V nepričakovani eskalaciji nasilja, najhujši na območju v več desetletjih, je doslej umrlo že več kot 500 ljudi na obeh straneh, več kot 2000 pa je ranjenih. Izrael je danes napadlo tudi libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah, ki ga podpira Iran. Po besedah izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja prihaja dolga in težka vojna.
Iz kabineta Netanjahuja so pozno popoldne sporočili, da se je izraelski premier danes po telefonu pogovarjal z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, italijansko premierko Giorgio Meloni in britanskim premierjem Rishijem Sunakom. Kot so zapisali, so omenjeni voditelji "izrazili neomajno podporo pravici Izraela do obrambe, dokler je to potrebno", je poročal izraelski Haaretz.
Meloni je ob tem izrazila tudi solidarnost s svojci žrtev, talci in ranjenimi. "Storili bomo vse, kar je v naši moči, da se ta napad ne bi sprevrgel v dogodek velikih razsežnosti z neizmernimi posledicami za celotno regijo," pa je dejal Scholz in vse vpleten pozval, naj v danih razmerah na podpihujejo terorizma. Sobotni napad Hamasa je označil za barbarski.
Podporo Izraelu je izrazil tudi ukrajinski predsednik Zelenski, ki je dejanje Hamasa označil za "predrzen napad velikega obsega". Netanjahuju je izrazil sožalje zaradi številnih smrtnih žrtev.
Na eskalacijo se je danes odzvala tudi Ankara. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal, da je Turčija odločena okrepiti diplomatska prizadevanja za umiritev konflikta, a dodal, da je rešitev dveh držav edina poti do miru.
Poljski predsednik Andrzej Duda pa je danes izjavil, da spopadi med Izraelom in Hamasom koristijo Rusiji. Po njegovih besedah se s tem namreč pozornost mednarodne skupnosti odvrača od vojne v Ukrajini. Ob tem je ocenil, da bi spopadi na Bližnjem vzhodu lahko prinesli nove migracijske pritiske na Evropo, poroča agencija Reuters.
Kitajsko zunanje ministrstvo je izrazilo globoko zaskrbljenost zaradi nasilja in vse vpletene pozvalo k prekinitvi ognja in umiritvi razmer. Ob tem so v Pekingu pozvali tudi k t. i. rešitvi dveh držav, ki vključuje ustanovitev neodvisne palestinske države.
K vrnitvi za pogajalsko mizo "brez predpogojev" in uresničitvi rešitve dveh držav je pozvala tudi AU. Vodja komisije AU Musa Faki Mahamat je na svetovne sile naslovil prošnjo, naj "prevzamejo odgovornost za uveljavitev miru in zagotovitev pravic obeh narodov", češ da je "zanikanje temeljnih pravic palestinskega ljudstva, zlasti pravice do neodvisne in suverene države, glavni vzrok stalnih izraelsko-palestinskih napetosti".
Na spopade so se danes med drugim odzvale tudi Nova Zelandija, Avstralija in Indonezija. Novozelandski premier Chris Hipkins je izrazil "resno zaskrbljenost". "Nova Zelandija nedvoumno obsoja teroristične napade na Izrael, ki jih vodi Hamas," je dejal in izrazil zaskrbljenost Wellingtona, da se bodo razmere v prihodnjih dneh še zaostrile. Vse strani je pozval k zadržanosti, zaščiti civilistov in spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava.
Avstralski premier Anthony Albanese je medtem na družbenem omrežju X zapisal, da Avstralija "v tem času stoji ob strani prijatelju Izraelu". "Obsojamo neselektivne in odvratne napade Hamasa na Izrael, njegova mesta in civiliste," je zapisal in dodal, da ima Izrael pravico do obrambe.
Globoko zaskrbljenost zaradi spopadov in pozive k miru je izrazila tudi Indonezija, siceršnja podpornica palestinske strani. "Srž konflikta, to je izraelska okupacija palestinskih ozemelj, je treba rešiti v skladu s parametri, o katerih so se dogovorili ZN," je v izjavi zapisalo zunanje ministrstvo v Džakarti.
K zadržanost in umiritvi napetosti je danes pozvala tudi mirovna misija ZN v Libanonu (Unifil). "Smo v stiku z oblastmi obeh strani, na vseh ravneh, da bi se izognili resnejši eskalaciji," je zapisala na omrežju X.
Na spopade se je danes odzval tudi papež Frančišek. Pozval je k miru in poudaril, da "terorizem in vojna ne vodita do rešitve". "Z zaskrbljenostjo in bolečino spremljam dogajanje v Izraelu (...) Izražam solidarnost z družinami žrtev," je na Trgu svetega Petra v Vatikanu dejal prvi mož rimskokatoliške cerkve in pozval h končanju nasilja. "Vojna je poraz, vedno je poraz. Molimo za mir v Izraelu in Palestini," je še dejal.
Spopade je v soboto že obsodilo več članic EU, vključno s Slovenijo, kot tudi Velika Britanija, ZDA, Ukrajina in Indija. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je med drugim izrazil solidarnost EU z izraelskim narodom in ogorčenje nad napadi Hamasa, visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell pa je pozval k takojšnjemu prenehanju nasilja in mirni rešitvi.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je danes na družbenem omrežju X obsodila "vsak napad na civilno prebivalstvo". "Verjamem, da je zdaj čas za zadržanost vseh strani, da bi preprečili stopnjevanje nasilja ter nadaljnje izgube življenj in trpljenje civilistov," je zapisala. "Moje misli so z vsemi žrtvami in njihovimi najdražjimi."
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.