriva pred zakonom. "Verjamemo tudi, da ima zelo kakovostne ponarejene osebne dokumente in da je spremenila svoj videz," je dodal in izpostavil tudi možnost, da morda sploh ni več živa.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.