Ob izbruhu podvodnega vulkana Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai v južnem Pacifiku se je v zrak dvignil oblak pepela in vodne pare, izbruh pa je na Tongi sprožil tudi cunami. Lokalni mediji so poročali, da so valovi ob plimi poplavljali nepremičnine, da je z neba padal pepel ter da so bile prekinjene številne telefonske povezave. Obseg opustošenja še ni povsem jasen.
Opozorilo zaradi nevarnosti cunamija je za celotno zahodno obalo ZDA izdal tudi ameriški meteorološki urad. Opozorilo velja za obalna območja od Kalifornije do Aljaske. Napovedujejo valove, visoke do 60 centimetrov, in poplavljanje obale. "Umaknite se z obal in pristanišč na teh območjih," so zapisali.
Pacifiški center za opozarjanje na nevarnost cunamijev sicer poroča, da so valovi že preplavili nižje ležeče predele Havajev, vendar za zdaj ni poročil o škodi. Beležijo zgolj manjše poplave.
Manjši cunami, visok do enega metra, je zadel tudi japonsko obalo ob Tihem oceanu od otoka Hokaido do otokov Kjušu in Okinava. Japonska meteorološka agencija je posvarila, da bi lahko otoke na jugozahodu države dosegli valovi, visoki tudi tri metre. Japonske oblasti trenutno ne poročajo o poškodovanih ali večji gmotni škodi, na spletu poroča japonska tiskovna agencija Kyodo.
Meteorološka služba Tonge pa ni izdala le opozorila pred cunamijem, temveč opozarja tudi pred močnim dežjem, možnostjo nenadnih poplav in močnimi vetrovi. "Ljudje, ki so v morju ali njegovi bližini, naj se umaknejo iz vode, s plaž in obal ter stran od pristanišč ter rek in njihovih ustij," je opozorila novozelandska nacionalna agencija za obvladovanje izrednih razmer. Vulkan leži približno 2000 kilometrov severovzhodno od Nove Zelandije.
Zaradi nevarnosti so iz kraljeve palače evakuirali tudi tongovskega kralja Tupouja VI. Po poročanju lokalnih medijev je namreč proti vili na vzpetini Mata Ki Eua odhitel konvoj policije in kraljeve vojske. Na višje ležeče predele so se odpravili tudi številni prebivalci.
Novozelandska meteorološka služba je sporočila, da so njeni instrumenti zaradi izbruha zaznali dvig zračnega tlaka. Novozelandci so na družbenih omrežjih poročali, da so izbruh tudi slišali. Vulkan je že konec decembra občasno bruhal, vendar pa je bil petkov izbruh približno sedemkrat močnejši od zadnjega izbruha, je sporočila geološka služba Tonge.
Šibek signal zaznali tudi v Sloveniji
Dogodek na Tongi so zabeležile tudi opazovalnice državne mreže, so sporočili z Agencije RS za okolje. V priloženi fotografiji so šibek signal označili z okvirčkom. "Potresni valovi potujejo od Tonge do nas približno 20 minut in na vse opazovalnice pridejo skoraj istočasno," so še dodali.
Cunamiji, ki jih povzročijo vulkani, veliko redkejši od tistih, ki jih povzročijo potresi
Znanstvenica Emily Lane z novozelandskega Nacionalnega inštituta za raziskave vode in atmosfere je za novozelandski znanstveni medijski center povedala, da gre za "zelo pomemben" izbruh. "Udarni val je jasno viden na satelitskih posnetkih. Obstajajo tudi poročila, da se je izbruh slišal celo do Nove Zelandije," je dejala.
Cunamiji, ki jih povzročajo vulkani, so veliko manj pogosti kot cunamiji zaradi podvodnih potresov, je ob tem pojasnila Lanova. Da bodo lahko določili obseg tokratnega izbruha, bodo morali počakati še nekaj časa.
Profesor Shane Cronin s šole za okolje na Univerzi v Aucklandu je medtem dejal, da raziskave preteklih izbruhov istega vulkana kažejo, da bi lahko tokratni izbruh trajal tudi tedne ali celo mesece. "Izbruh bo verjetno povzročil veliko prisotnost pepela na Tongi in skupini otokov Ha'apai," je dejal. "Potrebna bo pomoč za obnovitev oskrbe s pitno vodo. Prebivalci Tonge morajo ostati pozorni tudi na nadaljnje izbruhe in zlasti na cunamije," je še dejal ob tem.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.