26-letnika so aretirali v McDonald'su v mestu Altoona v Pensilvaniji, približno 450 kilometrov zahodno od New Yorka, potem ko ga je eden ob obiskovalcev restavracije s hitro prehrano prepoznal in o tem obvestil zaposlene, ti pa so poklicali policijo.
Luigi Mangione je policiji na kraju pokazal ponarejeno vozniško dovoljenje, izdano na ime Mark Rosario. Ko ga je policist vprašal, ali je bil v zadnjem času v New Yorku, je utihnil in se začel tresti, piše v kazenski ovadbi. Ko so mu povedali, da bo aretiran, če bo lagal o svoji identiteti, je nato razkril svoje pravo ime. Na vprašanje, zakaj je sprva lagal, jim je odvrnil, da "očitno ne bi smel".
Policisti so v nadaljevanju preiskali njegov nahrbtnik in v njem našli pištolo in dušilec zvoka, oba natisnjena s tehnologijo 3D tiskanja, ter naboje. Pri sebi je imel tudi ameriški potni list in 10.000 dolarjev (okoli 9460 evrov) gotovine, od tega 2000 dolarjev (1893 evrov) v tuji valuti. Policisti so našli tudi ročno napisan dokument, v katerem naj bi Mangione razkril motiv za svoje dejanje. Vsebina namreč nakazuje, da je gojil zamere do ameriškega zdravstvenega sistema in korporativne Amerike, poroča BBC, ki se sklicuje na uradne vire.
Po besedah komisarke newyorške policije Jessice Tisch se orožje, ki so ga zasegli osumljencu, ujema z orožjem, uporabljenim pri umoru.
26-letnika so vklenjenega pripeljali na sodišče, med zaslišanjem je bil videti miren. Obtožen je umora, posedovanja orožja brez dovoljenja, ponarejanja dokumentov in lagajanja uradni osebi. Predvidoma ga bo sodišče izročilo oblastem v New Yorku, postopek se lahko sicer nekoliko zavleče, če bo Mangione izročitvi nasprotoval.
Kdo je Luigi Mangione?
Mangione je odraščal v Marylandu in prihaja iz premožne ter ugledne družine. Obiskoval je zasebno srednjo šolo v Baltimoru, šolanje pa je zaključil kot dijak z najboljšimi ocenami v razredu.
Diplomiral in magistriral je iz računalništva na Univerzi v Pensilvaniji, eni od najprestižnejših akademskih ustanov v ZDA. Prijatelj, ki je z njim obiskoval fakulteto, je Mangioneja za BBC opisal kot "zelo normalnega" in "pametnega" fanta.
Kot podatkovni inženir je med drugim delal za podjetje TrueCar, ki prodaja nove in rabljene avtomobile, bil pa je tudi programer pri Firaxis, razvijalcu videoiger. Nazadnje je svoj stalni naslov prijavil na Havajih, prijateljem pa se naj ne bi oglasil že več mesecev.
Kot poroča CNN, se je Mangione v zadnjih letih soočal s hudimi bolečinami v hrbtu, prestal pa je tudi operacijo. Pred dvema letoma se je preselil na Havaje, na tečaju deskanja pa si naj bi poškodoval hrbtenico, je povedal njegov nekdanji cimer R.J. Martin. Nazadnje sta bila v stiku v začetku tega leta, ko mu je Mangione poslal fotografijo rentgenskega posnetka, na kateri so bili vidni ogromni vijaki, ki so mu jih vstavili v hrbtenico, je povedal Martin. Po poročanju CNN je Mangione na spletu iskal informacije v zvezi z obvladovanjem kroničnih bolečin v hrbtu, ki naj bi bile posledice spondilolisteze (zdrs vretenca iz svojega mesta), stanje pa se je le še poslabšalo po nesreči pri deskanju.
Njegova družina je v odzivu na aretacijo zapisala, da je "pretresena in uničena". "Molimo za družino Briana Thompsona in prosimo ljudi, naj molijo za vse vpletene," so dodali.
Družina Mangione ima sicer v Baltimoru v lasti verigo domov za starejše in podeželski klub, prisotni pa so tudi v politiki. Luigi je bratranec republikanskega poslanca v Marylandu Nina Mangioneja.
Mangione je pretekli teden v hrbet ustrelil 50-letnega Briana Thompsona pred hotelom Hilton v središču Manhattna. Thompson je bil izvršni direktor ene največjih zdravstvenih zavarovalnic v ZDA UnitedHealthcare. Policija je prepričana, da je Mangione žrtev izbral namerno.
Na nabojih, ki jih je uporabil, so namreč bile zapisane besede, ki bi lahko dokazovale, da je motiv za umor povezan s sporno prakso zavarovalnic, ki kljub visokim dobičkom redno najdejo "luknje", zaradi katerih lahko zavrnejo plačilo za zdravljenje bolnikov. Po poročanju Guardiana so prav stroški v zvezi z zdravljenjem v ZDA vodilni vzrok za bankrote, obenem pa zavarovalnice, kot je UnitedHealthcare, veljajo za ene najbogatejših ustanov. Ubiti Thompson je tako, na primer, na leto prejemal kar 10 milijonov dolarjev (9,5 milijona evrov) plače.
Kljub resnosti obtožb, s katerimi se sooča Mangione, so mu na družbenih omrežjih mnogi izrazili podporo. Nekateri so ga razglasili za heroja in oblasti pozivajo, naj ga izpustijo na prostost.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.