Italijansko državno tožilstvo trdi, da Airbnbju ni uspelo pobrati davkov od najemodajalcev. Prihodki od najemnin so znašali okoli 3,7 milijarde evrov. Tožilci preiskujejo tudi tri osebe, ki so imele vodilne vloge v podjetju med letoma 2017 in 2021.
Airbnb je v odzivu za BBC zapisal, da je nad potezo italijanskih oblasti "presenečen in razočaran". Njihov tiskovni predstavnik Christopher Nutly je pojasnil, da si sedež podjetja v Evropi že od junija prizadeva rešiti problem z italijansko davčno upravo.
"Prepričani smo, da smo ravnali v celoti v skladu z zakonom in nameravamo uveljavljati svoje pravice," je še dodal.
Najemodajalci morajo v Italiji plačati 21-odstotni davek. Leta 2022 je Airbnb izpodbijal italijansko zakonodajo, ki od Airbnbja in drugih podobnih ponudnikov kratkoročnih najemov zahteva, da najemodajalcem zadržijo 21 odstotkov prihodka od najemnin in znesek nakažejo davčnim organom.
Airbnb je trdil, da so zahteve Italije glede obdavčitve v nasprotju z načelom Evropske unije o svobodi opravljanja storitev v vseh članicah. Sodišče EU je kasneje razsodilo, da mora Airbnb spoštovati italijanske zahteve.
V zadnjih letih so italijanske oblasti povečale nadzor nad davčnimi praksami večjih podjetij, kot je Airbnb, ki v državi deluje od leta 2008. Italijanski tožilci so po poročanju medijev sprožili tudi preiskavo poslovanja Netflixa in Mete.
Italijanski politiki so pretekli mesec napovedali, da nameravajo "zatreti" najemodajalce, ki ne plačujejo davkov na prihodke od kratkoročnih najemov. Koalicijska stranka Forza Italia je napovedala, da bo država uvedla t. i. nacionalno identifikacijsko kodo za kratkoročne najeme. Na ta način bi tiste, ki oddajajo stanovanja na črno, prisilili v plačilo davkov.
V stranki ocenjujejo, da bi ta poteza lahko povečala fiskalne prihodke Italije za milijardo evrov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.