Macron je nadaljevanje volilne kampanje že danes začel z obiskom majhnega mesta Denain na severu Francije, kjer so mu volivci namenili šele tretje mesto. Le Penova pa ima predviden sestanek s svojo volilno ekipo, preden se znova loti nagovarjanja svojih najzvestejših volivcev v majhnih krajih in na francoskem podeželju.

Dvojico zdaj čakata dva tedna intenzivne volilne kampanje, piše francoska tiskovna agencija AFP in dodaja, da se tokrat v drugem krogu – ta bo potekal 24. aprila – napoveduje precej tesnejša bitka med omenjeno dvojico, kot je bila tista pred petimi leti. To so že napovedale tudi štiri nove ankete, objavljene v nedeljo zvečer, ki Macronu v povprečju napovedujejo zmago s 53 proti 47 odstotkov, ena od njih pa celo z zgolj 51 proti 49 odstotki.
V analizi volilnih izidov sicer AFP izpostavlja, da je Macron kljub temu, da je s svojo kampanjo začel pozno in je imel le en večji predvolilni shod – odrezal malce bolje od pričakovanj. Poleg tega je že v nedeljo zvečer po objavi rezultatov vzporednih volitev dobil podporo večine poraženih predsedniških kandidatov.
"Nič še ni odločeno," je svoje privržence opozoril Macron in dodal, da bo izbira čez dva tedna pomembna ne samo za Francijo, ampak za vso Evropo. "Ko je skrajna desnica v vseh svojih oblikah tako visoko v naši državi, pač ni mogoče reči, da stvari dobro potekajo," je priznal. Dejal je, da njegov projekt bolje kot projekt skrajne desnice odgovarja na izzive in strahove tistih, ki so jezni, ki kljub delu nimajo dostojnega življenja in ki se jim zdi, da niso slišani.
Le Penova pa je napovedala, da bo ob zmagi čez dva tedna državo v prihodnjih petih letih spravila v red. Po njenih besedah bodo Francozi 24. aprila odločali o dveh nasprotujočih si vizijah družbe. "Zastopam socialno pravičnost," je zatrdila in napovedala obnovo suverenosti Francije.
Skrajno levi predsedniški kandidat Jean-Luc Melenchon je sicer v prvem krogu le za las zaostal za Le Penovo in posledično za drugim krogom, saj mu je glede na dokončne izide, ki jih je objavilo notranje ministrstvo, pripadlo kar 21,95 odstotka glasov.
Skrajno desni Eric Zemmour je medtem s 7,1 odstotki pristal na četrtem mestu, zmerno desna republikanka Valerie Pecresse pa je z vsega 4,8-odstotno podporo zabeležila doslej najslabši volilni rezultat za svojo stranko. Podobno velja za zelenega Yannicka Jadota, ki je pristal na 4,6 odstotka glasov.
Tudi preostalih šest kandidatov je ostalo pod petimi odstotki podpore, socialistka Anne Hidalgo pa je z 1,75 odstotka podpore tako kot Pecressova zabeležila doslej najslabši izid za svojo stranko. Jean Lassalle je prejel 3,1 odstotka podpore, Fabien Roussel 2,3, Nicolas Dupont-Aignan 2,1, Philippe Poutou in Nathalie Arthaud pa manj kot odstotek podpore. V prvem krogu predsedniških volitev se je sicer za položaj v Elizejski palači potegovalo 12 kandidatov.
Nizka volilna udeležba
Volitve je zaznamovala precej nizka udeležba – na volišča ni prišlo skoraj 27 odstotkov od 48,7 milijona upravičencev. Zlasti nizka je bila udeležba med mladimi in tistimi z najnižjimi dohodki, saj jih glasu ni oddalo več kot tretjina.
Macron je glede na navedbe instituta Ipsos prepričljivo zmagal med volivci, starejšimi od 60 let, sploh pa med starejšimi od 70 let. Med mladimi do 34 let pa je največ glasov pobral Melenchon, Macron je bil šele tretji za Le Penovo.
