Najmanj dve letalski oporišči v Iraku, v katerih so nameščene ameriške vojaške enote, je točno ob 00.30 (po našem času) zadelo več kot ducat iranskih balističnih raket.
Iranski raketni napad na ameriške sile v Iraku je kmalu za tem potrdil tudi Pentagon. Predstavnik za odnose z javnostmi Pentagona Jonathan Hoffman je sporočil, da je Iran ponoči izstrelil več kot 12 balističnih izstrelkov proti ameriškim in koalicijskim silam v Iraku.
Izstrelki so merili na najmanj dve oporišči - v Al Asadu in Erbilu. Drugi napad se je tako zgodil v mestu Erbil kmalu po tem, ko so prve rakete že zadele oporišča Al Asad, je poročala Al Mayadeen TV.
V Erbilu so sicer tudi pripadniki Slovenske vojske. Ti bodo začeli evakuacijo iz Iraka.
Napad pred pokopom vplivnega iranskega generala Solejmanija
Napad se je zgodil tik pred pokopom ubitega poveljnika elitnih sil iranske revolucionarne garde Al Kuds generala Kasema Solejmanija v Bagdadu. Iran je s povračilnimi ukrepi zagrozil že takoj po petkovi usmrtitvi - razstrelila ga je namreč raketa iz brezpilotnega letala po ukazu predsednika ZDA Donalda Trumpa.
Iraški mediji ne poročajo o žrtvah v koalicijskih enotah, medtem ko iranska državna televizija trdi, da je mrtvih 80 ameriških vojakov. Najmanj dve balistični raketi sta zadeli še dve ločeni območji v bližini, sta za CNN povedala kurdska varnostna predstavnika.
Iran vztraja, da je na Irak skupno izstrelil 22 balističnih raket: na Erbil pet, na oporišče Al Asad pa je bilo po trditvah iranske vojske izstreljenih 17 raket, dve naj bi zatajili.
Ena raketa je pristala znotraj mednarodnega letališča Erbil in ni eksplodirala, druga je zadela območje 33 kilometrov (približno 20 milj) zahodno od mesta Erbil, ne da bi pri tem povzročila škodo.
Ameriški CNN je sicer poročal, da so bili ameriški vojaki pred napadom posvarjeni in so se še pravočasno zatekli na varno.
Bela hiša je že kmalu po napadih sporočila, da Trump spremlja položaj in se posvetuje s člani svoje ekipe za nacionalno varnost.
"Zavedamo se poročil o napadih na ameriške objekte v Iraku. Predsednik je bil seznanjen in pozorno spremlja razmere ter se posvetuje s svojo ekipo za nacionalno varnost," je v prvi izjavi povedala predstavnica za odnose z javnostmi Bele hiše Stephanie Grisham.
Ameriški predsednik Donald Trump je kmalu za tem v zapisu na Twitterju vztrajal, da je "za zdaj vse dobro", ob tem pa dodal, da še ocenjujejo škodo in morebitne žrtve.
"Jasno je, da so bile rakete izstreljene iz Irana in so napadle najmanj dve vojaški oporišči, ki gostita ameriške in koalicijske vojake v Al Asadu in Erbilu," je kasneje še dejal predstavnik Pentagona Hoffman in dodal, da škodo še ocenjujejo. Zagotovil je tudi, da je ameriška vojska v Iraku že nekaj dni v stanju pripravljenosti na takšne in podobne napade. "Ko ocenjujemo položaj in odgovor, sprejemamo vse potrebne ukrepe za zaščito in obrambo ameriških vojakov, partnerjev in zaveznikov," je zagotovil.
Iran zatrjuje, da so izvedli napade v samoobrambi
Iranska državna televizija je napad potrdila, iranska revolucionarna garda pa je sporočila, da so z napadom maščevali smrt Solejmanija.
Iranski zunanji minister Džavad Zarif je pozneje na družbenem omrežju Twitter objavil, da je napad samoobramba, in zanikal, da bi poskušal zanetiti vojno.
