Sprva je super jahta ruskega oligarha lovila poglede v slovenskem morju, nato je odšla na redno vzdrževanje v Trst. A še preden so se dela zaključila, je izbruhnila vojna, sledile so sankcije in zaplemba. Sprva je plovilo Andreja Melničenka čakalo na boljše čase sredi pristanišča, nedavno pa so ga odpeljali na vez sredi zaliva. Ves ta čas stroške zanjo pokriva Italija, so razkrili italijanski novinarji. "Ugotovili so, da za vzdrževanja plovila država vsak dan porabi med 20 in 30 tisoč evrov davkoplačevalskega denarja," je bilo zapisano v medijih.
V nekaj več kot 100 dneh, plovilo so namreč zasegli 11. marca, so skupaj za plovilo porabili že več kot tri milijone evrov. Kot pravi kapitan dolge plovbe, ki že dolga leta pluje na super jahtah, Robi Novak, ni to nič čudnega. "Sigurno jih je zdaj udarila realnost," meni. Takšne super jahte so enostavno velik strošek. "Mi govorimo tukaj o največjih jahtah na svetu, to ni nič nenavadnega, da strošek take jahte na leto presega 15 milijonov," dodaja kapitan.
Jadrnica A je največja na svetu. Ruski oligarh si je omislil super luksuz in bil za to pripravljen plačati več kot pol milijarde evrov, pa tudi stroške, ki nastajajo ves čas. "Italijani so zagotovo nekako vedeli za te stroške in so jih pričakovali, koliko pa so to pričakovale vlade, ki so to zasegle, pa ne vem," pravi kapitan. Stroški vključujejo namreč vse od plačila posadke, varovanja plovila, rednih servisov, vezov v ladjedelnicah do oskrbe posadke s hrano. "Vsi mislijo, da če se ne boš vozil, ne bo drago, ampak stroški nastanejo, ali se ti voziš ali ne, tisto gorivo je tukaj še najbolj zanemarljivo," opozarja Novak.
Italijanski organi sedaj mirijo, da bo, ko bo zasega enkrat konec, moral lastnik vse stroške poravnati, če bo želel plovilo nazaj, sicer pa se bo to poplačalo z morebitno prodajo na dražbi, če bo do nje prišlo.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.