Končni dokument "nujne uredbe o elektriki", ki ga je prvi pridobil The Guardian, se sicer še lahko spremeni. Kljub temu pa je iz osnutka vidno, da Evropska komisija dvomi, da bo pridobila zadostno podporo držav članic za vpeljevanje kapice na ruski plin. Evropske države tako ostajajo razdeljene tudi po sestanku ministrov, ki je v Bruslju potekal prejšnji teden.
Nekaj evropskih držav, ki iz Rusije uvažajo velike količine plina, vključujoč Madžarsko, Slovaško in Avstrijo, je cenovno kapico na ruski plin že zavrnilo. Predstavniki držav se bojijo, da bi Kremelj v primeru uvedbe cenovne kapice dobavo plina prekinil, državo pa s tem pahnil v recesijo. Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč predhodno že zagrozil, da v evropske države ne bodo več dostavljali plina, če države uredbo sprejmejo. Uvedba cenovne kapice pa bi potencialno lahko pomenila tudi to, da bi EU izgubila na "konkurenčnem trgu plina" proti državam, ki bodo za plin pripravljene plačati več.
Na drugi strani je več kot ducat držav takih – med drugim tudi Francija in Poljska –, ki menijo, da bi omejitev cen pomenila zajezitev naraščajočih cen.
Ker evropske države niso zedinjene glede uvedbe cenovne kapice, je zdaj na Komisiji, da odloči, kakšna prihodnosti čaka EU.
Evropske države sicer v veliki meri podpirajo omejevanje cen električne energije iz nizkoogljičnih virov, kot so obnovljivi ali jedrski viri. Dobiček iz davkov želijo preusmeriti v ranljiva gospodinjstva in podjetja. Naftna in plinska podjetja se bodo medtem najverjetneje soočila z ločenim davkom na visoke prihodke, s t. i. "solidarnostnim prispevkom". Komisija ocenjuje, da se bodo dobički naftnih, plinskih in premogovniških družb leta 2022 povečali za petkrat.
V dokumentu pa je tudi poziv državam članicam k splošnemu zmanjševanju porabe električne energije.
Evropa se je sicer že pred vojno v Ukrajini spopadala z naraščajočimi cenami plina. Omejitve pri ponudbi je še dodatno povečalo letošnje rekordno suho poletje, ki je povečalo povpraševanje po klimatskih napravah, hkrati pa zmanjšalo hidroenergijo iz rek in rezervoarjev. Poleg tega je polovica francoskih jedrskih reaktorjev zaradi zastarele opreme prenehala obratovati. To je obrnilo tradicionalno vlogo države kot izvoznice električne energije svojim sosedam.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.