"Ne želimo si eskalacije ali vojne, se pa bomo branili pred agresijo," je prek Twitterja sporočil Zarif. "Iran je sprejel in izvedel sorazmerne ukrepe v samoobrambi v skladu z 51. členom listine ZN, s tem ko je napadel oporišče, s katerega je bil izveden strahopeten oborožen napad na naše državljane in visoke predstavnike," je še dodal minister.
Hamenej: Američanom smo prisolili klofuto
Iz Teherana so medtem sporočili, da je njihova akcija maščevanja zaključena, a da bodo na morebitni ameriški napad odgovorili še z večjo silo. "Vse ameriške zaveznike, ki so dali svoja oporišča teroristični vojski, opozarjamo in svarimo, da bomo napadli vsako ozemlje, ki je izhodišče agresivnih dejanj proti Iranu," je zapisano v izjavi revolucionarne garde, ki jo prenašajo iranski mediji.
Vrhovni poveljnik iranskih oboroženih sil Mohamed Bageri je po poročanju iranske tiskovne agencije Irne po napadih sporočil, da ti predstavljajo le majhen del tega, česar je zmožna iranska vojska. Na morebitna nova "zlobna dejanja" ZDA se bo Iran po njegovih besedah odzval še ostreje in uničujoče. Dodal je, da je čas, da ameriška vojska, ki jo v Iranu označujejo za teroristično, zapusti regijo.
Pred javnostjo je spregovorili tudi iranski voditelj Ali Hamenej in povedal, da so Iranci z nočnim napadom Američanom "prisolili klofuto". ZDA so po njegovem mnenju izvor zla v regiji. Tudi Hamenej je dodal, da bo v primeru ameriškega povračila, iranski odziv še bolj uničujoč. "ZDA se pogovarjajo samo takrat, kadar te želijo nadzirati. Ne bomo odnehali, dokler Američani ne zapustijo regije," je zabičal.
Iranski parlament je prav tako potrdil zakon s katerim je ameriški vojaški vrh in vse, ki so sodelovali pri Solejmanijevi smrti razglasil za teroriste, ki so podvrženi iranskim sankcijam.
'Radar ni zaznal raket, ki so onesposobile zračno obrambo'
Iranska državna televizija je medtem objavila nekatere podrobnosti o napadu. "Ameriški radar ni pravočasno zaznal prihajajočih raket, kar je rezultat našega uspešnega elektronskega vojskovanja. Rakete so najprej uničile radar, nato onesposobile zračno obrambo in na koncu zadele osrčje baze," poročajo.
Iranska tiskovna agencija pa je objavila še en posnetek nočnega lansiranja balističnih raket iz province Kermanšah.
Iranski obrambni minister Amir Hatami je ameriškega predsednika Trumpa obtožil, da je akutalno ameriško administracijo spremenil v teroristično vlado.
Prepoved poletov vsem ameriškim civilnim letalom nad celotnim Perzijskim zalivom
Ameriška zvezna uprava za zračni promet (FAA) je medtem kmalu po napadu vsem ameriškim komercialnim prevoznikom in civilnim letalom prepovedala letenje nad Iranom, Irakom ter vodami v bližini Perzijskega in Omanskega zaliva.
Tiskovna agencija Reuters v anketi, ki je bila izvedena pred iranskim povračilnim napadom za usmrtitev Solejmanija ugotavlja, da 53 odstotkov Američanov nasprotuje Trumpovi politiki do Irana, kar je devet odstotkov več kot v podobni anketi pred mesecem dni, piše STA.
Anketa je bila izvedena po napadu na Solejmanija in še pred iranskim raketnim napadom. Nasprotovanje Trumpovi politiki je naraslo med demokrati in neodvisnimi volivci, republikanci pa ostajajo trdni za svojim predsednikom.
KOMENTARJI (2807)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.