"Naš prvi ukrep predvideva pomoč v višini več kot dveh milijard evrov za območja, ki so jih prizadele poplave. Jasno se zavedamo, da gre za izredne razmere in da bo sledila faza obnove, v kateri še ne moremo določiti celotnega obsega potreb in škode," je premierka Giorgia Meloni dejala na skupni novinarski konferenci s predsednikom dežele Emilija-Romanja Stefanom Bonaccinijem.
Melonijeva je pojasnila, da bo pomoč med drugim namenjena obnovi kmetij, šol, zdravstvenih ustanov in turistične industrije. Prav tako bo odlok do 31. avgusta odložil rok za plačilo davkov in prispevkov za socialno varnost na prizadetih območjih.
Sveženj bo vključeval tudi enkratno plačilo do 3000 evrov za samozaposlene delavce, ki zaradi izrednih razmer ne morejo opravljati svojega dela. Za to pa bo vlada porabila približno 300 milijonov evrov, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Bonaccini je medtem opozoril, da bodo svežnju morali slediti nadaljnji ukrepi za reševanje posledic izrednih razmer, škodo pa je ocenil na več milijard evrov. "Aktivnih je 300 zemeljskih plazov, porušeni so celotni gozdovi, reke pa ostajajo problematične," je še dodal.
Protest podnebnih aktivistov v Rimu
Podnebni aktivisti iz skupine Ultima Generazione (Zadnja generacija) so se danes ob vhodu senata v Rimu mazali z blatom iz poplavljenih območij in opozarjali, da so poplave v Italiji posledica podnebnih sprememb. Prav tako so kritizirali predsednika italijanskega senata Ignacia La Russo, ki je nedavno dejal, da bi morali aktivisti pomagati pri čiščenju poplavljenih območij, ne pa protestirati.
"To je bil poskus propagande in obtoževanja tistih, ki zahtevajo resno politiko, da se takšne tragedije ne bi več ponovile," je v izjavi zapisala skupina. Policija je shod aktivistov že razgnala.
Na pomoč priskočila tudi slovenska ekipa
Medtem so v Bruslju v ponedeljek potrdili, da so na prošnjo Italije za pomoč prek mehanizma EU za civilno zaščito v pokrajino Emilija-Romanja napotili ekipe za hitro prečrpavanje vode iz Slovaške in Slovenije. Na prošnjo Rima so se sicer odzvale tudi Avstrija, Belgija, Bolgarija, Nemčija, Francija, Poljska in Romunija.
"Po nedavnih smrtonosnih poplavah je EU popolnoma solidarna z Italijo. V mislih smo z družinami, ki so izgubile svoje bližnje, in s tistimi, ki jim je voda poškodovala domove," je ob tem dejal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič in se italijanskim reševalnim službam zahvalil za trud, omenjenim državam pa za ponujeno pomoč. "To je primer, kako je mehanizem civilne zaščite EU na voljo za konkretno pomoč, kadar koli je ta potrebna," je dodal.
Na Upravi RS za zaščito in reševanje so sporočili, da je slovenska ekipa na terenu delala celo noč. Italijanskim kolegom so se ob tem zahvalili za odlično organizacijo in za to, da so slovenski ekipi omogočili takojšen pričetek dela.
V vesoljskem opazovalnem programu EU Copernicus so medtem na prošnjo pristojnih italijanskih organov že zagotovili tudi nujno satelitsko kartiranje prizadetih območij.
Umrlo je 14 ljudi
V poplavah in zemeljskih plazovih, ki so po neurju minuli teden prizadele pokrajino Emilija-Romanja, je doslej življenje izgubilo 14 ljudi, več deset tisoč ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove. Na prizadetih območjih so prekinjene telekomunikacije in oskrba z električno energijo. Vremenska in hidrološka napoved za prihodnje dni je slaba, saj naj bi se pokrajini obetale nove močne padavine.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.