Približno enako število turistov je obiskalo Istro v letošnjem juliju in avgustu kot v enakem obdobju leta 2019, v juniju pa so turistični delavci evidentirali več nočitev kot v letu pred začetkom pandemije covida-19.
"Ta turistična sezona morda ni bila najtežja, je pa zagotovo imela največ izzivov. Izzivi so se vrstili drug za drugim od samega začetka leta," je za hrvaški časnik Jutarnji list razmere komentiral direktor istrske turistične skupnosti Denis Ivošević. Ocenil je, da so razmere dobre, a v primerjavi z minulimi leti opažajo spremembe v trendih in dinamiki.
Hoteli so doslej realizirali 5,4 milijona nočitev oz. 410.000 manj kot v enakem obdobju leta 2019, kar Ivošević pripisuje predvsem obnavljanju nekaterih hotelov in pomanjkanju delovne sile.
V zasebnih namestitvah realizirali sedem milijonov nočitev, kar je 215.000 več kot leta 2019
"Omenjeni trend izrazito intenzivnega, lahko rečemo nenadzorovanega, razvoja enega dela zasebnih namestitev bistveno in negativno vpliva na želeno strukturo namestitvenih zmogljivosti," je izpostavil Ivošević.
Najslabše urejene so razmere pri nekomercialnih namestitvah. Do zdaj je bilo v tem segmentu realiziranih 1,1 milijona nočitev, kar je 370.000 manj kot v letu 2019.
Ivošević je opozoril, da je do padca prišlo kljub temu, da je bilo v Istri v segmentu nekomercialnih namestitev prijavljenih 88.900 postelj, v letu 2022 pa 117.700. To pomeni, da je bilo v treh letih na voljo 28.800 novih postelj, realiziranih pa 370.000 nočitev manj.
Kako je trenutno v Sloveniji?
Tuji obiskovalci Slovenije so julija ustvarili kar tri četrtine vseh prenočitev. Turistični delavci so na začetku glavne sezone v turističnih nastanitvah sicer našteli skupno 952.000 prihodov gostov in 2,7 milijona njihovih prenočitev, kar je skoraj 20 odstotkov več kot leto prej in pet odstotkov več kot v turistično rekordnem letu 2019, kažejo podatki državnega statističnega urada.
Prihodov tujih gostov je bilo približno 767.000, ustvarili so nekaj manj kot dva milijona prenočitev, vrednosti so se s tem izenačile s tistimi pred epidemijo. Tuji obiskovalci so največkrat prenočili v občini Ljubljana, domači pa v občini Piran. Slednja je bila tudi skupno najbolj obiskana občina.
Od začetka januarja do konca julija je Slovenijo obiskalo okoli 3,3 milijona turistov. Ustvarili so nekaj manj kot 8,7 milijona prenočitev, kar je za približno 4,7 milijona več kot v istem obdobju lani. Domači gostje so ustvarili skoraj 3,5 milijona prenočitev oz. 40 odstotkov vseh prenočitev, tuji pa 5,2 milijona oz. 60 odstotkov vseh, so sporočili podatke iz Statističnega urada RS, o čemer smo že poročali danes.
Cilj Hrvaške do leta 2030: zmanjšanje obsega zasebnih nastanitev
Na Hrvaškem so minuli teden predstavili strategijo trajnostnega turizma do leta 2030, kjer so med glavnimi cilji izpostavili zmanjšanje obsega zasebnih nastanitev, ki predstavljajo 60 odstotkov namestitvenih zmogljivosti. Hotelske namestitve trenutno predstavljajo 13 odstotkov namestitev, čeprav je strategija turizma do leta 2020 predvidevala, da se bo njihov delež povečal na 18 odstotkov.
Hrvaško je letos obiskalo že več kot 13 milijonov turistov, število nočitev pa je preseglo 72 milijonov. Turistični delavci so ustvarili 90–95 odstotkov prometa iz rekordnega leta 2019.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.