Inavguracija 47. ameriškega predsednika, ki bo zaradi napovedanega polarnega mraza sicer prvič po letu 1985 potekala v zaprtih prostorih, bo potekala v senci domačih in mednarodnih groženj, ki jih je treba upoštevati pri zagotavljanju varnega in mirnega prenosa oblasti. Joe Biden bo v ponedeljek popoldne po srednjeevropskem času žezlo vrnil svojemu predhodniku in ponovnemu nasledniku, Donaldu Trumpu.
Prav njegovo ime pa je še večji razlog za zaskrbljenost agentov tajne službe, ki so zadolženi za predsednikovo varnost. Ko se je poleti še potegoval za vrnitev na ta položaj, jim je spodletelo, saj je bil na predvolilnem shodu v Pensilvaniji obstreljen. Le dva meseca pozneje je bil Trump znova tarča poskusa atentata. Incident se je zgodil na golf igrišču na Floridi, nedaleč od njegove rezidence Mar-a-Lago. Tokrat v dogodku ni bil poškodovan, osumljenca pa je policija prijela. V Trumpovi bližini naj bi se nahajal že 12 ur, preden ga je opazila tajna služba.
Na novega leta dan je pred lasvegaškim hotelom z njegovim imenom eksplodiral Teslin cybertruck, naložen s pirotehniko in posodami z gorivom. Umrl je voznik, več ljudi je bilo ranjenih. Isti dan se je zgodil tudi tragični napad z vozilom na silvestrujočo množico v New Orleansu, smrt je kosil radikalizirani domači terorist. Tudi odmevni atentat na vodilnega direktorja ene od zdravstvenih zavarovalnic Briana Thompsona je decembra izvedel ameriški državljan.
Sem je treba prišteti še dva velika globalna konflikta, vojni v Ukrajini in Gazi, ker so ZDA pomemben sogovornik, ter zamero Irana zaradi umora poveljnika elitnih enot iranske revolucionarne garde, generala Kasema Solejmanija. Napad z ameriškimi droni je na začetku leta 2020 v svojem prejšnjem mandatu ukazal prav Trump, Iran pa je obljubil maščevanje.
Če je zaprisega ameriškega predsednika običajno notranjepolitična stvar, se letos z več vabljenimi svetovnimi voditelji, ki bi prav tako lahko bili potencialne tarče, seli tudi na mednarodni parket.
Vrnitev ponovno izvoljenega predsednika Donalda Trumpa v Ovalno pisarno se tako dogaja v okoliščinah, ki jih je mogoče opisati le kot tvegane, piše ABC News.
Osupljive številke
Pri CBS poudarjajo, da bo tokratna inavguracija največji zalogaj za tajno službo v zadnjih desetletjih, ki bo združila moči z različnimi vladnimi agencijami z vse države. Po njihovih navedbah varnostne priprave obsegajo kar 25.000 uslužbencev organov pregona in vojaškega osebja, v pripravljenosti bo tudi 7800 pripadnikov nacionalne garde.
Washingtonskim možem postave bo pomagalo tudi 4000 policistov iz ostalih delov ZDA, obalna straža je pripravila 300 pripadnikov in 25 plovil. Belo hišo, Kapitol in vladna poslopja bo obkrožalo 50 kilometrov ograj. V zraku bo tudi na ducate dronov in helikopterjev.
Govorili so tudi s pilotom Jeffom Hertelom, ki bo z najsodobnejšim policijskim helikopterjem krožil dobrih 200 metrov nad prestolnico. Kot je pojasnil za CBS News, je njegova naloga nadzor množice in opazovanje okolice. "Pozorni smo na sumljiva vozila, večje tovornjake in avtomobile, ki vozijo hitro. Iz zraka lahko vidite strehe, če je kdo tam, ali ima morda orožje," je opisal prednosti nadzora z neba, ki ostaja ključen člen varovanja, čeprav so zaprisego zaradi napovedanega mraza preselili v notranjost kongresne palače.
Vremenoslovci napovedujejo temperature, ki se lahko spustijo tudi pod –10 stopinj Celzija, močan veter bo občutek mraza še povečal. Trumpov inavguracijski govor, poleg molitev in drugih govorov, bo tako potekal v rotundi Kapitola ZDA. Tradicionalna predsedniška parada ob inavguraciji se seli v športno dvorano, ki ima 20.000 sedežev.
Na seznamu potencialnih groženj so tudi obsežni protesti zunaj varovanega območja, ki so spremljali že prvo Trumpovo inavguracijo leta 2017. Takrat se je zbralo več stotisoč ljudi, več sto pa je bilo aretiranih.
Ko so prvo med washingtonskimi policisti Pamelo Smith vprašali, kaj ji pred inavguracijo ne da spati, je odgovorila: "Že dejstvo, da je dovolj le en sam volk samotar tam zunaj. In pa strah pred posnemovalci."
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.