Kampanja je potekala v znamenju vojne v Ukrajini, Macron pa pred prvim krogom ni sodeloval v nobenem televizijskem soočenju. Tudi sicer je kampanjo začel pozno, več pozornosti je posvečal predsedniškim dolžnostim. Po drugi strani je Le Penova veliko delala na terenu in ljudi opozarjala na draginjo, ki jih ogroža tudi zaradi vojne v Ukrajini.
Dokončna odločitev o zmagovalcu bo znana čez štirinajst dni, ko bo Francija doživela reprizo leta 2017. Tudi pred petimi leti sta se namreč v drugem krogu pomerila Macron in Le Penova. Tedaj je zmagal Macron s 66 odstotki glasov, za letos pa ankete napovedujejo tesnejši izid, tako da je vprašanje, ali bo v Elizejski palači še pet let ostal sedanji predsednik ali se bo tja kot prva predsednica vselila Le Penova.
'V Franciji ni več tradicionalne delitve na levico in desnico'
Prvi krog predsedniških volitev v Franciji je pokazal, da ni več tradicionalne delitve na levico in desnico, je za STA dejal francoski novinar Florent Gaillard. Po njegovih besedah so Francozi volili pragmatično, za drugi krog ankete večje možnosti za zmago dajejo predsedniku Emmanuelu Macronu, a tudi skrajna desničarka Marine Le Pen ni brez njih. Rezultat tradicionalnih strank levice in desnice, socialistov in republikancev, je neverjetno slab, kandidatki, socialistka Anne Hidalgo in republikanka Valerie Pecresse, sta skupaj dobili le šest odstotkov glasov, je opozoril Gaillard, ki sicer živi v Sloveniji.
Spomnil je, da sta stranki, iz katerih so v preteklosti tradicionalno prihajali francoski predsedniki, leta 2012 skupaj dobili 56 odstotkov glasov, pred petimi leti pa 26 odstotkov. Zlasti je pod vprašanjem usoda socialistov, katerih kandidatka je dobila manj kot dva odstotka podpore. "Konec je običajne delitve na levico in desnico, priča smo tripolarizaciji političnega življenja: skrajna levica, sredina in skrajna desnica," je dejal Gaillard.

Po njegovi oceni so bili Francozi v nedeljo pri oddaji glasu pragmatični, tisti, ki so nihali med Le Penovo in njenim konkurentom na skrajni desnici, Zemmourjem, so se odločali zanjo, da je ne bi prehitel skrajni levičar Melenchon. Ta pa je dobil glasove nekaterih volivcev zmernejše levice in zelenih, ker so mu ankete dajale nekaj možnosti za uvrstitev v drugi krog, poleg tega so želeli volivci s podporo Melenchonu zagotoviti, da se bo razprava med prvim in drugim krogom osredotočila na teme, ki zanimajo levico namesto na vprašanja, ki jih odpira Le Penova.
Kandidat ekologov Jadot je dobil 4,7 odstotka glasov, a to po mnenju Gaillarda ne odraža dejanskega (ne)zanimanja Francozov za zelene teme, temveč je bolj posledica slabe kampanje ekologov.
Emmanuel Macron in Marine Le Pen sta pred drugim krogom precej izenačena, predsednik ima le nekaj odstotnih točk prednosti, zato je težko reči, kakšen bo rezultat 24. aprila: "Če bo imela Le Penova odlično kampanjo, ima nekaj možnosti za zmago, kar je nepojmljivo," še pravi Gaillard. Ob tem je spomnil, da je pred petimi leti vodji Nacionalnega zbora v soočenjih med prvim in drugim krogom povsem spodletelo. Veliko soočenje med kandidatoma pred drugim krogom bo prihodnjo sredo, 20. aprila.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.