
Iranski politiki se še vedno borijo z odporom proti nošnji hidžaba, ki ga je med državljani sprožila smrt mlade Mahse Amini. Zato so se odločili, da bodo na ulice in druga javna mesta namestili kamere, z njimi pa prepoznavali ženske, ki imajo na javnih mestih odkrite lase. Na dom jim bodo nato poslali pisna opozorila o posledicah, je sporočila iranska policija in pristavila, da bodo s tem "zatrli upor proti zakonu o nošnji naglavne rute".
Policija je v soboto v svoji izjavi, kjer je predstavila načrt prepoznavanja žensk s pomočjo kamer, izpostavila, da so naglavne rute "eden od civilizacijskih temeljev iranskega naroda", državljane pa pozvala, naj spoštujejo pravila.
Protesti po Iranu so se začeli konec lanskega leta, ko je v policijskem pridržanju umrla 22-letna Mahsa. Aretirana je bila zaradi neprimerne nošnje hidžaba. Njena smrt je sprožila javno ogorčenje, po državi se je več tednov zbirala večtisočglava množica državljanov, Iranke pa so v podporo Mahsi odkrile lase, kljub nevarnosti aretacije, spominja BBC. Od decembra je bilo v državi aretiranih tisoče protestnikov, štiri so tudi usmrtili, protesti pa se kljub temu nadaljujejo.
Javni napadi iranske policije in običajnih državljanov na ženske, ki kažejo lase, pa niso neobičajni. Prejšnji teden se je tako na spletu razširil posnetek moškega, ki v dve nezakriti ženski meče jogurt. Obe so pozneje policisti aretirali, za zapahe pa je moral tudi moški.
Zakon o nošnji hidžaba je bil sicer uzakonjen že leta 1979 v času islamske revolucije. Ženskam, ki zakon kršijo, poleg aretacije grozijo tudi denarne kazni.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.