Prestolnica Kartum je bila davi znova tarča bombardiranja, v mestu pa je bilo slišati streljanje. Prekinitev ognja, za katero sta se sprti strani dogovorili v petek zaradi praznovanja ob koncu muslimanskega svetega meseca ramazan, so ponoči večinoma spoštovali, prišlo je le do občasnih spopadov.
Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF, izbruhnili pred tednom dni. V njih je po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) doslej umrlo več kot 400 ljudi, še okoli 3500 pa je bilo ranjenih.
Vsa prizadevanja mednarodne skupnosti za prekinitev spopadov so bila doslej neuspešna. Prav tako niso bili uspešni prejšnji načrti za evakuacijo tujih državljanov. Evakuacija zaradi varnostnih pomislekov ni bila uspešna, zaprto je bilo letališče v Kartumu.
Diplomati si tako od začetka spopadov med drugim prizadevajo za prekinitev ognja za evakuacijo. Zdaj pa je sudanska vojska dovolila evakuacijo tujih državljanov in diplomatskih predstavnikov iz države. Evakuacijo iz prestolnice bodo po navedbah tiskovnega predstavnika vojske z vojaškimi transportnimi letali začele ZDA, Velika Britanija, Francija in Kitajska. Al Burhan se je zavezal, da bo evakuacijo omogočil in državam nudil potrebno podporo.
Tiskovni predstavnik vojske je še dodal, da je bila iz vzhodnega mesta Port Sudan že evakuirana delegacija Savdske Arabije. Dodal je, da naj bi iz Port Sudana kasneje odletela tudi jordanska delegacija.
Ob tem pa je vodja RSF Mohamed Hamdan Dagalo zjutraj na družbenem omrežju sporočil, da je prejel klic generalnega sekretarja Združenih narodov Antonia Guterresa, poroča Reuters. V pogovoru sta med drugim poudarila, je zapisal vodja RSF, da je treba spoštovati popolno prekinitev ognja in zagotoviti zaščito humanitarnih delavcev.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.