Tujina

Iranske oblasti sprožile preiskavo nasilja nad protestniki

Teheran, 02. 11. 2022 12.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, N.S.
Komentarji
3

Iranska policija bo preiskala brutalno nasilje pripadnikov varnostnih sil nad protestniki v prestolnici Teheran, potem ko je v javnost prišel videoposnetek, ki priča, da so policisti na protestih nasilno pretepli moškega. Na približno dvominutnem posnetku, ki ga je mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International objavila na družbenih omrežjih, več pripadnikov varnostnih sil pretepa in brca moškega, ki leži na tleh na ulici.

Moški, ki ga obkroža več kot deset policistov v uniformah, si najprej poskuša z rokami pokriti glavo, vendar ga policisti še naprej pretepajo, medtem ko jih njihovi kolegi opazujejo, je razvidno s posnetka. Nekaj sekund pozneje se zasliši streljanje in policist z motorjem dvakrat zapelje čez moškega.

"Takoj je bila izdana posebna odredba za preiskavo natančnega časa in kraja dogodka ter identifikacijo storilcev," je v izjavi sporočila policija. "Policija nikakor ne odobrava nasilnega in nekonvencionalnega vedenja in bo kršitelje obravnavala v skladu s pravili," so sporočili. Od začetka protestov, ki so v Iranu izbruhnili sredi septembra, so oblasti v Teheranu zavračale navedbe o nasilju varnostnih sil nad protestniki.

Protesti zaradi ubite Iranke Mahse Amini
Protesti zaradi ubite Iranke Mahse Amini FOTO: AP

Sicer pa v javnost prihaja vse več pričanj sorodnikov žrtev protestov, ki jih nadlegujejo varnostne sile. Starši Iranke, ki so jo ustrelili, medtem ko je snemala proteste v domačem kraju, so bili izpostavljeni vztrajnemu nadlegovanju varnostnih sil, je povedala sorodnica za Guardian. 33-letno Ghazaleh Chalabi so 27. septembra ustrelili v glavo v Amolu, njena smrt pa je še posebej šokantna, ker so posnetki protestov, ki jih je posnela s svojim telefonom, v času, ko so jo ustrelili, pristali na družbenih medijih. Njene zadnje besede so bile: "Ne boj se, ne boj se." 

Chalabijina teta je v intervjuju povedala, da je njena nečakinja pet dni preživela v komi, preden je umrla. "Ustrelili so jo od spredaj," je dejala. "Na njenem čelu je bila majhna luknja. Krogla je prišla izza njene glave, tako da je imela na zatilju luknjo v velikosti mandarine." Teta je povedala, da so njene starše, medtem ko je bila Ghazaleh v komi, večkrat nadlegovale varnostne sile, ki so grozile, da bodo zadržale njeno truplo in jo pokopale na neznani lokaciji, "če bodo povzročali hrup". Varnostne sile so tudi zagrozile s povračilnimi ukrepi proti Chalabijinemu bratu, če starši spregovorijo, in celo zavrnile Chalabijino željo, da daruje svoje organe, ker bi jo zato smatrali za mučenico, je dejala.

Grožnje so sicer značilna taktika ustrahovanja, ki jih uporabljajo varnostne službe, da bi poskušale zatreti množične proteste, ki jih je sprožila smrt 22-letne iranske Kurdinje Mahse Amini, ki je umrla v policijskem pridržanju tri dni po tem, ko jo je v Teheranu aretirala moralna policija zaradi domnevno neprimernega nošenja naglavne rute hidžab. Aktivisti trdijo, da je umrla zaradi udarcev, policija pa zavrača krivdo za njeno smrt.

V protestih, ki jih iranske oblasti skušajo zatreti, je bilo ubitih več deset ljudi, večinoma protestnikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User768643
02. 11. 2022 19.17
+1
A to je sedaj kaksna nova parodija?
Sokril
02. 11. 2022 19.09
-2
V Iranu vsaj uradno preiskujejo policijsko nasilje. Pri nas so se smejali in norčevali iz državljanov in grozili da je policija še premalo groba.
Ganimed
02. 11. 2022 12.52
+2
Moškega so nasilno pretepli? Ali je kje kakšna oblika nenasilnega pretepanja....