"Znova zahtevani nalog za aretacijo osumljenega Juna je bil izdan danes popoldne," so sporočili preiskovalci, ki so prejeli nov nalog od istega sodišča, ki ga je izdalo pred tednom dni. Urad za preiskovanje korupcije (CIO), ki vodi preiskavo suspendiranega južnokorejskega predsednika, sicer ni navedel veljavnosti novega naloga. Če ga bodo preiskovalci uspeli pridržati, pa bo Jun Suk Jeol postal prvi južnokorejski predsednik na položaju, ki bo aretiran.
Preiskovalci so skušali Juna aretirati že v četrtek, vendar so naleteli najprej na odpor podpornikov pred predsednikovo rezidenco, nato pa še na njegove varnostne ekipe, ki ga po uradni dolžnosti še vedno varujejo.
Po besedah poslanca opozicijske Demokratske stranke Jun Kun Jounga se Junova palača spreminja v trdnjavo. Varnostniki so namreč po njegovih besedah namestili bodečo žico in barikade. Pred stavbo pa so se kljub mrzlemu vremenu utaborili tudi številni njegovi podporniki.
Jun je decembra nepričakovano razglasil vojno stanje, ki ga je parlament v roku nekaj ur odpravil. Poslanci so predsednika odstavili 14. decembra, nato je ustavno sodišče začelo postopek njegove razrešitve.
Sodišče v Seulu je pred tednom dni izdalo prvi nalog za njegovo pridržanje, ker se ni udeležil zaslišanj v povezavi z razglasitvijo vojnega stanja. Predsednikovi odvetniki sicer trdijo, da je nalog nezakonit in da CIO ni pristojen za preiskavo, ker očitani upor ni na seznamu kaznivih dejanj, ki jih CIO lahko preiskuje.
Ustavno sodišče je za 14. januar razpisalo začetek sojenja o Junovi odstavitvi. Južnokorejski mediji so poročali, da se ga bo verjetno udeležil, vendar je njegov odvetnik povedal, da to še ni potrjeno. Nekdanji predsednik Roh Mu Hjun in predsednica Park Geun Hje se sojenj glede njune odstavitve v letih 2004 oziroma 2016 in 2017 nista udeležila.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.