"Italija je zahtevala prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo zaradi nevarnosti infiltracije teroristov med prebežniki, ki prek te države prihajajo z Bližnjega vzhoda," je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa v soboto med svojim govorom na kongresu SVP v Meranu dejal italijanski podpredsednik vlade in zunanji minister Antonio Tajani.

Ponovni nadzor na meji med Italijo in Slovenijo je naša zahodna soseda uvedla že lani oktobra, prav tako zaradi morebitne nevarnosti terorizma. A so takrat zagotavljali, da gre za začasen ukrep. Januarja so ga podaljšali še za pet mesecev, iztekel naj bi se 18. junija. Posledično je tudi Slovenija uvedla nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko, ki ga je nazadnje podaljšala do 21. junija. Avstrija pa nadzor na meji s Slovenijo podaljšuje že vse od migrantske krize leta 2015.
Italijanski notranji minister Matteo Piantedosi ocenjuje, da je bil nadzor, ki so ga uvedli na meji, uspešen. Po njegovih podatkih so v prvih petih mesecih izsledili 2200 tujcev z neurejenim statusom, od teh so jih 1330 vrnili nazaj. 118 ljudi je bilo aretiranih, od tega 65 zaradi pomoči in podpiranja nezakonitega priseljevanja, poroča Ansa.
Na slovenskem ministrstvu za notranje zadeve pa odgovarjajo, da niso prejeli uradnega obvestila s strani italijanskega notranjega ministrstva o podaljšanju nadzora na italijansko-slovenski meji, ki ga Italija izvaja zaradi spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu ter povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma.
Sredi aprila je Evropska komisija objavila poročilo o stanju scehngna, v katerem so izrazili zaskrbljenost zaradi notranjega nadzora, ki ga več članic izvaja na svojih mejah z drugimi državami. Evropska komisija je ob tem sporočila, da pričakuje, da bo okrepljeno sodelovanje slovenske, italijanske in hrvaške policije v prihodnjih mesecih omogočilo odpravo nadzora, ki ga na meji s Slovenijo izvaja Italija, na meji s Hrvaško pa Slovenija. Vse članice je sicer pozvala, naj postopoma odpravijo nadzor na notranjih mejah. Tega na meji s Slovenijo izvaja Avstrija.
'Poteze Tajanija so predstava za javnost'
Evropski poslanec Matjaž Nemec (SD/S&D) je ravnanje Italije in ministra Tajanija glede schengna označil za izrazito politično motivirano. Prepričan je, da je to namenjeno predvsem notranji javnosti v Italiji pred evropskimi volitvami, zato ga kot takega zavrača. "Nadzore na notranji meji Italija že izvaja, iz nedavnih izjav pa ni jasno, kaj naj bi ta prekinitev schengenskega sporazuma dejansko pomenila v praksi. Evropski parlament je pred iztekom mandata potrdil tako celovito reformo azilnega in migracijskega sistema kot tudi reformo schengenskih pravil, v okviru katerih je treba iskati odgovore na vse izzive," je zapisal Nemec.
Meni, da se je Italija "očitno odločila za izvoz odgovornosti pri upravljanju migracijske politike v Albanijo ter z grožnjo Sloveniji, kar je v nasprotju z dobrimi sosedskimi odnosi in iskrenim sodelovanjem znotraj EU".
"Poteze Tajanija so predstava za javnost. Ob tem pozivam Slovenijo, naj nadzorov s Hrvaško ne podaljšuje," je še poudaril Nemec.
Zahtevan sklic nujne seje parlamentarnega odbora
Poslanska skupina SDS zaradi napovedi italijanskih oblasti o prekinitvi schengenskega sporazuma s Slovenijo zahteva sklic nujne seje parlamentarnega odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
"Menimo, da zadnja poteza Italije izkazuje nezaupanje v politiko in uspešnost Slovenije glede preprečevanja nezakonitih migracij in zato predlagamo sklic nujne seje, kjer bi podrobneje obravnavali to problematiko," so sporočili iz SDS.
KOMENTARJI (576)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.