Iran je v noči na nedeljo proti Izraelu izstrelil niz manevrirnih in balističnih raket ter brezpilotnih letal kot povračilo za bombni napad na njegov konzulat v Damasku v Siriji v začetku tega meseca, v katerem je bilo ubitih več visokih častnikov Islamske revolucionarne garde (IRGC).
Izraelska vojska (IDF) je sporočila, da je uspela sestreliti veliko večino raket in dronov, pri tem pa so poleg domače protiletalske obrambe pomembno vlogo odigrale tudi zaveznice ZDA, Velika Britanija, Francija, Jordanija in druge države. "Izstrelitev takšnega števila raket in dronov na ozemlje države Izrael bo naletela na odziv," je dejal načelnik štaba IDF, generalpodpolkovnik Herzi Halevi. Visoki častnik je podal izjavo v letalski bazi Nevatim, ki je bila tarča iranskega napada. IDF je poročala o manjši škodi na objektu. Bazo je zadelo pet iranskih balističnih raket. V napadu naj bi bili poškodovani eno transportno letalo, vzletno-pristajalna pista in skladišče.
"Iran je želel prizadejati škodo strateškim zmogljivostim Izraela – to je nekaj, kar se prej ni zgodilo," je dejal Halevi. "Izrael je zelo močan in ve, kako se s tem spoprijeti sam, a s tako veliko grožnjo smo vedno veseli, da so ZDA z nami," je dodal Halevi. V kakšni meri bi ZDA sodelovali pri izraelskih povračilnih ukrepih, ni znano. V Washingtonu so večkrat javno poudarili, da si ne želijo vojne z Iranom, hkrati pa ameriški mediji poročajo, da so ZDA Izraelu sporočile, da v morebitnem povračilnem napadu na Iran ne bodo sodelovale ter da ga tudi odsvetujejo.
Kljub temu se je vojni kabinet premierja Benjamina Netanjahuja odločil za povračilno dejanje, poroča izraelski časnik Mako. Po navedbah publikacije bo moral biti povračilni ukrep sprejemljiv za ZDA in v skladu s pravili, ki jih je določil Washington, hkrati pa mora biti odmerjen tako, da v regiji ne bo sprožil vojne. Nekateri omenjajo, da bi se lahko Izrael izognil neposrednim napadom na Iran in se usmeril proti proiranskim silam v regiji, Siriji, Libanonu in Iraku.
Iz Teherana pa so medtem sporočili, da bo njihov odgovor na morebitni izraelski napad sledil v nekaj sekundah. Iranski predsednik Ebrahim Raisi je Izrael ponovno posvaril pred morebitnim povračilnim napadom. V pogovoru s katarskim emirjem Tamimom bin Hamadom al Tanijem je Raisi dejal, da bo najmanjše dejanje Izraela proti iranskim interesom naletelo na "obsežne in boleče posledice".
Po prvem neposrednem napadu Irana na Izrael minuli konec tedna sta se po telefonu pogovarjala tudi iranski in kitajski zunanji minister Husein Amirabdolahian in Vang Ji. Iran je pri tem izrazil voljo izkazati zadržanost. Iranski zunanji minister je kitajskemu kolegu v pogovoru predstavil podrobnosti glede napada na njihov konzulat in zatrdil, da se Varnostni svet ZN nanj ni ustrezno odzval, Iran pa da ima pravico do samoobrambe v odgovor na kršitev svoje suverenosti.
Obenem pa je Amirabdolahian zagotovil pripravljenost Irana, da izkaže zadržanost in nima namena nadalje stopnjevati napetosti, češ da je trenutna situacija zelo občutljiva, izhaja iz sporočila kitajskega ministrstva. Vang je medtem obsodil napad na iranski konzulat, ki ga je označil za resno kršitev mednarodnega prava ter kot nesprejemljivega.
"Zdi se, da je Iran sposoben dobro upravljati s situacijo in prihraniti regiji dodaten nemir, obenem pa ohraniti svojo suverenost in dostojanstvo," je o odzivu Irana dejal Vang Ji. Kitajska je tesna partnerica Irana. ZDA so jo večkrat pozvale, naj izkoristi svoj vpliv na Teheran za zmanjšanje napetosti v regiji, ki jih trenutno poganja vojna v Gazi.
Morda največji uspeh iranskega napada je odložitev izraelske ofenzive v Rafi, kjer se je nagnetlo več kot 1,5 milijona palestinskih beguncev. Ti so zbežali s severa enklave pred izraelskimi napadi, v Egipt pa zaradi zaprtja meje ne morejo. Izraelsko letalstvo naj bi se že pripravljalo na začetek zračne ofenzive, ki bi ji sledila kopenska. Ti načrti so bili nato za nekaj časa odloženi, poroča CNN, ki se sklicuje na vire v vrhu izraelske vlade.
Zunanji ministri EU o nadaljnjih korakih unije po iranskem napadu na Izrael
Visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell je že dan po napadu, ki ga je Iran izvedel v noči s sobote na nedeljo, sklical izredno videokonferenčno zasedanje zunanjih ministrov članic. Kot je zapisal, je cilj EU prispevati k umiritvi razmer in varnosti v regiji.
Ministri bodo govorili o tem, kako naj unija ukrepa v luči tega napada. O tem pa bodo v sredo in četrtek razpravljali tudi voditelji držav članic.
Borrell je v nedeljski izjavi v imenu vseh 27 članic obsodil iranski napad na Izrael. Poudaril je, da nadaljnja zaostritev že tako zelo napetih razmer v regiji, kjer potekajo spopadi med izraelsko vojsko in palestinskim gibanjem Hamas, ni v nikogaršnjem interesu. "Vse strani pozivamo k skrajni zadržanosti," je še zapisal v izjavi.
Podobno je poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je obenem napovedala razmislek o dodatnih sankcijah proti Teheranu, predvsem na področjih proizvodnje brezpilotnih letalnikov in raket.
Iran je v soboto zvečer na Izrael izstrelil več kot 300 dronov in raket, ki pa jih je Izrael s pomočjo zaveznikov večinoma sestrelil. Po navedbah Teherana je šlo za odgovor na uničenje iranskega konzulata v Damasku 1. aprila, odgovornost za katero so pripisali Izraelu.
Izraelske oblasti odločitve o morebitnih povračilnih ukrepih na iranski napad še niso sprejele.
KOMENTARJI (498)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.