Gradnja nove prestolnice bi se lahko začela letos, potem ko je parlament v torek potrdil predlog zakona o novi prestolnici. S tem bodo prestolnico iz Džakarte na otoku Java preselili na otok Borneo. Predsednik Joko Widodo je prve načrte o selitvi prestolnice predstavil leta 2019. S tem bi, je dejal, razbremenili okolje v Džakarti in prerazporedili bogastvo. Selitev so prestavljali zaradi pandemije, vendar bi se naj po napovedih to dokončno zgodilo leta 2024.
Vlada upa, da bo s tem razbremenila Džakarto, 10-milijonsko mesto, ki je preobremenjeno, utaplja se v večkratnih poplavah in je eno najhitreje potapljajočih se mest na svetu zaradi prekomernega črpanja podzemne vode. Nekateri severni deli mesta se po oceni pristojnih pogrezajo tudi do 25 centimetrov na leto.
Novo ime je Widodo izbral med več kot 80 možnostmi. Zanj se je odločil, ker odraža geografijo Indonezije. Nekateri so ob tem dejali, da bi pri poimenovanju lahko prišlo do zmede, saj se beseda Nusantra uporablja tudi za poimenovanje prebivalcev arhipelaga kot celote. Nekateri pa so se spraševali tudi, zakaj se je predsednik odločil ravno za izraz Nusantra, ki izhaja iz starega jezika Jave, javanščine, medtem ko novo prestolnico gradijo na otoku Borneo.
S selitvijo prestolnice vlada tudi upa na prerazporeditev bogastva. Java je dom 60 odstotkom prebivalstva države in se tam nahaja večina gospodarske dejavnosti in moči. Kljub selitvi pa bo Džakarta še vedno ostala trgovsko in finančno središče države.
Okoljevarstveniki ob tem opozarjajo, da bo selitev prestolnice pripomogla k onesnaževanju v vzhodnem Kalimantanu in prispevala k uničenju deževnih gozdov, v katerih živijo orangutani, sončni medvedi in dolgonose opice.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.