Po več kot dnevu ugibanja pa se je ena najboljših iranskih športnic le oglasila na svojem Instagram profilu. Na njem je objavila zgodbo, v kateri se je opravičila za to, da se je na plezalno steno podala z odkritimi lasmi. "Zaradi hitenja in nepričakovano hitrega poziva, naj začnem, mi je hidžab pomotoma padel z glave," je zapisala. Dodala je tudi, da skupaj z ekipo že leti iz Irana. Ob tem se je vsem opravičila, "ker jim je povzročila toliko skrbi", še poroča BBC.
Mnogi Iranci, ki so njeno gesto razumeli kot podporo množičnim protestom, na katerih že več kot mesec dni zahtevajo spremembo režima menijo, da je bila plezalka v opravičilo prisiljena.
Potem ko je v nedeljo popoldan po spletu zaokrožil posnetek 33-letne iranske plezalke Elnaz Rekabi, se je na njen račun zvrstilo več pohval in stavkov podpore. Športnica se je namreč na steno podala brez hidžaba, s povsem vidnimi lasmi, s tem pa prekršila načela vlade, ki vsem športnicam, ki tekmujejo zunaj države, nalaga, da si v javnosti pokrijejo glavo. S tem naj bi izkazala podporo iranskim ženskam, ki že več tednov protestirajo proti vladi in strogi politiki oblačenja. Rekabi bi zaradi svoje poteze lahko ostala brez nadaljnjih nastopov za reprezentanco, poroča novinarka iranske televizije Sima Sabet.
Ob tem so številni opozarjali, da bo Rekabi skoraj zagotovo doživela posledice, če in ko se bo vrnila domov. Nato je za njo izginila vsaka sled, v stik z njo niso mogli stopiti niti svojci niti prijatelji.
V ponedeljek zvečer je BBC poročal, da so ji vzeli potni list in telefon ter da so njen let prestavili s srede zjutraj na torek. Njeni prijatelji so potožili, da od nedelje ne morejo stopiti v stik z njo, iransko veleposlaništvo pa je zatrjevalo, da se je s preostalo ekipo vrnila domov, poroča The Guardian.
Medtem so različni mediji tudi ugibali, kje bi lahko bila in kaj se ji je morda zgodilo. Nekateri so poročali, da so Iranko skrivoma in brez njenega privoljenja predčasno odpeljali v Iran, kjer jo čaka zapor, je povzemal AP. IranWire piše, da naj bi se že nahajala v zloglasnem zaporu Ervin, kjer je zaprtih več političnih nasprotnikov. Iranske oblasti se na pozive medijev ne odzivajo.
Rekabi je leta 2016 v intervjuju za Euronews priznala, da je nošenje hidžaba med plezanjem tudi dodaten fizični izziv, predvsem takrat, ko postane vroče. Kot je še pojasnila, so ustvarili pokrivalo, ki ustreza pravilom, a po drugi strani omogoča optimalno plezanje.
Rekabijeva je lani postala tudi prva Iranka, ki je na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju osvojila medaljo, in sicer bron v kombinaciji. Srebrna je bila Slovenka Mia Krampl, zmagala pa je Jessica Pilz iz Avstrije.
Trikratna dobitnica medalje na azijskih prvenstvih je solidarnost pokazala v času, ko v državi na Bližnjem vzhodu, kjer živi, potekajo protesti proti vladi in strogi politiki oblačenja. Ženske v Iranu so v znak protesta začele kuriti naglavne rute in si striči lase.
Protesti so izbruhnili prejšnji mesec, ko je v javnosti odjeknila novica, da je v policijskem pridržanju umrla 22-letna Iranka. Žensko je aretirala iranska moralna policija, ker v skladu z verskim zakonom ni pravilno nosila naglavne rute. Uradni viri trdijo, da je umrla zaradi zdravstvenih zapletov, njena družina pa, da je umrla, ker jo je pretepel pripadnik moralne policije.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.