Organizacije za človekove pravice opozarjajo, da bi lahko režim sedaj sprožil krvavo kampanjo maščevanja, da bi zatrl protestnike in svoje nasprotnike. Združeni narodi navajajo, da so iranske oblasti od začetka protestov, ki jih je sprožila smrt 22-letne Mahse Amini, pridržale že 14 tisoč ljudi, med njimi tudi otroke.
Iranske oblasti so v začetku tedna napovedale, da bodo začele s sodnimi procesi proti več kot tisoč osebam, ki so jih aretirali v Teheranu. Če jih bodo spoznali za krive, jim grozi smrtna kazen. Podobna usoda čaka še številne protestnike zunaj glavnega mesta, poudarja posebni poročevalec za stanje človekovih pravic v Iranu Džavaid Rehman, poroča Guardian.
Prejšnji teden je namreč 227 iranskih zakonodajalcev pozvalo sodstvo, naj odločno obravnava vse storilce in tiste, ki so pomagali ali izzvali protestnike. Obstaja upravičen dvom, da bo poziv sprožil val usmrtitev in dosmrtnih kazni.
Primer mladega umetnika Jasina, ki je na družbenih omrežjih pisal sporočila podpore protestnikom in napisal več protestnih pesmi, bi lahko izkoristili tudi za ustrahovanje ostalih. Odkar so ga aretirali, se ni več oglasila niti njegova družina.
V priporu je od konca septembra tudi 32-letni glasbenik Toomaj Salehi. Njegovi bližnji trdijo, da je bil žrtev "hudega mučenja" s strani režima, ker je objavil pesmi v podporo protestnikom in fotografije, na katerih skandira gesla proti oblasti.
Protestniki sedaj opozarjajo, da so v nevarnosti vsi, tudi odvetniki, ki bi prišli na sodišče zagovarjat aretirane protestnike. Prejšnji teden so iranske oblasti dve novinarki, ki sta pomagali razkriti zgodbo o smrti Aminijeve, razglasile za ameriški vohunki, za kar je zagrožena smrtna kazen.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.