Prva fotografija, posneta 26. julija, prikazuje iransko torpedovko, ki se približuje maketi ameriške letalonosilke, druga in tretja pa palubo ameriške ladje z maketami letal.
"Ne vemo, kaj pravzaprav pomeni gradnja tovrstnih lažnih objektov in kakšna je njihova taktična vrednost pri izvajanju napadalnih scenarijev," je povedala tiskovna predstavnica ameriške 5. mornariške flote Rebecca Rebarich. "Ostajamo prepričani v zmogljivosti naše mornarice pri obrambi proti katerikoli grožnji na morju."
Napetosti med Iranom in ZDA so se začele stopnjevati leta 2018, ko je ameriški predsednik Donald Trump naznanil umik iz iranskega jedrskega sporazuma, ki je bil sklenjen v času predsednikovanja Baracka Obame. Trump je dosegel uvedbo novih sankcij, ki so vplivale na izvoz iranske nafte. Vrhunec pa je iransko-ameriški spor dosegel januarja letos, ko so ZDA v Iraku ubile poveljnika iranske revolucionarne garde Kasema Soleimanija.
Iran je nato aprila zagrozil, da bo uničil vse ameriške ladje, če bodo ogroženi njegovi strateški interesi v Perzijskem zalivu. Uradni Teheran je tudi večkrat poudaril, da bo v primeru blokade iranskega izvoza nafte ali napada na njegove jedrske zmogljivosti zaprl Hormuško ožino. Tega sicer ne more storiti povsem legitimno, saj del ožine spada v teritorialne vode Omana.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.