Poveljnik karabinjerjev Giuseppe Governale je v intervjuju za RAI povedal, da se bodo v Italijo in druge evropske države stekle stotine milijard evrov, pri tem pa mafija tega ne bo zgolj opazovala. "Mafija se bo potopila v to morje," je dejal. Spomnil je, da so mafijski sindikati v preteklosti uporabljali taktike zastraševanja in prepričevanja, da so pridobili nadzor nad javnimi naročili in pogodbami.
Več kot 900 strani dolgo poročilo DIA razkriva, da imajo kriminalni sindikati lovke v vrhu vsaj 50 občinskih uprav. Šlo naj bi predvsem za južne občine, vendar tudi nekaj severnih. Številni naj bi delali neposredno po nareku mafije.

Kot navaja AP, je italijansko gospodarstvo stagniralo že pred pandemijo, mafija pa je milijarde, ki jih je zaslužila s trgovino z drogo in drugimi dejavnostmi, vložila v odkup podjetij, ki so se znašla v težava. Šlo naj bi za številne hotele, lekarne, restavracije, avtomobilske salone in trgovine z oblekami. Najmočnejši sindikat ’Ndrangheta naj bi se pripravlja na naskok na propadajoča podjetja.
Organizirane mafijske združbe so si po navedbah DIA v času recesije pridobile veliko bogastva ter se vključile v poslovanje številnih korporacij. "Ko podjetja propadejo, jih prevzame mafija, ki nato preko njih opere večje količine umazanega denarja," ugotavlja poročilo. Kriminalne združbe naj delovale tudi onkraj italijanskih meja.
DIA tudi opozarja, da bo mafija še posebej aktivna med prebivalstvom, ki jih je pandemija najbolj prizadela in da bo poskušala pomagati družinam, ki so se znašle na robu revščine, zato da bi pridobila podporo med lokalnim prebivalstvom.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.