"Po tolikšni bolečini, smrti in žrtvah je danes orožje v Gazi utihnilo," je odhajajoči predsednik ZDA Joe Biden dejal med obiskom v Južni Karolini, le nekaj ur po začetku veljavnosti prekinitve ognja v Gazi.
Dodal je, da se je "regija temeljito spremenila", pri čemer je imel v mislih Bližnji vzhod. Izrael je po Bidnovih besedah močno oslabil palestinsko islamistično gibanje Hamas, vodstvo libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah pa je uničeno.
"Zdaj je naloga naslednje administracije, da izvede ta dogovor (o prekinitvi ognja v Gazi, op.p.)," je po poročanju AFP zatrdil Biden, ki bo v ponedeljek položaj predal svojemu nasledniku Donaldu Trumpu.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je danes pozdravil začetek uveljavitve prekinitve ognja v Gazi in izpustitev talcev. "Pripravljeni smo nuditi podporo in povečati dostavo trajne humanitarne pomoči neštetim Palestincem, ki še naprej trpijo," je dodal. Po besedah Guterresa je nujno, da ta prekinitev ognja odstrani pomembne varnostne in politične ovire za dostavo pomoči.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na omrežju X pozdravila izpustitev prvih treh izraelskih talk in ob današnji prekinitvi ognja pozvala, naj "bo to začetek novega poglavja za Izrael in Palestince". "Prekinitev ognja mora trajati. Evropa jo bo podprla," je dodala.
Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je medtem izrazil olajšanje ob osvoboditvi prvih izraelskih talcev in vstopu humanitarne pomoči v Gazo. "Dogovor v regijo prinaša prepotreben kanček upanja. Vse strani se ga morajo držati. Mir je edina pot naprej," je zapisal na družbenem omrežju X.
Tudi nemški kancler Olaf Scholz je mnenja, da je treba zagon, ki ga je ustvarila prekinitev ognja v Gazi, uporabiti za delo v smeri "palestinske države, ki lahko sobiva v miru z Izraelom". Civilno prebivalstvo Gaze je med vojno "močno trpelo" in njihova prihodnost zadeva tudi nas, je dodal na omrežju X.
Izpustitev prvih treh izraelskih talk iz Gaze je po poročanju britanskega BBC pozdravil tudi britanski premier Keir Starmer, ki je pri tem posebej omenil britansko-izraelsko državljanko Emily Damari.
Francoski predsednik Emmanuel Macron pa je dejal, da namerava Francija sodelovati z drugimi državami, da bi zagotovila "popolno izvajanje" dogovora o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi talcev. Dodal je še, da je Macron v soboto govoril z družinami dveh zajetih francosko-izraelskih talcev, ki sta na seznamu tistih, ki naj bi jih Hamas izpustil v okviru dogovora.
Fajonova pozdravila prekinitev ognja v Gazi in izpustitev talcev
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je pozdravila prekinitev ognja v Gazi in izpustitev prvih treh izraelskih talk iz rok palestinskega gibanja Hamas. Kot je zapisala na družbenem omrežju X, si ljudje v Gazi zaslužijo živeti v miru in ob zadostni količini humanitarne pomoči.
"Veseli me prekinitev ognja in izpustitev prvih treh talcev! Naj ta pozitiven korak vodi k polnemu izvajanju dogovora," je v objavi na omrežju X zapisala zunanja ministrica. Dodala je, da se morajo talci vrniti domov, medtem ko si "ljudje v Gazi zaslužijo živeti brez bomb in orožja ter z zadostnimi količinami humanitarne pomoči".
V Gazi je po več kot 15 mesecih vojne med Izraelom in Hamasom danes začel veljati dolgo pričakovani dogovor o prekinitvi ognja v Gazi ter izmenjavi izraelskih talcev in palestinskih zapornikov.
Dogovor zajema tri faze. V prvi, ki naj bi trajala šest tednov, naj bi Hamas najprej izpustil 33 od 94 izraelskih talcev, Izrael pa več kot tisoč palestinskih zapornikov. V preostalih dveh fazah naj bi med drugim sledila izpustitev ostalih talcev in postopen umik izraelskih sil.
Ob današnji prekinitvi ognja je v Gazo začela prihajati humanitarna pomoč, medtem ko se je na tisoče razseljenih Palestincev začelo vračati na domove v uničeni enklavi.