"Sovražniki Islamske republike Iran in nekateri izgredniki skušajo pod pretvezami motiti red in varnost naroda," je v današnji izjavi zapisalo policijsko poveljstvo. Napovedalo je, da se bodo policisti "z vso močjo zoperstavili zarotam protirevolucionarjev in sovražnih elementov ter bodo odločno ukrepali proti vsem, ki motijo javni red in varnost po vsej državi".
Protesti potekajo vsako noč od 16. septembra, ko je 22-letna Mahsa Amini umrla v bolnišnici tri dni po tem, ko so jo aretirali v Teheranu zaradi kršenja strogih pravil oblačenja za ženske v islamski republiki, ki si morajo v javnosti med drugim pokrivati lase. Moralna policija jo je prijela zaradi domnevno neprimernega nošenja muslimanske naglavne rute hidžab. Aktivisti trdijo, da je umrla zaradi udarca v glavo, medtem ko policija zavrača krivdo za njeno smrt in zanika, da bi jo pretepali ali z njo slabo ravnali. Policija je po smrti zatrdila, da ni dokazov o kakršnem koli trpinčenju in da je mladenka umrla zaradi "nenadne odpovedi srca".
Iranska agencija Fars je v torek poročala, da je bilo v protestih doslej ubitih približno 60 ljudi, kar je občutno več od 41 mrtvih, kot so uradno pisali v soboto. Policija je navajala 10 mrtvih policistov, vendar ni bilo jasno, ali so všteti med 60 mrtvimi.
Nevladna organizacija za človekove pravice v Iranu (IHR) s sedežem na Norveškem je sicer že včeraj razkrila, da je bilo med protesti ubitih najmanj 76 ljudi. Oblasti pa so tudi sporočile, da so policisti doslej aretirali več kot 1200 protestnikov.
V najobsežnejših protestih v Iranu v zadnjih treh letih so varnostne sile po navedbah aktivistov med drugim uporabile tudi prave naboje, protestniki pa so pripadnike varnostnih sil obmetavali s kamenjem, zažigali policijska vozila in zažigali državne zgradbe.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.