Tujina

Raketa iz Jemna zadela nenaseljen del Izraela. Netanjahu: Cena bo visoka

Sana, 15. 09. 2024 11.33 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
N.V., STA, T.H.
Komentarji
34

Iz Jemna je bila proti Izraelu izstreljena raketa, ki je v osrednjem delu države sprožila opozorilne sirene, a je zadela nenaseljeno območje in ni povzročila smrtnih žrtev ali škode, je sporočila izraelska vojska. Raketo so izstrelili jemenski hutijevski uporniki, ki so prevzeli odgovornost za napad. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je izjavil, da bodo hutijevci "plačali visoko ceno" za napad na Izrael. Hamas pa je dejal, da je to "naraven odgovor na agresijo proti Palestincem".

Izraelska vojska je danes sporočila, da so "identificirali raketo zemlja-zemlja, ki je prečkala osrednji Izrael z vzhoda." Raketa je padla na nenaseljeno območje jugovzhodno od Tel Aviva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vojska je pozneje zatrdila še, da je bila raketa izstreljena iz Jemna. Izstrelili so jo tamkajšnji hutijevski uporniki, ki so kasneje prevzeli odgovornost za napad.

"Z balistično raketo, ki ji je uspelo doseči cilj, smo napadli vojaški položaj izraelskega sovražnika na območju Jafe", je po poročanju AFP sporočil tiskovni predstavnik hutijevcev Jahja Sari in dodal, da "sovražnikova obramba rakete ni uspela prestreči".

Hašim Šaraf al-Din, tiskovni predstavnik vlade, ki jo vodijo Hutijevci, je dejal, da bodo Jemenci praznovali rojstni dan islamskega preroka Mohameda, medtem ko bodo "Izraelci morali biti v zakloniščih". 

Hutijevci od novembra lani izvajajo napade na ladje v Rdečem morju v podporo Palestini ob ostrem nasprotovanju izraelski ofenzivi v Gazi.

Obstreljevanje se medtem nadaljuje tudi ob meji med Izraelom in Libanonom, kjer je bilo po navedbah izraelske vojske proti Golanski planoti in izraelskemu ozemlju davi izstreljenih kakih 40 izstrelkov. Izraelske sile ob tem niso potrdile, ali je šlo za izstrelke libanonskega oboroženega gibanja Hezbolah, ki pa je kasneje prevzelo odgovornost za napad.

Na obmejnih območjih Izraela in Libanona sicer skoraj vsakodnevno prihaja do obstreljevanja med izraelsko vojsko in Hezbolahom, vse odkar je oktobra lani izbruhnila vojna v Gazi. Več deset tisoč tamkajšnjih prebivalcev je moralo zapustiti svoje domove. Voditelji na obeh straneh trdijo, da si ne želijo vojne v polnem obsegu, vendar ob tem zatrjujejo, da so nanjo pripravljeni.

V Izraelu so medtem v soboto znova potekali protesti, še navaja AFP. Na tisoče ljudi se je podalo na ulice Tel Aviva in drugih večjih mest v državi, da bi povečali pritisk na vlado pod vodstvom premierja Benjamina Netanjahuja, da doseže dogovor o izpustitvi talcev iz Gaze. Netanjahu se je danes odzval na izstrelitev rakete iz Jemna in sporočil, da bodo hutijevci "plačali visoko ceno" za napad na Izrael.

Palestinsko islamistično gibanje Hamas, ki se v Gazi bori proti izraelskim silam, pa je sporočilo, da je to "naraven odgovor na agresijo proti Palestincem". "Sionistični sovražnik ne bo varen, dokler ne bo prenehal z brutalno agresijo proti našemu ljudstvu na območju Gaze," so dodali.